باید با مطالعه و بررسی علمی به فکر دفع زباله باشیم و نه دفن آن.  

در جلسه بررسی مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند استان گیلان عنوان شد:

جلسه "بررسی مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند استان گیلان"  با حضور معاون هماهنگی و برنامه‌و‌ بودجه، مدیریت نظام فنی و کارشناسان سازمان، جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و شهرداران برگزار شد.


در ابتدای جلسه معاون هماهنگی و برنامه‌و بودجه سازمان در سخنانی ضمن تشکر از حضور مدعوین در این جلسه با بیان اینکه موضوع محیط زیست یکی ازمهمترین چالشهای حال حاضراستان است گفت: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان متولی توسعه استان است. معتقدیم توسعه استان بدون محیط زیست مهیا نمی شود.

کیمیا تنهایی افزود: طرح جامع پسماند استان ازچند سال پیش آغاز شده است. از آنجا که این موضوع همواره یکی از دغدغه‌های شهرداری‌های استان است از آنها، مراکز مطالعاتی، اساتید و نماینده سمن‌های حافظ محیط زیست دعوت کردیم که در این جلسه حضور بهم رسانند.

وی بر شناسایی الویت‌ها در این طرح تاکید کرد و اظهار داشت: اگر بخواهیم در زمینه پسماند کمک بودجه‌ای داشته باشیم باید مطالعه و شناسایی‌های لازم صورت گیرد تا اثرمطلوب نتیجه کار باشد.                               

سپس مدیر نظام فنی اجرایی سازمان باشاره به اینکه که قرارداد طرح پسماند توسط معاونت عمرانی استانداری در اسفند 87 منقعد گردید گفت: به دلیل طولانی شدن پروسه و تقارن آن با برنامه پنجم توسعه مقرر گردید توسط یک کارگروه دیگر به این موضوع رسیدگی شود.

غلامرضا رحیمی اضافه کرد: درگیلان به وضوح می بینیم که زباله چه اثرتخریبی روی محیط زیست دارد. لذا باید در یک بازه زمانی مشخص تکلیف این موضوع را روشن کنیم.

وی با بیان اینکه از لحاظ محیط زیستی و مسـأله پسماند یک بمب درحال انفجار هستیم خاطرنشان کرد: شرایط بد زباله و دفن غیر اصولی آن اثرمنفی در عملکرد شهرداری ها دارد. لذا ابتدا باید تکلیف بخش مطالعاتی رامشخص کنیم  و بعد  از همه ارگانها مرتبط بخواهیم وارد فاز عملیاتی شوند.

رحیمی با تاکید بر اینکه مدیریت وضعیت حاضر شرط اساسی موفقیت این طرح است اظهار داشت: باید با مطالعه و بررسی علمی به فکر دفع زباله باشیم و نه دفن آن.

در ادامه سلطانی نماینده شرکت خزرآب به عنوان شرکت مشاور طرح جامع پسماند به بیان توضیحاتی در زمینه کارکرد شرکت و آمارهای مطالعاتی بدست آمده و نیز مشکلات موجود پرداخت و گفت: به منظور مطالعه دقیق و علمی طرح جامع پسماند استان، استادان مجرب دانشگاهی همراه پروژه هستند.

وی بابیان اینکه تاکنون تفکیک زباله از مبدا یکی از راههای موفقیت آمیز بوده‌است افزود: برای اجرای طرح پسماند نیازمند هماهنگی بیشتر فرمانداران استان هستیم.

منبع:
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1394/10/29 ساعت 13:37:36 , شاخه: خبرهای ملی