اخبار ملی

پرداخت ۴۰۰ ميلياردي پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت تا ۲ روز آينده   [ +50 | -44 ]

پرداخت ۴۰۰ ميلياردي پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت تا ۲ روز آينده

دكتر نوبخت گفت: تا ۲ روز آينده از خزانه كل كشور، بيش از ۴۰۰ ميليارد تومان پاداش بازنشستگان، به حساب دانشگاه‌ها پرداخت مي‌شود.


به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر  محمدباقر نوبخت، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه در يك صد و دهمين اجلاس روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي خطاب به روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي اظهار كرد: ماموريت مهم دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بوده و يكي از ۱۰ امور مهم در سازمان برنامه بودجه است كه منابع در آن تقسيم مي‌شود. به طور كلي امور اجتماعي و رفاهي، امور آموزش و پژوهش، دفاعي و امنيتي چهار حوزه‌اي هستند كه بودجه دولت در آن‌ها تقسيم مي‌شود.
دكتر نوبخت با اشاره به مباحث بودجه‌اي طرح تحول سلامت اظهار كرد: دومين سال شرايط تحريمي را پشت سر مي‌گذاريم، بايد توجه داشت كه سال نخست تحريم مي‌توان از ذخاير استفاده كرد، اما در سال دوم تحريم منابع محدودتر خواهد بود؛ ضمن اينكه فشار بدخواهان بيشتر مي‌شود. همچنين بايد دانست كه از نظر بودجه‌اي پرداخت مهمي در پايان بهمن و ابتداي اسفند خواهيم داشت، اما با مذاكره وزير اقتصاد و خزانه داري توانستيم از نظر مالي مديريت داشته باشيم و براي پرداخت‌ها به ويژه براي دانشگاه‌هاي وزارت علوم و علوم پزشكي مشكلي نخواهيم داشت.
رئيس سازمان برنامه و بودجه افزود: ما با همه سختي‌ها سال دوم تحريم را پشت سر خواهيم گذاشت و تمام اصول بودجه پيشنهادي دولت براي سال ۹۹ در تمام مراحل كميسيون تلفيق باقي مانده است، در حالي كه دوستان فكر مي‌كردند مي‌توانند در حوزه‌هايي تقليل بودجه‌اي داشته باشند.
 دكتر نوبخت با بيان اينكه نيازهاي ارزي كشور در حوزه كالاهاي اساسي به ويژه دارو و تجهيزات پزشكي تامين خواهيم كرد، گفت: البته بايد توجه داشت منابع ما نسبت به آنچه كه در بودجه ۴۴۸ هزار ميليارد توماني در قانون تصويب شده بود، به ۳۸۶ هزار ميليارد تومان تقليل پيدا كرد و ما بودجه با اين رقم تقديم مجلس كرديم،گرچه دستگا‌ه‌ها تخصيص را با ۴۴۸ ميليارد تومان در نظر مي‌گيرند.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور اضافه كرد: ماموريت ويژه روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، اجراي طرح تحول نظام سلامت است و اين طرح از ماموريت‌هاي ويژه دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم است.
دكتر نوبخت گفت: از نظر بودجه، مخارج به صورت هزينه اي، تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي يا همان عمراني است، البته تملك دارايي‌هاي مالي شامل اوراق صادر شده در سنوات گذشته است كه در هر ماه و هر سال كه سر رسيد آن باشد، اوراق را بازخريد مي‌كنيم. امسال ۳۲ هزار ميليارد تومان اوراقي كه پارسال و سال‌هاي گذشته، منتشر شده بود را خريداري كرديم.
او ادامه داد: بر اساس گزارش عملكرد ۱۰ ماهه ۹۸، حدود ۳۳ درصد پرداختي‌هاي جاري انساني، نسبت به سال گذشته، افزايش پيدا كرده است. ما براي سال آينده ۲۰ درصد افزايش حقوق، براي اينكه در شرايط سخت همكاران ما با توجه به امور معيشتي زندگي شان دچار مشكل نشوند و بخشي از كاهش قدرت خريد آن‌ها را جبران كنيم، بيش از ۳۳ درصد افزايش پرداختي‌هاي جاري انساني داشتيم كه البته اين رقم در ۱۰ ماه امسال، ۴۲ درصد بوده است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور بيان كرد: ماموريت ويژه روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، اجراي طرح تحول نظام سلامت است.
