اخبار

مصاحبه با سرپرست مديريت مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آينده نگری استان گیلان    [ +0 | -0 ]

مصاحبه با سرپرست مديريت مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آينده نگری استان گیلان

 

 به مناسبت پنجاهمین سالروز تاسیس مرکز آموزش مدیریت دولتی کشور، آقای علیرضا محمدی گرفمی سرپرست مرکز آموزش پژوهش و توسعه آینده نگری توضیاحتی بیان نمودند


مشروح مصاحبه به شرح ذیل است:

 

**ضمن تبریک پنجاهمین سال تاسیس این مرکز، در ابتدا خلاصه‌ای از تاریخچه این مرکز در کشور و استان گیلان را بیان فرمایید؟

این مرکز به استناد تبصره 3 ماده 44 قانون استخدام كشوري مصوب سال 1345 مبني بر تأسيس مؤسسه‌اي براي آموزش مديريت و فنون اداري،فعالیت خود را از تیرماه سال ۱۳۴۸ با هدف آموزش‌ مهارت‌هاي تخصصي به مديران  و کارکنان دولت در چارچوب مأموريت‌ها و وظايف قانوني تعريف شده؛  آغاز كرد که تا امروز نیز ادامه دارد. درسال­هاي نخست عمده فعاليت­هاي مركز آموزش مديريت دولتي بر روي آموزش­هاي(شغلي) كوتاه مدت (بدو خدمت و ضمن خدمت) مديران و كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي متمركز بود. در ادامه روند گسترش فعاليت‌هاي مركز آموزش مديريت دولتي در استان‌ها، «مركز آموزش مديريت دولتي استان گیلان» در سال 1373، توسط زنده یاد آیت ا... هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور محترم وقت، دکتر اکرام جعفری رئیس مرکز آموزش مدیریت دولتی کشور، همراه با جمعی از مدیران ستادی و استانی، افتتاح رسمی شد و از آن زمان تا کنون در همان مکان اولیه واقع در خیابان پاسداران مشغول فعالیت می‌باشد.

گفتنی است این مرکز با جذب دانشجویان دوره های بلند مدت از بهمن ماه سال 1372 فعالیت خود را در یک ساختمان استیجاری آغاز کرده و پس از افتتاح ساختمان جدید همزمان با برگزاری دوره های بلند مدت در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت و ضمن خدمت کارکنان دولت را آغاز نمود.

با ادغام دو سازمان برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور در سال 1378 و تشکیل «سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور» در استان گیلان نیز این مرکز به‌عنوان زیر مجموعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قرار گرفت و تحت عنوان «مدیریت آموزش و پژوهش» به فعالیت خود ادامه داد.

از آنجا که در سال ۱۳۸۶ با دستور ریاست جمهور وقت، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منحل و در سطح استانها در استانداری‌ها ادغام گردیدند. مدیریت آموزش و پژوهش استان گیلان پس از قرار گرفتن در مجموعه استانداری، از سطح مدیریت به سطح دفتر ارتقاء یافت.

با احیای مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در استان‌ها در مرداد ماه ۱۳۹۴ و منفک شدن آنها از استانداری، این مرکز به مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تغییر نام و بر اساس شرح وظایف ابلاغی به فعالیت خود ادامه داد.

 

** توضیحاتی در خصوص اهداف تشکیل مراکز استانی ارائه فرمایید.

اهداف کلی مرکز شامل توانمندسازی مدیران و کارکنان دولت از طریق اجرای برنامه‌هاي آموزشی و توسعه‌اي در راستای ارتقای دانش، مهارت‌ها و شایستگي‌ها و تعالی اخلاق حرفه‌ای سرمایه‌هاي انسانی در دستگاه‌های اجرایی استان و ساماندهی و هدایت شبکه‌هاي علمی و پژوهشی در حوزه پژوهش در جهت هم‌افزایی و انتقال دانش به‌روز و اثربخش و کارآمد، به مدیران و کارکنان نظام اداری است.

همچنین این مرکز اجرای بخشی از سیاست‌ها و اهداف دولت مبنی بر ارتقاء سطح کارآیی و اثر بخشی دستگاه‌های اجرایی از طریق ایجاد تناسب بین دانش، مهارت و نگرش کارمندان با شغل مورد نظر و همچنین کلیه امور مربوط به نظام آموزش کارکنان دولت را براساس سیاست‌ها، قوانین و دستورالعمل‌های ابلاغی مرکز آموزش مدیریت دولتی کشور و سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور را بر عهده دارد.

 

فعالیت‌های مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در سطح استان از بدو تاسیس تاکنون شامل چه فعالیت‌هایی می‌باشد؟

فعالیت‌های عمده این مرکز  از بدو تاسیس تاکنون در راستای سیاستهای کلان نظام حول دو محور آموزش و پژوهش بوده که در حوزه آموزش شامل برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت شغلی، برگزاری دوره‌های آموزشی توجیهی بدو خدمت کارکنان جدید الاستخدام و دوره‌های آموزشی عمومی و فرهنگی و اجتماعی و دوره های آموزشی مدیران در بخشهای ارزیابی شایستگی مدیران و دوره های حین انتصاب مدیران در سطوح پایه، میانی و ارشد و همچنین آموزش دانشجویان متعدد در دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد بوده است.

لازم به ذکر است که در این بخش طی سال‌های 1373 الی 1396 مجموعا 12495 دوره کوتاه مدت برگزار شده است که طی آن 249599 نفر به میزان 3781432 نفرساعت آموزش‌های لازم را طی نموده‌اند. در بخش آموزش بلند مدت نیز این مرکز از بدو تاسيس تا بهمن ماه 1381، اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمود که مجموعا 2312 نفر طی این دوره‌ها در رشته‌های تحصیلی اداري ومالي، مديريت آموزشگاهي، مديريت آموزشي، مديريت دولتي و مديريت صنعتي فارغ‌التحصیل شده‌اند.

از سویی دیگر شناسايي نيازهاي پژوهشي استان، راهبري و انجام امور پژوهشي و مطالعاتي ارجاعي، همكاري با مركز پژوهش‌هاي توسعه و آينده نگري سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص تدوين برنامه هاي توسعه، تحول اداري و ... ، ارائه گزارش­هاي موردي از نتايج فعاليت‌هاي پژوهشي به منظور استفاده از نتايج پژوهش­‌ها، اجراي ميز گردها، سيمينارها و گردهمائي‌هاي علمي و پژوهشي استان نیز اهم فعالیت‌های  مرکز در حوزه پژوهش است.

اهمیت: 1/5


تگ‌ها:  

نظرات

پست شده توسط: admin
در روز 1398/4/15 ساعت 12:23:12, شاخه: General, چاپ, ایمیل