اخبار سازمان

دیدار معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با روسا و اعضای هیئت علمی دانشگاه های استان گیلان

۳۶ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل در یکسال گذشته به کشور وارد شده   [ +91 | -73 ]

۳۶ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل در یکسال گذشته به کشور وارد شده

پیش از ظهر روز پنج شنبه 16آبان ماه، دکتر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهورو رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، معاون عمرانی وزارت علوم، استاندار، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با روسا و اعضای هیئت علمی دانشگاه های استان گیلان دیدار کردند.


 به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، دکتر محمد باقر نوبخت در دیدار با روسا و اعضای هیئت علمی دانشگاه های استان گیلان، گفت: امروز، یک سال از آغاز تحریم ها علیه ایران گذشته که باید اعلام کرد این تحریم ها در تاریخ معاصر علیه هیچ کشوری اعمال نشده است.

وی با بیان اینکه شدیدترین تحریم ها طی یک سال اخیر به ایران تحمیل شده است، افزود: امروز فشار و بدعهدی دشمن موجب شده تا یک تصمیم ملی درست اتخاذ کنیم.

دکتر نوبخت با بیان اینکه همه اقشار جامعه به ویژه جوانان که قشر تحلیلگر جامعه هستند، نسبت به ترامپ و سیاست های آمریکا دیدگاه مثبت نداشته و مخالف آن هستند، بیان داشت: بدعهدی و پیمان شکنی آمریکا به وضوح برای همگان روشن است.

وی افزود: ما مذاکرات را با جدیت و با سیاست برد-برد دنبال کردیم اما بدعهدی آمریکا آن را برهم زد.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: برجام از سوی ما تلاشی در جهت تحقق توسعه کشور بود که علیرغم همت و برنامه ریزی صادقانه از سوی ایران، نتیجه‌ی موردنظر محقق نشد.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز در حوزه مدیریت منابع مالی نیازهایی تعریف شده و نسبت به سال گذشته شاهد رشد هستیم، تصریح کرد: امسال با وجود شرایط سخت اقتصادی در راستای همسان سازی حقوق و همچنین پاداش پایان کار به ترتیب بیش از ۵ و ۸ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به اقدامات انجام شده در حوزه عمران و آبادانی نیز اشاره کرد و ادامه داد: تنها در همین استان گیلان شاهد بهره‌برداری و تکمیل طرح‌های عمرانی و زیرساختی موثر طی یکسال گذشته بوده‌ایم البته با توجه به شرایط اقتصادی، این اقدامات در برابر حجم مشکلات اندک بوده اما به همین میزان نیز نشان دهنده رویکرد و تلاش دولت برای حل مشکلات است.

وی همچنین به بازار ارز و شوک حاصل از افزایش نرخ آن و تاثیر بر همه مسائل اقتصادی کشور نیز اشاره و تاکید کرد: خوشبختانه با انجام اقدامات و برنامه ریزی درست امروز این موضوع کنترل شده است.

دکتر نوبخت با اشاره به روند کاهشی نرخ نقطه به نقطه تورم در کشور اظهار کرد: با وجود اینکه نرخ تورم هنوز بالاست اما روند کاهشی در پیش گرفته و بر اساس آمارها نرخ تورم ماه گذشته نسبت به ماه قبل تر آن شش درصد کاهش یافته که این آمار طی سه ماه گذشته تکرار شده است.

وی همچنین به رشد اقتصادی کشور نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول در آینده نزدیک اقتصاد ایران از رکود خارج خواهد شد که این، محصول برنامه، طراحی، پیگیری و امید به آینده است.

وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته ۳۶ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل به کشور وارد شده است، بیان کرد: بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی آن نیز پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در زمینه خرید تضمینی گندم نیز حرکت بزرگی انجام شده ، افزود: با وجود همه مشکلات ۱۳ هزار میلیارد تومان در شش ماهه نخست امسال پول نقد بین گندم‌کاران توزیع شده است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه هر زمان که احساس کنیم منافع ملی به شکل دیگری تامین می‌شود آن روش را دنبال خواهیم کرد، گفت: امروز تحمل این سختی‌ها برای منافع ملی ما لازم و ضروری است.

در پایان جلسه، ارسلان زارع استاندار گیلان، دانشگاه گیلان را قطب بزرگ توسعه علمی استان خواند و گفت: دانشگاه گیلان می تواند در تحقق سند چشم انداز، برنامه ششم توسعه، برش استانی و سند آمایش سرزمینی که نقشه راه توسعه استان است، نقش موثر داشته باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه گیلان اقدامات خوبی را در حوزه پژوهش در کنار رویدادهای علمی به ارمغان آورده ، تصریح کرد: این مرکز علمی در همه ادوار به ویژه در دولت دهم و یازدهم به عنوان دانشگاه فناور اقدامات خوبی را در پیش گرفته و در زمره دانشگاههای موفق کشور است.

وی افزود: یکی از رویدادهای مهم در عرصه فرهنگی و ورزشی که توافقنامه آن با حضور وزیر علوم به امضا رسیده، برگزاری جشنواره های ورزشی به میزبانی دانشگاه گیلان است که در این رویداد بیش از شش هزار دانشجو از سراسر کشور حضور خواهند داشت.

 دکتر زارع از آمادگی استان گیلان برای برگزاری این جشنواره ورزشی خبر داد و گفت: در جهت اجرای هر چه بهتر این رویداد نشست های منسجم و تخصصی برگزار می شود.

وی در پایان با اشاره به برخی مشکلات دانشگاه گیلان اظهار داشت: در جهت تکمیل زیرساخت های آموزشی استان و بهره وری این مجموعه بزرگ علمی، ساختمان دانشگاه علوم پایه و ساختمان دانشگاه مکانیک با مساعدت سازمان برنامه و بودجه تا پایان دولت به بهره‌برداری می‌رسد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل