اخبار

برگزاری دوازدهمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب‌نظران توسعه گیلان   [ +0 | -0 ]

برگزاری دوازدهمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب‌نظران توسعه گیلان

دوازدهمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب‌نظران توسعه گیلان با موضوع "برنامه توسعه روستایی در روستای قاضیان بخش سنگر" و ارائه دکتر یوسف حمیداوغلی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، عصر روز یکشنبه 8 اردیبهشت در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست، دکتر حمیداوغلی عضو هیئت علمی و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه گیلان با معرفی روستای قاضیان، به تشریح پتانسیل‌ها، قابلیت‌ها و اهم مسایل پیش روی توسعه این روستا پرداخت.

وی در این خصوص گفت: روستای قاضیان از توابع بخش سنگر شهرستان رشت با مساحتی معادل 17000 هکتار در حاشیه رودخانه سفیدرود واقع شده و از سه بخش بالامحله، میان محله و پایین محله تشکیل شده است. بر اساس نتایج آخرین سرشماری نفوس و مسکن انجام شده در سال 1395 این روستا دارای 993 خانوار و جمعیت آن برابر با 2836 نفر می‌باشد. شغل غالب اهالی روستا،کشاورزی با محوریت کشت برنج است و فعالیت‌هایی همچون باغداری و دامداری نیز در سطح محدودتری انجام می‌گیرد.

در ادامه، آقای سید جواد  ترمه رئیس شورای اسلامی روستای قاضیان نیز ضمن تبیین موقعیت منحصر به فرد روستا و پتانسیل‌های آن، خواستار توجه مسئولین استان به این روستا و انتخاب آن به عنوان یک پایلوت برای توسعه روستایی در منطقه شد.

سپس هر یک از حاضران به طرح دیدگاه‌ها و الزامات مورد نیاز برای تحقق توسعه در این روستا پرداختند.

در پایان این نشست، کیوان محمّدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: به منظور عملیاتی کردن آرا و اندیشه‌های صاحب‌نظران و نیز ادامه تلاش‌هایی که تاکنون در زمینه توسعه روستایی توسط دستگاه‌های مختلف انجام گرفته، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به استناد ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه کشور و پس از طرح و تصویب موضوع در شورای برنامه‌ریزی و توسعه در صدد است با تلفیق نظرات و واقعیت‌های میدانی توسعه در قالب یک مطالعه موردی، با همکاری دستگاه‌های ذیربط، یک نمونه عینی از روستای توسعه یافته را اجرایی نماید.

 وی با تاکید بر این نکته که می‌خواهیم فعالیتهای جاری در باب توسعه روستایی را به اقدامات و تجارب گذشته در این زمینه پیوند بزنیم، گفت: در این نشست افراد حقیقی صاحب‌نظر در زمینه توسعه استان و شخصیت‌های حقوقی دخیل در این امر حضور دارند و برای حصول نتایج بهینه لازم است بخش‌های پژوهشی دستگاه‌های اجرایی استان مشارکت حداکثری در جلسات مرتبط با این موضوع داشته باشند.


نظرات

پست شده توسط: admin
در روز 1398/2/11 ساعت 11:25:39, شاخه: General, چاپ, ایمیل