معاون رييس جمهور افزود: علاوه بر پرداخت حقوق‌ها پرداخت بازنشستگان در دستور كار قرار گرفت؛ البته ماه گذشته باخبر شدم كه بخشي از پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت از مرداد ۹۷ پرداخت نشده است. بنابراين مقرر شد تا ۲ روز آينده از خزانه كل كشور، بيش از ۴۰۰ ميليارد تومان پاداش بازنشستگان، به حساب دانشگاه‌ها پرداخت شود.
دكتر نوبخت بيان كرد: تمام تلاش ما پرداخت هزينه‌هاي جاري براي حقوق كاركنان دولت بود كه نسبت به سال گذشته، بيش از ۳۳ درصد افزايش پيدا كرده است. در جلسه هيئت دولت تصميم گرفتيم كه عيدي و پاداش كاركنان دولت، به مبلغ يك ميليون و دويست هزار تومان پايان بهمن واريز شود. با همه كمبودها، تلاش ما اين است كه از اين بخش، غفلت نكنيم.
دكتر نوبخت با اشاره به افتتاح آزادراه تهران- شمال بيان كرد: در دهه فجر شاهد افتتاح يكي از مهمترين پروژه‌هاي عمراني كشور با بيش از ۱۰ هزار ميليارد تومان بودجه خواهيم بود. از سال ۷۵ پروژه ساخت آزادراه تهران شمال آغاز شده بود. تا سال ۹۳ كل پيشرفت فيزيكي اين پروژه حدود ۱۷ درصد بود اما اكنون اين پروژه در حال افتتاح است و با بهره برداري از اين پروژه، مسير تهران- چالوس ۱۷ كيلومتر كوتاه مي‌شود.
وي تصريح كرد: با همه كمبود‌ها تلاش مي‌كنيم علاوه بر پرداخت حقوق كاركنان دولت اعتبارات طرح‌هاي عمراني و زيربنايي كه موجب آسايش و رفاه مردم مي‌شود، تامين شود.
دكتر نوبخت از بهره برداري بزرگراه همت -كرج تا پايان امسال خبر داد و گفت: با افتتاح اين بزرگراه دسترسي مردم به مسير چالوس كوتاه مي‌شود البته تنها مسير دسترسي به كرج از اين راه نبود و رانندگان مي‌توانند از آزادگان مستقيم وارد اين مسير شوند.
معاون رئيس جمهور بيان كرد: در چند سال گذشته ۵ استان كشور از جمله همدان، كرمانشاه، آذربايجان غربي، گيلان و مسير جديد تبريز به شبكه سراسري ريلي وصل شده است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: ما هر سال آنچه كه بودجه براي سازمان بيمه سلامت در نظر مي‌گيرد را به طور صد در صدي پرداخت مي‌كنيم. در برخي از سال‌ها اين بودجه تا ۱۱۰ درصد پرداخت شده تا خدمات سلامت بهتر ارائه شود.
دكتر نوبخت با اشاره به بدهي سازمان تامين اجتماعي به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و مراكز درماني تصريح كرد: سازمان تامين اجتماعي در يكي دو سال گذشته در پرداخت بدهي‌هاي خود دچار مشكل شده بود و عدم تاديه بدهي‌ها باعث شد سازمان بيمه سلامت هم به رغم آنكه همه منابع خود را دريافت كرده بود باز هم به منابع نياز پيدا مي‌كرد، بنابراين تصميم گرفتيم به سازمان تامين اجتماعي كه از دولت مطالباتي داشت كمك كنيم. بالغ بر ۵ هزار ميليارد تومان از مطالبات تامين اجتماعي از دولت را از طريق اوراق مالي تامين كرديم و پرداخت اين رقم مشروط به آن شد كه ۳ هزار ميليارد تومان آن به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي پرداخت شود.
 او اظهار كرد: به نظر مي‌رسد با پرداخت بخشي از بدهي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، مشكلات در حوزه سلامت تا حدي تقليل پيدا كند.
 رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور اظهار كرد: ما با هر تقسيم بودجه‌اي بايد منابع آن را جدا در نظر بگيريم.  با نيروي انتظامي و وزارت راه توافق كرده‌ايم تا اگر به سبب اقدامات و برنامه‌ها شاهد كاهش مرگ و مير حوادث جاده‌اي باشيم بودجه آن‌ها را در راستاي تامين نياز‌ها و تجهيزات افزايش دهيم.
 دكتر نوبخت گفت: در حوزه بهداشت و درمان طرح تحول سلامت را دنبال مي‌كنيم كه در سال آينده يك هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان بودجه به آن تخصيص داده ايم كه اميدواريم با مديريت وزير بهداشت بتوانيم از نظر بالا رفتن سطح بهداشت و درمان و كاهش مرگ و مير خدمات بهتري ارائه دهيم.
او درباره بودجه دانشگاه‌هاي وزارت علوم گفت: تخصيص بودجه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي به طور صد در صدي است و به دنبال حل مشكلات دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هم هستيم.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل