کمیته صاحبنظران توسعه

برگزاری پنجمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب نظران توسعه گیلان   [ +0 | -0 ]

برگزاری پنجمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب نظران توسعه گیلان

عصر روز شنبه 6 مرداد ماه، پنجمین جلسه ماهانه انجمن‌ صاحب نظران توسعه گیلان با  دستور کار "بررسی طرح توسعه بوم‌گردی استان" در دفتر ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این نشست، چارچوب اجرایی و اقدامات انجام شده در خصوص توسعه اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی در مناطق روستایی استان، توسط مازیار سید‌نژاد مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان و دکتر حبیب دوست، مشاور طرح ارائه گردید.

سیدنژاد در تشریح شاخص‌های مورد نظر جهت تأسیس اقامت‌گاه بوم‌گردی، بر مواردی همچون بهره‌گیری از معماری بومی، رعایت اصول زیست‌محیطی و دفع بهداشتی پساب و پسماند، پذیرایی از گردشگران با غذاهای محلی و اقامت خانواده روستایی در همان ساختمان و یا خانه و محوطه پیرامونی تأکید کرد.

وی اظهار داشت: تعداد واحدهای بو‌م‌گردی کشور تا پایان سال 1396 برابر با 700 واحد بوده که تنها 3 مورد آن در گیلان قرار دارد.  می‌طلبد با توجه به سیما و منظر منحصر به فرد استان، معماری جذاب بومی، غذاهای متنوع و وجود خرده فرهنگ‌های بومی استان گیلان، این ظرفیت‌ها در جهت افزایش تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی و تنوع بخشیدن به سبد گردشگری بهره برد.

 مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری تاکید کرد: به منظور پایدار نمودن اقتصاد اینگونه اقامتگاهها و توجه به بعد تقاضا، اپیلیکیشن رزرواسیون و شرکت‌های پشتیبان طراحی شده‌ است، به نحوی که هر واحد بوم‌گردی موظف است حداقل با یک شرکت پشتیبان جهت آموزش و جذب مشتری، قرارداد دو ساله منعقد نماید. افزون بر این، با همکاری نظام مهندسی ساختمان، نقشه‌هایی بر اساس معماری بومی و سنتی مساکن روستایی گیلان تهیه و برای اجرا در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. همچنین، در این راستا 450 روستای دارای پتانسیل گردشگری شناسایی شده و تا کنون بیش از 270 طرح به کارگروه مربوطه جهت بررسی ارائه شده است.

در ادامه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز در سخنانی گفت: بیان مباحث آزادانه و تخصصی از سوی صاحب‌نظران از ویژگی‌های برگزاری جلسات ماهانه است تا به نقطه اشتراک رسیده و استدلال‌های قوی‌تری در جهت توسعه استان داشته باشیم.

کیوان محمّدی بوم‌گردی را متکی بر زندگی جاری روستایی و شرکت در اقتصاد روستا دانست و ادامه داد:  اقتصاد در روستا وجود داشته و دارد ولی می‌توان از طریق توریسم آن را تقویت کرد. شرط موفقیت بوم‌گردی ترکیب و تلفیق با زندگی جاری روستاست.

وی بر بازسازی روستا مطابق با معماری سنتی تأکید کرد و افزود: این امر موجب تقویت بوم‌گردی خواهد شد. ضمن‌آنکه با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری و نیز برگزاری جشن‌های بومی- محلی می‌توان موفق‌تر بود.

محمّدی همچنین بر لزوم هماهنگی سیاست های روش دستگاه‌های اجرایی در ساخت و ساز روستایی تأکید کرد.

گفتنی است هریک از صاحب‌نظران حاضر در جلسه نیز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پیرامون طرح توسعه بوم‌گردی استان پرداختند.


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل