اخبار سازمان

در گفت و گوی دکترنوبخت با شبکه باران عنوان شد:

احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی رشت در دستور کار است/ کشاورزان نگران جبران خسارت های باران نباشند   [ +9 | -9 ]

احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی رشت در دستور کار است/ کشاورزان نگران جبران خسارت های باران نباشند

دکتر نوبخت با اعلام اینکه دو بیمارستان تالش و لنگرود همزمان به بهره برداری می رسند، گفت: در حال حاضر احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی رشت را نیز در دست اقدام داریم تا مشکل بیمارستان های قدیمی رفع شود.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، دکترمحمدباقرنوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور شامگاه پنج شنبه بیستم شهریور در گفت وگوی ویژه خبری شبکه باران، در خصوص توسعه شبکه ریلی کشور، همراهی با برنجکاران، همسان سازی حقوق فرهنگیان، پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید و ... توضیحاتی ارایه داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور وظیفه نظارتی دارد و باید بابت هر پولی که می دهد حساب کشی بکند. چون طبق قانون 34 و 35 برنامه و بودجه، سازمان موظف است در مورد اجراي فعالیت ها و طرح هاي عمرانی که هزینه آن ازمحل اعتبارات جاری و عمرانی دولت تأمین می شود به منظور ارزشیابی و از نظر مطابقت عملیات و نتایج حاصله با هدف ها و سیاست هاي تعیین شده درقوانین برنامه عمرانی و قوانین بودجه کل کشور دستورالعمل ها ومشخصات طرح ها و مقایسه پیشرفت کار با جدول هاي زمانی فعالیت هاي جاری و طرح هاي عمرانی مربوط نظارت کند و براي انجام این منظور به طور مستمر از عملیات طرح ها وفعالیت های دستگاه هاي اجرائی بازدید و بازرسی کند. همچنین موظف است در پیشرفت فعالیت های جاری وطرح های عمرانی مراقبت دائم را بعمل آورده و منظماً به ترتیبی که از طرف سازمان تعیین می شود اطلاعات لازم براي نظارت و ارزشیابی سازمان برنتایج اجرای فعالیت ها وطرح ها را از هر حیث فراهم سازد.

 

همراهی با برنجکاران

دکترنوبخت در خصوص مشکلات کشاورزان ناشی از بارندگی زیاد در فصل برداشت برنج گفت: کشاورزان زحمات زیادی می کشند و گاه در فصل برداشت برنج، با باران مواجه می شوند. ولی کشاورزان نگران نباشند من خودم بالای سر کار هستم و با شرکت های بیمه ای جلسه خواهیم گذاشت و شرکت های بیمه ای هم همراه هستند.

وی با بیان اینکه در چنین مواقعی معمولا از سرجمع بند میم تبصره 28 قانون الحاق اجازه داریم دو درصد برای حوادث پیش بینی نشده برداریم گفت: در همین راستا من به استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط گفتم تا میزان خسارت برنجکاران را ارزیابی کنند و ما حتما با این عزیزان همراهی خواهیم کرد، همانطور که در مشکلات بوجود آمده از سیل در سال های پیش همراهی کردیم.

 

اتصال راه آهن رشت به دریای خزر

وی با اشاره به اهتمام ویژه دولت در توسعه زیرساخت های ریلی به ویژه رشت-انزلی-آستارا، گفت: الان ریل گذاری دوخطه از شمال غربی کشور به سمت تبریز به طول ۱۳۲ کیلومتر، همچنین از قزوین به زنجان و مسیر همدان به سنندج و از یزد به اقلید و مسیر چابهار به زاهدان در حال اجراست.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال با توجه به میزان پولی که داریم برای هزینه کرد در امور جاری و عمرانی برنامه ریزی می کنیم، افزود: امسال برای طرح های عمرانی ۷۰ هزار میلیارد تومان باید سرمایه گذاری کنیم. البته با مشخص شدن طرح ها و اولویت دادن به آن ها، به عنوان مثال از ابتدای سال می دانستیم باید راه آهن رشت را به دریای خزر وصل کنیم، تا قطار در کنار دریا توقف کند و حمل و بارگیری کالا مستقیم از کشتی و با سرعت بیشتری انجام شود و کشورهای حاشیه دریای خزر نیز از این مسیر و امکانات برای حمل کالا استفاده کنند.

 

آغاز ریل گذاری محور رشت-کاسپین

وی ادامه داد: امروز به دست فرزندان توانای کشور توانستیم ریل گذاری محور رشت-کاسپین را آغاز کنیم و امسال باید این ریل گذاری را به دریای خزر وصل کنیم. انشاا... به زودی مسیر انزلی و آستارا نیز ریل گذاری می شود.

 

آبگیری دو سد پلرود و شفارود

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه یک دستگاه نظارتی است خاطر نشان کرد: آبگیری دو سد پلرود و شفارود از کارهای دیگری است که باید تا پایان دولت انجام شود، چون تمام پولش را داده ایم و باید تا پایان سال آبگیری شود و آماده شنیدن حرف دیگری در این مورد نیستم.

 

400 میلیارد تومان برای هشت کیلومتر

وی گفت: کار دیگر دولت تکمیل هشت کیلومتر باقی مانده آزادراه رشت-قزوین در محدوده رودبار-منجیل است. البته ظاهرا این مسیر فقط هشت کیلومتر است ولی هشت کیلومتری که تماما کوه و پل است و حالیه دو پیمانکار با کار مداوم در حال اجرای این پروژه هستند.

وی افزود: حداقل 400 میلیارد تومان برای این هشت کیلومتر اعتبار لازم است.

 

احیای تالاب بین المللی انزلی

معاون رییس جمهور در خصوص احیای تالاب بین المللی انزلی هم گفت: قبلا پیشنهاد شده بود که با استفاده از تکنولوژی نانو می توان لایروبی تالاب را انجام داد، پول این کار هم پرداخت شد ولی بعد ایراداتی به این طرح وارد شد. وی با بیان اینکه طبق قانون 34 و 35، سازمان برنامه و بودجه  باید بابت هر پولی که می دهد حساب کشی بکند گفت: ما دو دستگاه استانی و ملی برای نظارت زیست محیطی داریم و چنانچه اختلاف نظری بین محیط زیست و وزارت راه وجود داشته باشد، سازمان برنامه و بودجه می تواند موضوع را بررسی کند تا کار متوقف نشود.

 

احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی رشت

وی با اعلام اینکه دو بیمارستان تالش و لنگرود همزمان به بهره برداری می رسند گفت: در حال حاضر احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی رشت را نیز در دست اقدام داریم تا مشکل بیمارستان های قدیمی رفع شود.

وی با اشاره به زحمات کادر درمان به ویژه از اسفندماه سال قبل تا الان، از اختصاص سه هزار و‌۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های کشور خبر داد و گفت: در ایام کرونا دانشگاه‌ها و‌ بیمارستان‌های کشور با مشکلاتی مواجه بودند که برای جبران و‌ رفع این مشکلات سه هزار و‌ ۶۰۰ میلیارد تومان غیر از  اعتبار اختصاص‌یافته به وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص دادیم.

 

پرداخت کارانه معوق

وی گفت: با توجه به موضوع کرونا درآمد اختصاصی بیمارستان ها کاهش پیدا کرده و نتوانستند کارانه پرداخت کنند ولی ما یک بار یک هزار میلیارد تومان و بار دیگر دو هزار میلیارد تومان برای کارانه معوق پرداخت کردیم و تا هفته آینده همه ی پرداخت ها انجام می شود.

 

مجوز جذب 22 هزار نفر

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه بجز 12 هزار مجوز قبلی، برای استخدام 10 هزار نفر دیگر نیز مجوز استخدام به وزارت درمان و علوم پزشکی داده است، افزود: جذب این نیروها با اولویت نیروهای قراردادی و شرکتی خواهد بود.

 

همسان سازی حقوق بازنشستگان از مهر ماه

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش حقوق کارمندان به میزان 65 درصد، از همسان سازی حقوق بازنشستگان از مهر ماه خبر داد و گفت: پاداش فرهنگیان و باقیمانده مطالبات گندم کاران نیز پرداخت می شود.

 

ایجاد صندوقی بنام صندوق ثبات ساز

وی در مورد بورس به عنوان یکی از بازارهای مختلف مالی، سرمایه ای، پول و کار گفت: بورس ریسک پذیری می خواهد، چون گاهی بخاطر ورود افراد تازه وارد و یا هیجانات دچار نوسان می شود. البته پیشنهاد شده است صندوقی بنام صندوق ثبات ساز برای کنترل وضعیت بازار بورس راه اندازی شود به گونه ای که حدود یک درصد از کل پول صندوق توسعه ملی برای کنترل نوسانات در این صندوق قرار بگیرد.

ساخت دو هزار واحد مسکن محرومان در گیلان

وی با تاکید بر اینکه یک ریال بدهکار ایثارگران نیستیم، ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه همه مطالبات این عزیزان را پرداخت کرده است. همچنین با همکاری بنیاد مسکن و کمیته امداد و بهزیستی ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکن محرومین را در کشور آغاز و ۵۰ درصد اعتبارات را نقد پرداخت کردیم. وام های پرداخت شده هم به صورت قرض الحسنه خواهد بود و دولت سود این وام ها را پرداخت می کند و دریافت کنندگان وام کم کم می توانند اقساط خودشان را بپردازند و امروز ساخت دو هزار واحد را در گیلان آغاز کردیم و این طرح ها همانطور که در استان های دیگر هم انجام دادیم معمولا یکساله تکمیل می شود.

۱۲۰۰ میلیارد تومان برای ۹۲ طرح اشتغالزایی

دکتر نوبخت اشتغالزایی را از برنامه های مهم دولت برشمرد و گفت: در کنار کارهای عمرانی در راستای جهش تولید، ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای ۹۲ طرح اشتغالزایی اختصاص دادیم و انشاا... چهار هزار و ۳۳۷ فرصت شغلی در گیلان ایجاد خواهد شد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل