اخبار سازمان

در نهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان عنوان شد:

تحقق یک هزار و 585 میلیارد تومان درآمد مالیاتی   [ +17 | -15 ]

تحقق یک هزار و 585 میلیارد تومان درآمد مالیاتی

نهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان صبح امروز (پنجشنبه 29 آبان ماه) به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و با حداقل افراد در سالن اجتماعات غدیر استانداری گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، کیوان محمدی، رییس سازمان و تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی و معاونین در نهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان پیرامون چهار دستور جلسه این شورا بحث و تبادل نظر کردند و در ادامه استاندار مطالبی ارایه کردند.  
 
تحقق یک هزار و 585 میلیارد تومان درآمد مالیاتی
دکترارسلان زارع، استاندار گیلان با تاکید بر واقعی کردن مالیات ها و تهیه سازوکار پیشگیری از فرار مالیاتی در نهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: تدابیر اندیشیده شد و آیین نامه های اجرایی تا حد زیادی برای تحقق درآمد مالیاتی کمک کرد و این آیین نامه ها برای سال آینده نیز مورد توجه دولت قرار گرفته و مطمئناً این توجه در مجلس شورای اسلامی هم خواهد بود.
وی ادامه داد: در استان گیلان به شکر خدا شاهد تحقق یک هزار و 585 میلیارد تومان
(13 درصد رشد) درآمد مالیاتی بودیم که بایستی از مدیر کل امور مالیاتی و همکارانشان در شعبات شهرستانی که با حفظ تکریم مردم این کار را پیگیری کردند قدردانی کرد.
استاندار گفت: با توجه به دریافت معوقات و طبق آمار به لحاظ درصد تحقق، الان جزو شش استان اول در کشور هستیم. البته تحقق درآمد مالیاتی در گیلان در راستای سیاست های نظام و برنامه های دولت بوده و نفعی که برای استان دارد در همین مدت چند ماهه سال جاری جلوه گر شده است به گونه ای که 186 میلیارد تومان به شهرداری ها و دهیاری های استان کمک نقدی شده که سهم شهرداری رشت به تنهایی 56 میلیارد تومان بوده است. به عبارت دیگر این درآمدها برای انجام پروژه های عمران و آبادانی و رفع مشکلات مردم است. بدیهی است که باید همگان همکاری و همراهی کنیم خصوصاً صاحبان مشاغل در بخش خصوصی، چون منافع آن به همه مردم استان می رسد. البته چون سهم کسری های معوقه در تحقق درآمد مالیاتی در سال جاری، سهم زیادی است، انتظار داریم که پیگیری چند جانبه در مجلس هم صورت بگیرد تا این میزان، پایه ای برای سال آینده نشود.
وی با تاکید بر اینکه باید اموال دستگاه اجرایی را مثل اموال شخصی خودمان و فراتر از آن متعلق به بیت المال بدانیم به لزوم دریافت سند تک برگ برای اموال غیرمنقول دستگاه های اجرایی نیز اشاره کرد و افزود: دستگاه ها در اجرای قانون جامع حد نگار و تکالیف قانونی مرتبط اقدام کنند.
استاندار همچنین در مورد ضرورت ثبت نام سهامداران سهام عدالت در سامانه سجام برای تشکیل هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استانی، خاطرنشان کرد: در استان گیلان این شرکت می تواند با حجم ریالی بالغ بر 15هزار میلیارد تومان، بیش از یک میلیون نفر سهامدار را منتفع کند. در حوزه سهام عدالت این انتظار وجود دارد که ما از ظرفیت شبکه و پیشخوان دولت استفاده کنیم البته بعضی از دستگاه ها مثل کمیته امداد امام خمینی، بهزیستی، سپاه پاسداران و صدا و سیمای مرکز استان می توانند در اطلاع رسانی و همچنین تسهیل در ثبت نام سهامداران نقش زیادی داشته باشند. ولی ما باید از تراکم جمعیت در این دفاتر جلوگیری کنیم و روزانه از روی نظم خاصی مثلا حروف الفبا افراد را ثبت نام کنیم.  
 
بیشترین خسارت کرونا در گیلان
در ابتدای این جلسه محسن محمدی پور، مدیرکل امورمالیاتی استان گیلان نیز در خصوص درآمدهای مالیاتی گفت: در این هفت ماه از وصولی هایی که داشتیم مشخص شد 30 درصد کل این وصولی یعنی نزدیک به 321 میلیارد، معوقات سال های گذشته بوده که نشان می دهد در ماه های آتی یا سال آینده اگر معوقات مالیاتی به روز باشند درآمد استان با چالش مواجه خواهد شد. به همین دلیل برای پیش بینی سال 1400 باید این نکته حتماً مد نظر قرار گیرد که دلیل رشد امسال دریافت معوقات سال های قبل بوده است و سال آینده چنین چیزی نخواهیم داشت. همچنین با توجه به بیماری کرونا که در ابتدا بیشترین آسیب را استان گیلان داشت از شروع سال و تاکنون نیز گیلان شرایط خاص داشته و از نظر بنده بیشترین آسیب را در کل کشور دیده است چون بیشتر فعالیت ها در گیلان کشاورزی است و از نظر صنعت و تولید هم کلاً 14 درصد از سهم وصولی را شامل می شود. با توجه به اینکه بیشتر درآمد به مشاغل خرد و بخش گردشگری وابسته بوده است و چون گیلان بیشترین خسارت را در این زمینه دید و تعداد گردشگر کم شدند، طبیعتاً روی درآمد هتل ها، مسافرخانه ها، مراکز گردشگری، رستوران ها و نظایر آن اثر گذاشته است. بنابراین در پیش بینی درآمد سال آینده که در مجلس بررسی می شود و سازمان مدیریت هم حضور دارد حتماً به این نکته توجه شود که وضعیت استان گیلان با همه استان های دیگر فرق می کند و بیشترین آسیب را به جهت کرونا دیده است. بعضی دیگر از استان ها مانند خراسان هم گردشگرپذیر هستند ولی صنایع دارند که در زمان کسادی رونق گردشگری، می توانند بر مشکلات فایق شود. بنابراین تاکید و توجه روی این مسایل در بودجه 1400 ضروری است.   
 
لزوم ثبت نام سهامداران در وسگیلا
عظیمی، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی گیلان نیز تبدیل اسناد دفترچه ای به اسناد تک برگی مربوط به اموال را ضروری خواند و گفت: بعضی از اموال غیر منقولی که در استان وجود دارد سند ندارند یا سند دفترچه ای دارند که باید تک برگ شوند چون در اسناد دفترچه ای حد و حدود به صورت توصیفی ذکر شده است که در معرض تصرف و سایر مشکلات قرار دارند. مجموعه املاک استان که در سامانه ثبت شده حدود 17 هزار فقره است. از این تعداد 4070 فقره سند دفترچه ای دارند که اینها اسناد بسیار قدیمی هستند و نیاز است در راستای اجرای قانون حد نگار به اسناد تک برگی جدید تبدیل شوند. برای اجرای این طرح نیاز به نقشه برداری است و اخیراً سازمان اعتباری در اختیار ثبت قرار داد و مراحل 11 گانه ای برای تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ تدوین شده است که تا پایان سال باید انجام شود.  
به گفته وی آموزش و پرورش، بهزیستی، ورزش و جوانان وعلوم پزشکی از جمله دستگاه هایی هستند که بیشترین اموال با سند دفترچه ای و اسناد قدیمی دارند.
عظیمی همچنین در مورد شرکت سرمایه گذاری استانی با اشاره به اقداماتی که در سال های گذشته و امسال انجام شد گفت: این شرکت با اساسنامه جدید در بورس وارد شد. چون در کل کشور این برنامه هست که شرکت های سرمایه گذاری از بدنه دولت جدا شوند. فرآیندی هم آماده شد مبنی براینکه افراد سهامدار با چه روشی می خواهند سهام خود را مدیریت کنند، مستقیم یا غیر مستقیم.
وی ادامه داد: براساس اطلاعات موجود 55 درصد از سهامداران در گیلان روش غیر مستقیم را انتخاب کردند، شرکت هم در سازمان به ثبت رسید. شرکت سرمایه گذاری گیلان با نماد “وسگیلا” در بازار دوم بورس با ارزش حدود 15 هزار میلیارد تومان، به ثبت رسیده است بزرگترین شرکت گیلانی خواهد بود و اثر عمده ای روی  وضعیت سهامداران خواهد گذاشت. الان انتخابات هیات مدیره این شرکت از آرائ اعضا انجام شود. دولت هم در آینده معمولاً دخالت مستقیمی نباید دشته باشد. اما چون انتخابات بصورت الکترونیکی باید انجام شود لازم است سهامداران در سامانه سجام شرکت کنند. درحالیکه الان فقط 10 درصد سهامداران کد بورسی دارند. بنابراین با ایجاد فرآیند اطلاع رسانی لازم است درصد ثبت نام کنندگان در سامانه سجام را در استان افزایش داد.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل