اخبار

سومین نشست کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان گیلان   [ +0 | -0 ]

سومین نشست کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان گیلان

صبح روز دوشنبه 1399/10/15 سومین نشست کارگروه آموزش، پژوهش فناوری و نوآوری استان گیلان با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع  استانداری گیلان و مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد


صبح روز دوشنبه 1399/10/15 سومین نشست کارگروه آموزش، پژوهش فناوری و نوآوری استان گیلان با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع  استانداری گیلان و مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد

در این جلسه با سه دستور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت: (1) گزارش اعتبارات یک درصد پژوهش استان (2) عملکرد پژوهشی دستگاه ها (3) طرح تحول در همکاری دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور با جامعه و صنعت.

تسریع در طرح های پژوهشی
کیمیا تنهایی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری گیلان با تاکید بر اینکه در روند انجام طرح های پژوهشی تسریع شود، گفت: پروژه های تحقیقاتی نیمه تمامی که کد سمات دارند و عناوین آنها به دستگاه ها ابلاغ شده با دستگاه ها عقد قرارداد داشته باشند و کار را شروع کنند.
وی پس از استماع نظرات حاضران گفت: بهتر است در این نوع جلسات علاوه بر صحبت از چگونگی انتخاب طرح ها و توزیع اعتبارات پژوهشی، کارکرد طرح ها نیز مورد توجه قرار بگیرند و همچنین از وجود اعضای هیات علمی در بدنه پژوهشی دستگاه ها استفاده شود.  
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری گیلان با بیان اینکه گیلان در حوزه پژوهشی باید خیلی قویتر از این ظاهر شود خواستار این شد که با توجه به ظرفیت علمی، پژوهشی و فناوری در استان، تلاش شود تا با حضور فعال در جشنواره های مرتبط کشوری، گیلان از جایگاه ممتازی برخوردار شود. 

تحکیم ساختار پژوهشی، تقویت فرآیندها و بهره گیری از نتایج پژوهشی  
علیرضا محمدی، مدیر مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری استان گیلان ضمن تشکر از همکاری دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی استان که در فرآیند انتخاب طرح های پژوهشی مشارکت داشتند، گفت: علاوه بر انتخاب و تصویب طرح های پژوهشی، پیگیری انجام بهینه طرح ها و چگونگی بهره برداری از نتایج آن ها نیز بسیار حایز اهمیت است. در این راستا سال گذشته تلاش کردیم فرآیند مذکور در دستگاه های اجرایی مشمول این اعتبارات از چنین ویژگی هایی برخوردار شوند که خوشبختانه توفیقات خوبی حاصل شد، از جمله می توان به کاربست نتایج پژوهشی در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اشاره کرد.
وی با بیان اینکه در سال جاری بهبود فرآیندها مورد تاکید بیشتر قرار گرفته و امیدواریم با حصول نتایج مثبت بتوانیم از سال آینده عمده تمرکز خود را روی نتایج و کاربست طرح های پژوهشی بگذاریم، گفت: در روش جدید تخصیص اعتبارات پژوهشی برنامه ریزی شد طی یک دوره سه ساله، محورهای اصلی شامل ایجاد و تحکیم ساختار پژوهشی، تقویت فرآیندها و بهره گیری از نتایج در دستگاه های شامل این اعتبارات تقویت گردد.
وی ادامه داد: در سال گذشته تاکید این کارگروه و سازمان بر ایجاد و بهبود ساختار پژوهشی در دستگاه ها متمرکز بود و همانگونه که در گزارشات ملاحظه فرمودید نتایج قابل قبولی به دست آمده است، از این روی در سال جاری بهبود فرآیندها مورد تاکید بیشتر قرار گرفته و امیدواریم با حصول نتایج مثبت بتوانیم از سال آینده عمده تمرکز خود را روی نتایج و کاربست طرح های پژوهشی بگذاریم.
مدیر آموزش و پژوهش سازمان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه گیلان اولین استانی است که در مراسم هفته پژوهش اقدام به انتخاب دستگاه برتر پژوهش محور می کند، این مهم را در پیوند با انتخاب مسایل و اولویت های پژوهشی استان دارای اهمیت ویژه دانست.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در اجرای سیاست های کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری گیلان، اکثر دستگاه ها با تشکیل و فعال کردن کمیته پژوهش، با دقت عمل قابل توجه در انتخاب و اولویت بندی مسایل خود عمل کرده اند، اظهار امیدواری کرد که با همین دقت و با کارشناسی دقیق، حسن انجام طرح های پژوهشی را نیز مورد توجه قرار دهند.
محمدی همچنین گفت: کارگروه مصمم است از تمام ظرفیت های علمی و اجرایی استان در جهت تقویت و هرچه بهتر به سرانجام رساندن این مهم بهره گیری نماید. 

پیوند گروه های پژوهشی 
مسعود یحیی زاده، رئیس گروه پژوهش و آینده نگری مدیریت مرکز آموزش و پژوهش های توسعه وآینده نگری استان گیلان گفت: از ابتدای سال برای تخصیص اعتبارات پژوهشی، فرآیندها مشخص و اقداماتی انجام شد و طرح های پژوهشی که مراحل داوری را در کارگروه سپری کردند باید کد گرفته و اعتبارات را دریافت کنند. در همین راستا کلاً 13 طرح با مبلغ 565 میلیون تومان برای دستگاه های اجرایی تعیین تکلیف شد که مراحل بعدی را برای اعتبار باید طی کنند.
وی با بیان اینکه در سال جاری دستگاه های اجرایی با آمادگی بیشتری در جلسات مربوطه شرکت کرده اند، افزود: پس از بررسی، 23 طرح بیشترین امتیاز را با توجه به شاخص ها و پیش فرض ها کسب کردند. البته کلاً 36 طرح داریم که قبلا 13 طرح تعیین تکلیف شده بود و الان 23 طرح دیگر تعیین تکلیف می شوند.  
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه در هفته پژوهش، عملکرد پژوهشی دستگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد و دستگاه های پژوهش محور انتخاب می شوند، گفت: براساس جلساتی که در سال 1399 داشتیم شاخص های مصوب در آبان ماه به 69 دستگاه اجرایی استان ارسال شد. 39 دستگاه پاسخ دادند و 25 دستگاه نیز گزارش عملکرد خود را ارایه کردند.  
وی با تاکید براینکه پژوهش بر حسب ضرورت تکلیفی است که به عهده همه دستگاه ها گذاشته شده است، گفت: باید از مسیر طرح مسایل دستگاه به ساختار پژوهشی، سپس فرآیند پژوهشی و نتایج موثر در بهبود عملکرد و تحقق اهداف دست یافت تا ضمن حل مسئله و جلب رضایت مردم، ذیع نفعان از نتایج آن بهره مند شوند.
وی با تاکید ویژه به ضرورت توجه به همکاری بین دستگاه ها در راستای پیوند مشترک و کاهش انحرافات، گفت: گاه چند دستگاه ممکن است مسایل مشترکی داشته باشند بنابراین می توانند طرح پژوهشی مشترک ارایه دهند.  
وی خاطرنشان کرد: در مقایسه با سال قبل عملکرد پژوهشی بهتری در استان داشتیم اما با برطرف کردن ضعف در مستند سازی، در فرآیندها و نتایج هم باید بهتر عمل شود. از سوی دیگر در انجام کار پژوهشی باید به صورت گروهی کار کرد در حالیکه الان عملکرد پژوهشی بعضی از دستگاه ها وابسته به یک یا دو نفر است. اما پیوندهای بین اساتید دانشگاه، دستگاه ها و گروه های پژوهشی باعث می شود نتایج بهتری حاصل شود چون ساختار قوی منجر به فرآیند قوی شده و نتایج بهتری در بر خواهد داشت.

اهمیت: 1/5


تگ‌ها:  

نظرات

پست شده توسط: admin
در روز 1399/10/20 ساعت 11:26:17, شاخه: General, چاپ, ایمیل