اخبار معاونت بودجه

در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور معاون علمی رییس جمهوری عنوان شد:

لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی در آموزش، پژوهش و فناوری   [ +0 | -0 ]

لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی در آموزش، پژوهش و فناوری

چهارمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گیلان در سال 99  عصر امروز سه شنبه (10 تیرماه) با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در سالن اجتماعات استانداری این استان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،کیوان محمدی، رییس سازمان در این جلسه با اشاره به نقش تاثیرگذار شرکت های فناور و دانش بنیان در اشتغالزایی و شکوفایی اقتصادی استان گفت: خوشبختانه ظرفیت های خوبی در زمینه علمی و فناوری در استان وجود دارد. اما توسعه پایدار و دانایی محور با تمرکزگرایی همخوانی ندارد، بنابراین امیدواریم توزیع امکانات بخصوص امکانات علمی به گونه ای باشد که بتوان از همه پتانسیل های موجود گیلان و تمام شهرستان های استان در این حوزه استفاده کرد.

جایگاه دوم گیلان از نظر فناوری

 

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان با  اشاره به تحریم های ظالمانه استکبار و راهبرد اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: البته «جهش تولید» فقط جهش کمی نیست گفت: جهش کیفی مورد توجه اقتصاد مقاومتی است و بهره برداری از ظرفیت های داخلی و مردمی می تواند ما را به اهداف مان رهنمون سازد.

وی با تاکید براینکه علم و دانش پایه اصلی فناوری است و برخی از این ظرفیت ها هم در دانشگاه ها و پارک های علم است، افزود: در ماه های اخیر نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا شرکت های فناور و دانش بنیان در بخش تولید محصولات بهداشتی، کیت های تشخیصی و اقلام مورد نیاز مراقبت های فردی، اقلام آزمایشگاهی یا دستگاه تنفسی خوب عمل کردند و تعداد دیگری از همین شرکت های فناور و دانش بنیان نیز از طریق فضای مجازی، مسئولان را در مدیریت کرونا یاری و در عین حال به حفظ سلامت شهروندان کمک کردند.

استاندار با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری و در راستای جهش تولید دستگاه های اجرایی ملزم به حمایت از شرکت های فناور شده اند گفت: یکی از جهت گیری های دولت کمک به بسترسازی برای فعالیت بیشتر این شرکت ها در بازار داخلی و بین المللی است و گیلان از نظر فناوری در کشور جایگاه دوم را دارد و در زمینه تولید اپلیکیشن و گیم خوب کار کرده است و با توجه به اشتغالزایی شرکت های فناور، هر اندازه برای توسعه استارتاپ ها سرمایه گذاری شود رهایی از اقتصاد نفتی نیز بیشتر می شود. همچنین افتتاح مرکز نوآوری صنایع خلاق گیلان به عنوان یک ظرفیت مناسب در جهت توسعه نوآوری در موضوعاتی همچون گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی، تولید محتوای الکترونیکی توسط نیروهای متخصص جوان و خلاق نیز از ظرفیت های این استان است.

 

توسعه بر پایه نیروی انسانی

 

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در پایان سفر یک روزه خود و بازدید از مراکز علمی و فناوری گیلان با تاکید براینکه مفهوم توسعه یک امر درونزا است گفت: توسعه از داخل یک استان و داخل یک کشور اتفاق می افتد و یک خارجی به رغم اینکه ممکن است برایتان رفاه بیاورد ولی هیچوقت نمی تواند برای شما توسعه بیاورد.

وی با اشاره به اینکه پایه توسعه نیروی انسانی است گفت: در استان گیلان نیروی انسانی بسیار خوب و تحصیلکرده داریم اما باید تفکرمان را عوض کنیم.

 وی فلسفه راه اندازی مدرسه و دانشگاه را حرکت در جهت حل مشکلات جامعه ارزیابی کرد و گفت: اینها با پول مالیات مردم ساخته می شوند و اگر غیر از این باشد یعنی به رسالت خود عمل نکرده اند. به عنوان مثال چرا استانی که این همه دانشجو و فارغ التحصیل کشاورزی دارد باید وضع کشاورزی اینطور باشد! پس یک جای سیستم آموزشی ما مشکل دارد.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات ما زمانی بود که نفت پایه اقتصاد ما شد، فروش بادآورده ای که باعث بدبختی ما شد و بسیاری از چیزها مانند کارآفرینی را از بین برد. بنابراین ترغیب برای استخدام بزرگترین خیانتی است که می توانیم نسبت به فرزندان خود بکنیم چون اعتماد به نفس شان از بین می رود. برای ماندن و پایداری جوانان استان در این حوزه ها باید محیطی را ایجاد کنیم تا شرکت های دانش بنیان رشد کنند ضمن اینکه توسعه و تقویت پارک علم و فناوری در این استان لازم است.

دکترستاری تصریح کرد: دولت ها باید زیرساخت ها را در آموزش و پژوهش آماده کنند و نمی توانند در اقتصاد آموزش و پژوهش وارد شوند. اکوسیستم ما باید طوری باشد که سرمایه گذار بیاید در بخش آموزش و پژوهش سرمایه گذاری کند و سود ببرد. آن موقع ما استارتاپ هایی خواهیم داشت که می توانند محصول مفید تحویل بدهند. چون هیچ محصولی از پژوهش بیرون نمی آید مگر اینکه بخش خصوصی وارد شود، پژوهشی که از پول دولتی انجام شود به طور قطع محصول مفیدی که به درد مردم بخورد، تولید نمی کند. صندوق پژوهش و فناوری گیلان نیز باید نوآوری و ابتکار را در داخل استان توسعه دهد.

 

تفاهم نامه ایجاد کارخانه نوآوری

 

در این جلسه تفاهم نامه ایجاد کارخانه نوآوری بین معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان، رییس پارک علم و فناوری استان، رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، نماینده مجری طرح ایجاد کارخانه و نماینده صندوق نوآوری گیلان امضا و مبادله شد.

«لازم به ذکر است هم اکنون پنج هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعال هستند.»

 

در این نشست همچنین محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت، رسول فرخی نماینده مردم سیاهکل و لاهیجان و پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نظرات خود در مورد توسعه فناوری در استان را بیان کردند. همچنین ریس دانشگاه گیلان، رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان، رییس پارک علم و فناوری گیلان و نماینده صندوق پژوهش و فناوری های غیردولتی استان گزارشی از فعالیت های علمی فناوری ارایه کردند.

اهمیت: 1/5
در روز 1399/4/12 ساعت 19:04:01, شاخه: عمومی, چاپ, ایمیل