اخبار سازمان

با حضور معاون رییس جمهور انجام شد؛

آغاز عملیات ریل گذاری راه آهن رشت – کاسپین – انزلی/دکتر نوبخت:خلیج فارس به دریای خزر متصل می شود   [ +4 | -3 ]

 آغاز عملیات ریل گذاری راه آهن رشت – کاسپین – انزلی/دکتر نوبخت:خلیج فارس به دریای خزر متصل می شود

دکتر نوبخت در حاشیه بازدید از پروژه آغاز عملیات ریل گذاری مسیر رشت به منطقه آزاد انزلی گفت: یکی از مسایل با اهمیت برای ما تکمیل خط ریلی کریدور شمال جنوب بود. از این جهت که اتصال خلیج فارس به دریای خزر و استفاده تمام کشورهای حاشیه این دریا به ویژه کشور چین که از این مسیر می تواند بیاید و بار خودش را به خلیج فارس برساند بسیار برای کشور ما مهم است.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، امروز پنج شنبه بیستم شهریور 1399 دکتر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه مهندس خیرالله خادمی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل عملیات ریل گذاری، دکتر ارسلان زارع استاندار و معاونین، کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، دکتر ولی روزبهان، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی، نمایندگان مردم رشت و انزلی در مجلس شورای اسلامی و مدیران کشوری و استانی از بخش در حال ساخت پروژه ریل گذاری مسیر رشت به منطقه آزاد انزلی بازدید کردند.

معاون رییس جمهوردر این بازدید گفت: در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای توسعه شبکه ریلی کشور، دولت تکمیل شبکه‌های ریلی که برخی استان‌ها از آن محروم بودند را آغاز کرد و بعد از اینکه استان های همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی و گیلان به شبکه سراسری وصل شدند، هم اکنون نیز استان اردبیل، کردستان و یک راه آهن بزرگ از چابهار به سمت زاهدان به طول حدود هفتصد کیلومتر را در حال انجام داریم. همچنین راه آهن اقلید به یزد در حال اتصال است.

وی ادامه داد: یکی از این مسایل مهم و با اهمیت تکمیل خط ریلی کریدور شمال جنوب بود.از این جهت اتصال خلیج فارس به دریای خزر و استفاده تمام کشورهای حاشیه این دریا به ویژه کشور چین بود که از این مسیر می تواند بیاید و بار خودش را به خلیج فارس برساند. خوشبختانه در راستای اقدامی که برای اتصال خلیج فارس به دریای خزر داشتیم و با توجه به اینکه از قزوین این اتصال قطع بود، راه آهن قزوین به رشت متصل شد و الان باید راه آهن رشت به بندر انزلی و یکی دیگر از بنادر یعنی کاسپین در منطقه آزاد انزلی متصل شود. و چهل کیلومتر فاصله بین رشت و آنجا است.

دکتر نوبخت با قدردانی از زحمات شرکت ساخت و وزارت راه و شهرسازی، گفت: این مسیر آماده شده و این طرح باید امسال به اتمام برسد که ریل گذاری آن آغاز شده است. امیدواریم انشاالله بتوانیم در طول سال جاری این مسیر خلیج فارس به دریای خزر را کامل کنیم که قطعه نهایی آن رشت به بندر کاسپین است.

رییس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: در همین راستا به غیر از اینکه شهر صنعتی و واحدهای مستقر در گیلان می توانند بار خودشان را به اقصا نقاط کشور از مسیر ریل انتقال بدهند، ما ارتباط جهانی را فراهم می کنیم و کشورهای همسایه هم می توانند از این مسیر عبور کنند که برایمان بسیار پر اهمیت است. از این جهت ضمن تبریک به ملت بزرگ ایران  باید بگویم که خوشبختانه همه جای ایران چه روی زمین که تمام قطعات در حال اتصال است و چه زیر زمین به صورت مترو در شهرهای بزرگ از جمله تهران، تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز خطوط مترو آن ها نیز در حال تعریض است و این ها همه مجموعه ای از اجرای آن بند از سیاست اقتصاد مقاومتی است که به توسعه شبکه ریلی تاکید داشت.

 

(لازم به یادآوری است پروژه راه آهن رشت از پیربازار رشت به بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی به طول ۳۷ کیلومتر است که حداکثر سرعت طراحی شده برای قطارهای مسافری ۱۶۰ کیلومتر و برای قطارهای باری ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت می باشد و هم اکنون عملیات زیر سازی این پروژه انجام شده است.)تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل