کمیته صاحبنظران توسعه

برگزاری نهمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب‌نظران توسعه گیلان   [ +0 | -0 ]

برگزاری نهمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب‌نظران توسعه گیلان

عصر روز شنبه اول دی ماه، نهمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب‌نظران توسعه گیلان با موضوع احیای بناهای تاریخی از طریق بارگذاری فعالیت‌های جدید: الزامات و پیامدهای مثبت و منفی آن در دفتر ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست بناهای تاریخی ثبتی واجد شرایط تملک برای احداث موزه مردم شناسی در شهر رشت توسط ولی جهانی سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان معرفی و مشکلات مربوطه در این خصوص مطرح گردید.

جهانی گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر شرایط لازم برای تملک زمین مناسب و به دنبال آن، ساخت و ساز جدید برای احداث موزه در سطح شهر رشت، فراهم نمی‌باشد، راهبرد اداره کل برای برون رفت از این معضل، تملک بناهای تاریخ، مرمت و احیاء آن‌ها به عنوان فضای موزه‌ای می‌باشد.

وی از بناهای خانه شیرازی، حمام حاجی، خانه حاجی سیف، بنای هتل فردوسی، از خانه‌های دارای اولویت در بحث احیا و بازسازی بناهای تاریخی رشت نام برد.

در ادامه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در سخنانی با بیان اینکه مالکیت، مهم‌ترین بحث در بازسازی خانه‌های قدیمی است گفت: برای تملک و حل مشکلات حقوقی و مالی تا حد مقدورات کمک خواهیم کرد.

کیوان محمّدی برعزم و جدیت و عملیاتی بودن در بحث احیای میراث فرهنگی تأکید کرد و ادامه داد: در خصوص بناهای تاریخی شهر رشت می‌توان نظیر کاری که در موزه میراث روستایی انجام شد و نیز احیای بناهای تاریخی در بعضی نقاط کشور مانند شهر قزوین عمل کرد و با سماجت و پشتکار، اجرایی شدن کارها در این حوزه را تحقق بخشید.

وی به این منظور خواستار تشکیل گروه حل مسئله برای احیاء بناهای تاریخی رشت و در گام نخست آن با محوریت محله ساغری‌سازان رشت شد.

گفتنی است هریک از اعضای حاضر در جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در خصوص موضوع جلسه پرداختند و بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های قانونی نظیر قانون بازآفرینی شهری و برنامه اقدام مشترک تاکید داشتند.

 


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل