اخبار

جلسه بررسی عملکرد و ارائه گزارش طرح پژوهشی، پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی   [ +0 | -0 ]

جلسه بررسی عملکرد و ارائه گزارش طرح  پژوهشی، پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

 ارزیابی کیفی منابع آبی رودخانه پسیخان در استان گیلان  


مجری: پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

مطالعه شرايط كيفي آب رودخانه های ورودی به تالاب از جمله پسیخان از اين جهت مهم است كه هر گونه تغييري در پارامترهاي كيفي آب باعث تغيير در تركيب گونه هاي گياهي و جانوري مي باشد. در این طرح تعیین كيفيت آب رودخانه  با تاکید بر پایش ماهانه پارامترهای فیزیکو-شیمیایی براساس مدل WASP صورت گرفت.

هدف اصلی این طرح  ارزیابی کیفیت آب رودخانه پسیخان توسط شاخص کیفی و تاثیر رودخانه در بار آلودگی ورودی به تالاب، با توجه به وجود انواع آلاینده های نقطه ای و غیر نقطه ای و کاربرد مدل WASP در پیش بینی این تغییرات در دوره سال آبی بود.

در این تحقیق داده های مربوط به ماههای شهریور تا آذر جهت واسنجی مدل و داده های 2 ماه دی و بهمن جهت صحت یابی مدل استفاده شد و سپس در مورد هر پارامتر کیفی در حال شبیه سازی مطابق ضرائب مطرح شد.

شاخص  کیفیت آب ایران (IRWQI) مخفف (Iran Water Quality Index) معیاری برای طبقه بندی آبهای سطحی بر اساس پارامترهای استاندارد در دسترس قرار می دهد.

یک ابزار ریاضی برای تبدیل اطلاعات شاخصه بندی آب به یک عدد ساده بدون واحد است که این عدد نشان دهنده سطح کیفیت آب است.

دوره نمونه برداری یا تواتر پایش با درنظر گرفتن شرایط اقلیمی از قبیل بارندگی، تغییرات دمایی و جریانات سیلابی رودخانه و همچنین تغییرات دوره ای رفتارهای کشاورزی و صنعتی وابسته به فصول مختلف سال آبی سال و همچنین شوک های آلودگی مقطعی و با درنظر گرفتن دستورالعمل پایش کیفیت آبهای سطحی و با توافق با کارفرما به صورت ماهانه درنظر گرفته شد.

اهمیت: 1/5


تگ‌ها:  

نظرات

پست شده توسط: admin
در روز 1398/4/4 ساعت 08:16:21, شاخه: General, چاپ, ایمیل