اخبار سازمان

استاندار در اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 1400 اعلام کرد:

موفقیت شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در ارزیابی های کشوری   [ +11 | -8 ]

موفقیت شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در ارزیابی های کشوری

اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 1400 ظهر شنبه (21 فروردین)، به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، به صورت حضوری و ویدئوکنفرانسی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، کیوان محمدی، رییس سازمان ضمن تبریک سال نو خطاب به حاضران و مدیرانی که بصورت ویدئوکنفرانس در جلسه شرکت داشتند، گفت: در اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 1400 ، سه دستور جلسه داریم. وی ادامه داد: دستور اول جلسه گزارشی از دبیرخانه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در خصوص عملکرد این شورا در سال 1399 و گزارشی از سوی دبیران کارگروه های چهارگانه، دستور دوم جلسه برنامه زمان بندی شورا در سال 1400 است.

وی افزود: دستور سوم جلسه نیز با توجه به اینکه در آستانه پایان سال مالی هستیم، بسیار مهم است و آن ارایه گزارشی در مورد جذب اعتبارات سازمان هاست که توسط مدیرکل اقتصادی و دارایی استان ارایه می شود.

***

علی دمساز دیرباز، رییس دبیرخانه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان با اشاره به قوانین و شرح وظایف جلسات شورا و تاکید بر اینکه این جلسات به استناد ماده 31 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور برگزار می شود، گفت: در سال 99 با هدایت استاندار محترم و دبیری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و پیگیری آقای دکتر محمدی، رییس سازمان، 14 جلسه شورای برنامه ریزی را با 94 مصوبه برگزار کردیم.

وی همچنین توضیحاتی پیرامون میزان زمان اختصاص داده شده به جلسات، مصوبات استانی و شهرستانی ارایه و خاطر نشان کرد: براساس شرح وظایف، 15 درصد مصوبات این شورا در سال 99 در خصوص مسایل مدیریتی استان ، 25 درصد در مورد حوزه برنامه ریزی ، 15 درصد در حوزه اشتغال، 5 درصد در مورد امور اجرایی، 15 درصد مسایل اقتصادی و 25 درصد نیز مربوط به امور برنامه و بودجه بوده است.

وی با بیان اینکه از سال 92 تا 99 تعداد جلسات شورای برنامه ریزی استان افزایش پیدا کرده است، گفت: این امر نشانگر تمرکز تصمیم گیری های توسعه ای استان در نهاد شورای برنامه ریزی به عنوان بالاترین نهاد تصمیم گیری در استان می باشد و چهار کارگروه نیز ذیل این شورا فعالیت می کنند. که موضوعات ابتدا در کارگروه ها بررسی و کارشناسی و سپس برای اتخاذ تصمیم نهایی در شورای برنامه ریزی مطرح می شوند.

***

ماکان پدرام، دبیر کارگروه امور زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست با ارایه توضیحاتی گفت: هفت جلسه اصلی در سال 99 برگزار کردیم. وی ادامه داد: این جلسات در محورهایی از جمله دامداری، باغداری، پرورش گل و گیاه، پرورش ماهی، طرح های خانه های پیش ساخته، خدمات پشتیبانی خودرو، پژوهشکده، فعالیت مجتمع های خدمات رفاهی، گردشگری، مرغداری، پرورش ماهی، تولید چای، کارگزاری جهت گردشگری، پالایشگاه پالاسما، بسته بندی محصولات کشاورزی، گیاهان دارویی و ...  برگزار و برخی مصوب شد.

علیرضا محمدی گرفمی، دبیر کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری و نوآوری از تشکیل چهار جلسه بصورت فصلی در این کارگروه خبر داد و گفت: 25 مصوبه حاصل این جلسات بود که 17 مصوبه کاملا اجرایی شد و هشت مصوبه نیز در دست اجراست.

وی افزود: این کارگروه به دو گروه کاری آموزش و پژوهش به دبیری دانشگاه گیلان و گروه کاری فناوری و نوآوری به دبیری پارک علم و فناوری استان تقسیم کار کرده اند.

وی در مورد مصوبات یک درصد پژوهشی استان نیز به مصوب شدن 12 طرح باقیمانده از سال 98 که کد سمات دریافت کرده بودند اشاره کرد و گفت: در سال 99 نیز برای تحقق شعار سال «جهش تولید»، پژوهش های استان را به این سمت هدایت کردیم و همچنین طرح های پژوهشی را در خصوص بررسی پیامدهای اجتماعی-اقتصادی بیماری کرونا و مهار آن مصوب کردیم.

سیامک حیدری، دبیر کارگروه امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده نیز شش جلسه با 53 مصوبه را به عنوان عملکرد این کارگروه در سال 99 عنوان کرد.

وی تمرکز روی موضوعاتی از جمله کاهش پیامدهای اجتماعی ناشی از کرونا، راه اندازی سیستم هوشمند پاسخ گویی و ارایه خدمات مشاوره ای، تعیین و تدوین برنامه های اجرایی مختلف در راستای افزایش نشاط اجتماعی با رویکرد کاهش آسیب های کرونا، اجرای برنامه های مشاوره ای برای سالمندان، اجرای برنامه های آموزشی برای کاهش آسیب های اجتماعی کرونا و ... را از جمله فعالیت  این کارگروه عنوان کرد.

 

شراره کاوسی دبیر کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی استان نیز گفت: این کارگروه در سال 99 پنج جلسه برگزار کرده که 32 مصوبه داشته است.

وی افزود: این مصوبات با دو محور کلی سیاست های فعال بازار کار و رفع موانع مشترک مشکلات مربوط به سرمایه گذاری در استان بوده است. در حوزه سرمایه گذاری نیز تمرکز روی حوزه گردشگری و منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان بوده است.

وی یادآور شد که  این کارگروه شامل کمیته های مختلف از جمله کمیته فنی، کاری، اشتغال، بهبود فضای کسب و کار، تجهیز درآمد و ... است.

***

لازم به ذکر است زمانبندی جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای اولین شنبه هر ماه مصوب شده است.

***

در خصوص دستور سوم جلسه نیز علیرضا نوروزی، مدیر کل اقتصادی و دارایی گیلان نکاتی را در مورد اعتبارات جذب نشده تملک دارایی سرمایه ای استان و میزان جذب به صورت نقد و اسناد خزانه یادآور شد.

وی در مورد کارآمدی جذب و آثار و پیامدهای جذب اعتبارات در مدت کم و همچنین نقش و عوارض آن در جامعه نیز به مطالبی اشاره کرد.

***

در بخش پایانی، دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان پس از استماع سخنان حاضران ضمن قدردانی از زحمات و فعالیت های همه دست اندرکاران شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 99 ، گفت: شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان از بابت روایی مصوبات با قوانین بالادستی کشور، قانون بودجه و قانون برنامه ششم توسعه از جمله استان های برتر در کشور شناخته شد و خوشبختانه اجرای مصوبات به عنوان یک مولفه مهم و تاثیرگذار اتفاق افتاده و در حال انجام است.

استاندار با تاکید بر لزوم برگزاری ماهانه جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان با همان نظم و انضباط قبلی در سال ۱۴۰۰ خاطر نشان کرد: باید کوشش کنیم در راستای توسعه و شکوفایی گیلان، برنامه ریزی های کلان استان در شورای برنامه ریزی انجام شود، چون همانطور که از اسم این شورا برمی آید هدفش توسعه و شکوفایی استان است.

وی تدوین سند آمایش استان را که بعضی از استان ها به عنوان الگو قرار دادند از دستاوردهای این شورا برشمرد و اضافه کرد: سند آمایش استان باید به عنوان یک سند راهبردی در دستگاه های اجرایی مورد توجه قرار گیرد. چون خیلی از موضوعات استان از طریق کارگروه ها در شورای برنامه ریزی استان مطرح شده و خیلی از تصمیمات در این شورا گرفته می شود.

استاندار اعلام کرد: سال گذشته در راستای ارزیابی ملی فعالیت کارگروه ها توفیقات خوبی بدست آوردیم. به عنوان مثال نگاه با رویکرد شعار سال در راستای اقتصاد مقاومتی، یا پژوهش در مورد یکی از مسایل جامعه استان و نظایر آن از این موارد می باشد. به بیان دیگر شعار سال یعنی تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی است، بنابراین نه تنها ضرورت آن از بین نرفته بلکه به عنوان اولویت مطرح است.

وی همچنین به ظرفیت منطقه اوراسیا در حوزه اقتصادی اشاره و توجه ویژه به این مقوله را متذکر شد. ایشان در بخشی دیگر گفت: کارگروه فرهنگی اجتماعی می تواند اقدامات موثری برای حل مسایل استان از جمله آسیب های اجتماعی که دغدغه ای برای مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و همه است را مورد توجه قرار دهد و باید مسایل زنان، کودکان، سالمندان و موضوعاتی از این قبیل را با دقت و نگاه کارشناسی بررسی کند.

استاندار با بیان اینکه همکاری مردم خوب گیلان موجب شد سال قبل بتوانیم بسیاری از برنامه ها را اجرایی کنیم، افزود: البته بعضی از پروژه ها هنوز کامل نیست که امیدواریم در چند ماهه اول سال 1400 آن پروژه ها نیز تکمیل شده و به بهره برداری برسند.

وی با اعلام تحقق 2200 میلیاردتومانی درآمدها در سال 99 (یعنی 123 درصد تحقق درآمد) آن را نشان دهنده 50 درصد رشد نسبت به تحقق درآمد در سال قبل خواند و گفت: این اقدام بسیار شایسته و خوب بود و لازم است همه ما ضمن وفاق، دقت لازم را برای انجام درست وظایف محوله داشته باشیم.

رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه گیلان با اشاره به اعتبارات جذب نشده تملک دارایی دستگاه های اجرایی در بخش اسناد خزانه با حجم 59 درصدی و در بخش نقدی با حجم 41 درصدی، به مدیران تاکید کرد برای نهایی کردن موافقت نامه ها و استفاده بهینه از اعتبارات مرتبط کارها را به آخر سال مالی موکول نکنند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل