اخبار معاونت بودجه

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان خواستار شد:

لزوم تسریع در جذب اعتبارات استانی تبصره ۱۸   [ +0 | -0 ]

لزوم تسریع در جذب اعتبارات استانی تبصره ۱۸

عصر روز سه شنبه 27 خرداد، سومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 99 به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در این جلسه با بیان اینکه براساس تبصره ۱۸  قانون بودجه سال 98 قرار شد که ۱۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه کل کشور به استان گیلان اختصاص یابد، گفت: این مبلغ باید توسط هفت دستگاه در استان جذب می شد که سه سازمان از جمله میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شرکت های دانش بنیان و همچنین اداره کل ارشاد اسلامی بنا به ملاحظاتی ملی اعلام شدند و سهمیه آن ها از استان خارج شد، بنابراین رقم ۱۱۰۰ میلیارد تومان به حدود ۹۰۰ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: قرار شد این مبلغ بین ۱۰ بانک توزیع شود که چهار بانک مسکن، صنعت، سپه و آینده اعلام کردند اختصاص بودجه را به صورت شناور قرار داده و برای هر میزان پروژه که معرفی شود تأمین اعتبار می کنند.

 محمدی با بیان اینکه بانک کشاورزی ۲۹، پست بانک ۵۱، بانک ملی ۲/۶، بانک تجارت ۳/۷ و بانک رفاه ۲/۵ میلیارد تومان از این اعتبار را جذب کردند،گفت: این پنج بانک حدود ۳۲/۵ میلیارد تومان یعنی حدود ۳۶ درصد از ۹۹ میلیارد تومان را جذب کرده اند.

 

 

دبیر کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان تصریح کرد: چهار بانکی هم که می خواستند به صورت شناور عمل کنند از جمله بانک مسکن ۱۹/۶ میلیارد، بانک صنعت ۳۴/۵ میلیارد، بانک سپه حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون و بانک آینده دو میلیارد تومان تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران گذاشتند، که مجموع آن به ۵۷ میلیارد تومان می رسد.

وی افزود: لازم است برای تسریع در کار و ارایه طرح ها برای جذب اعتبارات و همچنین رایزنی با بانک های عامل و تایید نهایی با جدیت خیلی بیشتری کار را دنبال کنیم.

محمدی در همین راستا اعلام کرد: هفته آینده طی چند نشست در سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با حضور دستگاه های اجرایی مرتبط(از جمله صنعت-معدن-تجارت، مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی و تعاون)، روسا و کارشناسان بانک های عامل و همچنین نماینده استانداری،طرح ها بررسی و مذاکرات لازم با بانک ها انجام خواهد شد تا برای رفع مشکلات احتمالی راهکار ارایه شود و طرح هایی که توجیه دارند برای جذب اعتبارات تبصره ۱۸ نهایی شوند.

لازم به ذکر است در این جلسه که با حضور رییس ،معاونین و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان و روسای بانک های عامل برگزار شد همچنین در مورد طرح های جهش تولید و یارانه سود و چگونگی تسهیلات اقتصادی به بنگاه های آسیب دیده از کرونا نیز بحث و تبادل نظر شد.

 

 

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز در ادامه جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق"ع" با یادآوری شعار راهبردی سال یعنی "جهش تولید"،گفت:  قطعاً برای تحقق این شعار راهبردی و اساسی، کشور ما نیازمند برنامه ریزی، تلاش مضاعف و مشارکت همه است، که طبیعتاً این مهم در فضای همدلی، وحدت و کوشش مجدانه امکانپذیر است.

وی  با اشاره به اینکه در ماه های اخیر نه تنها بخش اقتصادی استان و کشور بلکه همه کشورهای دنیا دچار آسیب و مشکلات فراوان شدند، گفت: اما کشوری مثل ایران که در شرایط تحریمی به سر می برد مشکلات مضاعفی هم دارد.

زارع افزود: اگر قرار باشد ما با اقدامات معمول و فعالیت های روزمره قدم برداریم به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

 استاندار گیلان با اشاره به برگزاری جلسات مرتبط در فروردین ماه و حضور آقای دکتر نوبخت در استان گفت: ما اولین استانی بودیم که تفاهم نامه پروژه های جهش تولید را مبادله کردیم و ۹۵ پروژه اعلام شد که ۸۹ مورد آن غیر تملکی بوده است.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری جذب اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه سال 98 کشور، گفت: اگر ما در این مورد سستی کرده و به آرامی کار را دنبال کنیم نتیجه نخواهیم گرفت.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به مشکلات ناشی ازشیوع ویروس کرونا، و بیان اینکه نگاه راهبردی رییس جمهور ائتلاف ملی برای زندگی و شکست دادن کرونا، استمرار تولید و اشتغال است ، افزود: این همنوایی در همه قوا وجود دارد و رییس محترم قوه قضائیه نیز تکلیف کردند بانک ها، واحدهای تولیدی را بخاطر مشکلات اقتصادی تعطیل نکنند.

استاندار با تاکید براینکه چراغ هیچ واحد تولیدی نباید خاموش شود و هیچ کارگری نباید بیکار شود ادامه داد: فعالیت ها نه تنها باید ادامه داشته باشد بلکه باید جهش پیدا کند آن هم به صورت افزایش فوق العاده در رشد مضاعف نه پیشرفت اندک.

 وی تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف گذاری، کل استان از جمله شورای برنامه ریزی، کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری، ستاد اقتصاد مقاومتی و ..‌.همه باید بیش از پیش تلاش کنیم، زیرا به این توافق رسیدیم که تا پایان دولت نرخ بیکاری در گیلان تک رقمی شود و این کار امکان پذیر است.

اهمیت: 1/5
در روز 1399/4/12 ساعت 18:52:26, شاخه: عمومی, چاپ, ایمیل