اخبار ملی

مطالبات گندمكاران و هزينه طرح هاي عمراني در بدترين شرايط كشور پرداخت شد   [ +77 | -51 ]

مطالبات گندمكاران و هزينه طرح هاي عمراني در بدترين شرايط كشور پرداخت شد

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: همانطور كه در جنگ هاي نظامي مقاومت شده،اكنون نيز مقاومت مي كنيم و امسال ۱۳ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان اعتبار براي مطالبات گندمكاران و طرح هاي عمراني پرداخت شد.


به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت در هجدهمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان كردستان، اظهار كرد: اين جلسه در شرايطي برگزار مي شود كه ما شديدترين تحريم‌ تاريخ معاصر را تجربه مي‌كنيم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، افزود: آخرين تحريم قبل از تحريم كنوني، تحريم عراق بود آن هم در شرايطي كه فروش نفت در برابر غذا بود اين در حالي است كه تحريم كنوني حتي حق مبادله يك بشكه نفت را در ازاي غذا و دارو را از ملت ايران سلب كرده اند.
وي با بيان اينكه ۴ سال از عمر دولت تدبير و اميد با چالش تحريم درگير بوده است، افزود: با وجود جديتي كه در استان وجود دارد نوعي تمسخر است به آنهايي كه گمان مي‌كنند مي‌توانند ملت را به زانو در بياورند.
وي با اشاره به اينكه خود را را مسئول مي دانيم تا به آنچه قول داده ايم عمل كنيم، خاطر نشان كرد: با وجود اينكه دولت در سخت ‌ترين شرايط تحريم قرار گرفته اما حقوق كارمندان نه تنها به تعويق نيفتاده ليكن با افزايش ۲۰ درصدي نيز روبرو بوده است و همچنين پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش نيز تماما پرداخت گرديد.
دكتر نوبخت با بيان اينكه همانطور كه در جنگ هاي نظامي مقاومت شده و اكنون نيز مقاومت مي كنيم، اظهار داشت: امسال ۱۳ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان اعتبار براي مطالبات گندمكاران و طرح هاي عمراني پرداخت شد.
وي افزود: در همين شرايط سيل امسال ۳۸ هزار ميليارد تومان خسارت به بارآورد كه تاكنون بيش از ۱۶ هزار ميليارد تومان خسارت جبران و پرداخت شده است.
در هيجدمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان كردستان، آيت‌الله سيدمحمد حسيني‌شاهرودي, نماينده ولي فقيه در استان كردستان، ضمن تبريك هفته وحدت و يادآوري سيره پاك و عظمت پيامبراكرم، اظهار داشت: با وجود اينكه در راستاي خدمت‌رساني به مردم استان اقدامات خوبي صورت گرفته اما بايد مسئولان درصدد رفع عقب ماندگي هايي كه در استان وجود دارد برآيند و اين مهم مستلزم توجه و عنايت بيشتري مي باشد.
وي افزود: سرمايه گذاري در كردستان موجب سوددهي به كل كشور است و در اين راستا بايد به بحث انتقال هرچه سريعتر آب از سد آزاد به دشت هاي قروه و دهگلان كه با تنش آبي مواجه هستند توجه ويژه كرد.
نماينده ولي فقيه در استان كردستان با بيان اينكه اين استان داراي پتانسيل و ظرفيت هاي زيادي است، ادامه داد: بازارچه هاي مرزي از ظرفيت هاي اين استان براي سرمايه گذاري بشمار مي آيد و بايد مسولان كشوري براي بهره‌مندي هرچه بهتر مرزنشينان از اين پتانسيل به صورت ويژه امتنان ورزند.
وي با بيان اينكه دركنار بستن مرزها بصورت قانوني، بخش هايي از مرز براي مرزنشينان مشكلات جاني به همراه داشته است، تاكيد كرد: بايد با سرمايه گذاري در بخش هاي مرزي زمينه صادرات كالا به كشور هاي همسايه و ارز آوري را فراهم آوريم.
نماينده ولي فقيه در كردستان اظهار داشت: عقد تفاهم نامه هاي احداث مسكن محرومين ، تخصيص اعتبار براي تكميل ساخت پروژه سد و افزايش توليد پروتئين و گوشت قرمز، ۳ اقدام بزرگ در راستاي رشد و تحول استان هستند.
آيت‌الله حسيني ‌شاهرودي با بيان اينكه اقدامات زيربنايي در نهايت به بالا بردن سرانه درآمد ختم نمي شود، ادامه داد: اين اقدامات بصورت موقت و مستقيم مي تواند به وضع معيشتي مردم تزريق ششود بطور موقت اقدامي براي حل مشكلات معيشتي كساني كه با مشكل مواجه هستند، صورت گيرد
همچنين، دكتر محمدباقر نوبخت در حاشيه برگزاري هجدمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه كردستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رييس جمهور فرانسه سال گذشته بارها اعلام كرد آمريكايي‌ها چندان علاقمند به مذاكره با جمهوري اسلامي ايران نيستند و مي گويند چند ماه صبر كنيد كار ايران تمام است.
وي با بيان اينكه آمريكايي‌ها فريب شعارهاي دروغين منافقين و ناآگاهي آنان مبني بر ضعيف شدن ايران و نااميد شدن ملت را خوردند، افزود: اكنون دولت آمريكا بارها اعلام كرده آماده مذاكره با ايران است كه اين نشان از قدرت بالاي كشورمان در تمام زمينه ها از جمله اقتصادي است.
رييس سازمان برنامه و بودجه كشور يادآور شد: براساس آخرين نطر سنجي خود آمريكايي‌ها و افراد صاحب نظر در اين كشور، تحريم ها عليه ايران شكست خورده است ضمن اينكه به گزارش صندوق بين‌المللي پول، ايران تا سال ۲۰۲۰ از ركود خارج و رونق به اقتصاد كشورمان برمي‌گردد.
دكتر نوبخت اظهار اميدواري كرد با وحدت و صميميت بين مردم از جنگ اقتصادي موجود همانند جنگ نظامي پيروز شويم و گفت: با وجود كمبود منابع و شرايط تحريم‌ها و از طريق تخصيص بهينه اعتبارات، امسال نسبت به پارسال ۲۰ درصد بيشتر حقوق به كاركنان دولت پرداخت كرديم.
وي به پرداخت ۲۹ هزار ميليارد تومان اعتبار به طرح هاي عمراني در سه ماهه اول امسال اشاره كرد و افزود: با وجود شرايط سخت تحريم، امسال پاداش بازنشستگان، بهاي خريد تضميني گندم وخسارت سيل پرداخت شد.
رييس سازمان برنامه و بودجه كشور اولويت بندي مديريتي مدنظر رهبري و ملت را عامل موفقيت دولت در انجام امور دانست و اضافه كرد: با اولويت بندي منابع محدود مي‌توان كارهاي بزرگي انجام داد و اطمينان داشته باشيد كه دشمن را مايوس مي‌كنيم.
دكتر نوبخت در ادامه به تخصيص ۳۲۰ ميليارد تومان اعتبار براي احداث راه‌آهن همدان - سنندج اشاره كرد و اظهار داشت: يكي از مهترين اولويت‌هاي دولت اتمام اين ۱۵۰ كيلومتر خط آهن است كه
در سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي بر آن تاكيد شده و مقرر شد طبق توافقنامه بين سازمان برنامه و بودجه و شركت ساخت و وزارت راه و شهرسازي تا سال ۹۹ اين طرح به بهره‌برداري برسد ضمن اينكه ريل گذاري آن نيز اوايل سال جديد آغاز مي‌شود.
وي تاكيد كرد: اعتبارات طرح چهار خطه كردن گردنه صلوات آباد نيز بيش از انچه كه امسال لازم بود پرداخت شد و بخش بزرگي از اين مسير چند ماه آينده زير ترافيك مي‌رود.
رييس سازمان برنامه و بودجه كشور با بيان اينكه از نزديك مشكلات سد سيازاخ بررسي شد، افزود: اعتبارات مورد نياز براي تكميل سد آزاد هم ارزيابي شد و تلاش مي‌شود عمليات انتقال آب از اين سد به سد قوچم و دشت‌هاي قروه و دهگلان فراهم شود.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل