کمیته صاحبنظران توسعه

برگزاری دهمین جلسه ماهانه صاحب‌نظران توسعه گیلان   [ +0 | -0 ]

برگزاری دهمین جلسه ماهانه صاحب‌نظران توسعه گیلان

عصر روز شنبه 6 بهمن ماه، دهمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب‌نظران توسعه گیلان با موضوع معاصرسازی دانش، خلاقیت و مهارت‌های بومی برای آینده‌نگاری و طراحی روستاهای پایدار در دفتر ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان،  در این جلسه مهندس ضیابری ارائه کننده طرح معاصر‌سازی دانش، خلاقیت و مهارت‌های بومی گفت: این طرح بر الگوی خانه، محوطه و ساختار کالبدی تاکید دارد که در انطباق سیستم‌های کشاورزی با اکو سیستم بومی، حفاظت از منابع آب و خاک و پایداری چرخه سیستم‌های طبیعی، حفظ ارزش و دستاوردهای سکونتگاههای روستایی با توجه به شرایط اقلیمی و تولید مواد غذایی و صنایع تبدیلی وابسته به آن و مشارکت مردم محلی در تعادل بخشی میان بهره برداری و حفظ محیط زیست فراهم می‌گردد.

وی با انتقاد از طرح‌های هادی و کالبدی که درصدد شهری نمودن سکونت‌گاههای روستایی برآمده‌اند ادامه داد: این نوع طرح‌ها ضمن برهم زدن انطباق ساختاری سکونت‌گاههای روستایی با اکوسیستم‌های طبیعی موجب از بین رفتن کارکردهای سنتی و بومی مسکن روستایی و تاثیر منفی ان بر معیشت روستاییان می‌شود.

ضیابری افزود: نظم‌دهي به محيط همواره از پيچيده‌ترين فعاليت‌ها بوده و مردم محلی با دانش، خلاقیت و مهارت‌های بومی توانسته‌اند نظم مختص خود را با ايجاد فضای مصنوع و هماهنگ با طبيعت ایجاد کنند. ولیکن این تناسب با ورود سیستم‌های چند وجهی توسعه اقتصادی اجتماعی ناهمگن دچار فروپاشی شده است. بنا بر این نگرش، تغییری که باید در تهیه طرح جامع کالبدی و تفصیلی ساماندهی فضا و سکونتگاه‌های روستایی ایجاد گردد این است که طرح‌های یاد شده می‌بایست بر پایه گردشگری و صنایع خوشه‌ای وابسته و پیوسته به هم مبتنی بر معاصرسازی دانش، خلاقیت و مهارت‌های بومی بمنظور ایجاد سکونت‌گاه های روستایی تحقیقاتی، فن‌آور و هوشمند بازتعریف شوند.

در ادامه کیوان محمّدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با بیان این نکته که بازگرداندن روستاییان از شهر به روستا و اشتغال آنها به فعالیت‌های سنتی و معیشتی گذشته، امری دشوار می‌نماید، گفت: در طرح مطرح شده باید عناصر و مولفه‌هایی را تعبیه نمود تا ضمن توان ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای جامعه روستایی، از جذابیت‌های اقتصادی- اجتماعی لازم برای بازآفرینی روستا برخوردار باشد.

 


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل