اخبار ملی

بارش هاي اخير تنها ۱۰ درصد خشكسالي‌ها را كاهش داده و مردم همچنان در مصرف انرژي و آب صرفه جويي كنند   [ +72 | -58 ]

بارش هاي اخير تنها ۱۰ درصد خشكسالي‌ها را كاهش داده و مردم همچنان در مصرف انرژي و آب صرفه جويي كنند

نشست تخصصي آينده‌نگري تغييرات اقليمي كشور با اهتمام مركز پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري سازمان  برنامه و بودجه كشور و با حضور صاحب‌نظران اين حوزه و با شركت جمع كثيري از كارشناسان، در محل اين سازمان برگزار شد.


به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، در اين نشست تخصصي، دكتر صادق ضياييان مدير مركز پيش‌بيني و هشدار سازمان هواشناسي كشور با اشاره به روند بارش¬هاي كشور گفت: از سال ۱۳۸۴ به بعد، روند بارش به پايين‌ترين سطح معمول رسيده و تنها در سال ۱۳۹۷ شاهد بوديم كه بارش باران بيش از حد متعارف بوده است و بي‌ترديد چنين روندي نمي‌تواند دوره طولاني كم‌بارشي كشور راجبران كند.
وي افزود: بارش‌هاي اخير تنها قادر بوده است كه ۱۰ درصد وضعيت خشكسالي را جبران كند و در پهنه‌بندي‌هاي اقليمي كشور هم همين اندازه تأثير داشته است.
دكترضياييان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: از سال ۱۹۵۰ به بعد، بسياري از مشاهدات دمايي در مقايسه با دهه‌ها و حتي ميليون‌ها سال گذشته بي‌سابقه بوده است و افزايش دما تا يك درجه سلسيوس نسبت به دوره پيش از صنعتي شدن و ۰,۷۳ درصد نسبت به دوره اقليمي پايه ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۰ بوده است.
وي با بيان اين كه ميانگين بارش كشور با آهنگ كاهشي يك ميلي‌متر در سال بسيار نگران كننده است، گفت: بخش هاي معتدل و مرطوب كشور روز‌به‌روز كاسته مي‌شود و در مقابل، مناطق خشك كشور وسعت مي‌گيرد و چنين روندي، وظيفه و مسووليت ما را در استفاده بهينه و مديريت‌شده از آب و منابع آبي دو‌چندان مي‌كند.
دكتر ضياييان در ادامه سخنان خود با اشاره به اين نكته كه كاهش بارش در منطقه زاگرس و شمال‌غرب كشور چشم‌گير خواهد بود، گفت: روند كاهش باران از ميزان شاغلان بخش كشاورزي مي‌كاهد و ضرورت دارد كه برنامه‌ريزان توسعه كشور تغييرات اقليمي ناشي از بارندگي‌ها را در برنامه‌هاي توسعه، رصد و لحاظ كنند.
مدير مركز پيش‌بيني و هشدار سازمان هواشناسي كشور با تصريح بر اين نكته كه مقدار برف و يخ كره زمين كاهش يافته و فعاليت گازهاي گلخانه‌اي هم رو به تزايد رفته است، اظهار داشت: بي¬ترديد حضور فعال ما در مجامع جهاني و برخورد فعال دست‌اندركاران كشور با مسايل و مشكلات اقليمي و ارايه ساز‌و‌كار مناسب، ميزان تغييرات زيان¬بار اقليمي در كشور را خواهد كاست.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل