اخبار سازمان

در اولین جلسه کمیته بهره وری استان گیلان در سال 1399 عنوان شد:

لزوم اختصاص سه درصد اعتبارات جاری دستگاه ها به بحث بهره وری   [ +10 | -8 ]

 لزوم اختصاص سه درصد اعتبارات جاری دستگاه ها به بحث بهره وری

صبح روز یکشنبه (26 بهمن ماه)، اولین جلسه کمیته بهره وری استان در سال 1399 به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان اولین جلسه کمیته بهره وری استان گیلان در سال 1399  برگزار شد. در این جلسه اعلام شد که سه درصد اعتبارات جاری دستگاه ها برای بهره وری، یک تکلیف قانونی است و باید نتایج آن به صورت ملموس مشاهده شود.

****

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در اولین جلسه کمیته بهره‌وری استان، گفت: اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از بهره وری ارایه دهیم می توانیم بگوییم بهره وری یعنی از حداقل input حداکثر output را داشته باشیم. به بیان دیگر از حداقل ورودی، حداکثر خروجی را بدست آوریم. بهره وری نیز در همه حوزه ها امکانپذیر است، در زمان، مکان، فضا، سرمایه، نیروی انسانی و غیره.

وی گفت: بخاطر اهمیت این مسئله در شهریور امسال نامه ای خطاب به استانداران محترم، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها و سازمان ملی بهره وری از سوی معاونت محترم ریاست جمهوری جناب آقای دکتر انصاری ارسال شد تا این کمیته به ریاست استاندار و دبیری سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شود. با توجه به ساختار تدوین شده و شرح وظایف تعیین شده امیدوارم طی ماه های آینده با استقرار نظام بهره وری شاهد نتایج مفید و موثر باشیم.

*****

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز با بیان اینکه هر پروژه ای که موجب افزایش اثربخشی شود بهره‌وری را به همراه خواهد داشت، گفت: تسهیل و تسریع در انجام خدمات و تولید بسیار مهم است. به عنوان مثال هر برنامه ای که بتواند در بخش تولید میزان تولید را افزایش بدهد به نظر من در راستای بهره‌وری است. البته گاهی اوقات چون منابع خدادادی در اختیار داریم ممکن است نسبت به پاره ای امور بی دقت باشیم، اما مهم این است که با امکانات موجود و استفاده از برنامه های نرم افزاری زمینه استفاده بیشتر را فراهم کنیم.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی و تقویت مولفه های اثرگذار و تسهیل گر در انجام بهتر کارها، گفت: در هر دو زمینه باید کار کنیم و قطعا در ارزیابی اختصاصی مدیران دستگاه ها، درنظرگرفتن شاخص میزان ارتقاء بهره وری علاوه بر ایجاد انگیزه در مجموعه های مختلف پایش می شوند و این برای تغییر باور در نگرش مدیران نسبت به موضوع اهمیت دارد.  بنابراین ارتقاء شاخص های کمی اقتصادی در عرصه تولید و نیز شاخص های بهره وری منابع انسانی از طریق دستگاه ها مد نظر قرار خواهند گرفت.

وی سمن ها را به عنوان سرمایه اجتماعی استان برشمرد و گفت: لازم است از ظرفیت های بالقوه استان به لحاظ سرمایه اجتماعی بیشتر بهره مند شویم، چون بخش اعظمی از بدنه اجتماع، ظرفیت های مردمی، سمن ها و بخش خصوصی است. اگر زمینه تشویق آن ها را فراهم کنیم و بیشتر از فعالیت بخش خصوصی استفاده کنیم در افزایش بهره وری استان تاثیر گذار خواهد بود.

وی تحقق اهداف کمی و کیفی توسعه اقتصادی استان را در انجام اقدامات علمی، تکمیل پژوهش های صورت گرفته، شناسایی تعارض های بین دستگاهی و پرهیز از موازی کاری برشمرد و با تاکید بر اینکه موازی کاری در بعضی از دستگاه های اجرایی باعث کاهش راندمان و کاهش بهره وری می شود، ادامه داد: در این راستا موضوعات مرتبطی که از قبل کار شده مانند «پنجره واحد خدمات الکترونیک» را نیز نباید رها کرد.

استاندار با تاکید بر نقش تسهیل گری در امور، گفت: از امکاناتی که استان داریم باید به درستی استفاده شود. توجه و صیانت از محیط زیست، تلاش برای صادرات غیر نفتی در استان و کشور، استفاده از زمینه گردشگری و نظایر آن با رویکرد بهره‌وری برای استان بسیار مهم است. بنابراین دستگاه های اجرایی موظف هستند برش استانی بهره وری مجموعه خود برای سال 1400 را تهیه و ارایه کنند تا شاخص های بهره وری ارتقاء یابد. همچنین اختصاص سه درصد اعتبارات جاری دستگاه ها برای بهره وری، یک تکلیف قانونی است که باید نتایج آن به صورت ملموس مشاهده شود مدیران دستگاه های اجرایی را ملزم به رعایت موارد تدوین شده کرد.

***

شایان ذکر است در این جلسه معاونان و مدیران مرتبط در خصوص شیوه نامه های بهره وری مطالبی ارایه کردند.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل