اخبار سازمان

گردهمایی روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان

رونمایی از لوح ثبت جهانی جنگل هیرکانی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی    [ +56 | -58 ]

رونمایی از لوح ثبت جهانی جنگل هیرکانی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی

صبح روز شنبه 27 اردیبهشت ماه، گردهمایی روز جهانی موزه و میراث فرهنگی با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل حفاظت محیط زیست و سایر مسئولین استان در موزه میراث روستایی برگزار شد.


رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان گیلان گفت: «یکی از مهمترین مسائلی که جامعه ما امروز با آن روبرو است گسل هایی در حوزه های تاریخی، مذهبی-قومی، فرهنگی، زبانی و نظایر آن است که هر کدام بالقوه می تواند به همبستگی و هویت ملی ما خدشه وارد می کند. مسئله هویت، مسئله کیستی و چیستی ما است و لازم است به عنوان یک ایرانی مسلمان همیشه در مورد پیشینه کشورمان و از فرهنگ و تمدنی که طلایه دار آن هستیم مطلع باشیم. تا بتوانیم با اتحاد همه نیروها در اعتلای آن حداکثر تلاش را مبذول کنیم.

موزه طبیعی و فسیل های زنده

کیوان محمدی، در گفت و گو با روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان به مناسبت هفته میراث فرهنگی گفت: باید اعتراف کرد که به رغم همه تلاش ها در حد نام ایران به میراث فرهنگی جامعه مان توجه نکرده ایم و از این بابت باید از نسل های آینده عذرخواهی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه گیلان از نظر تاریخی، طبیعی، و انسانی قدمت دیرینه دارد اضافه کرد: ما جاذبه های طبیعی فوق العاده و بی نظیری داریم که به نوعی جزو سرمایه های ما محسوب می شوند اما گاه نسبت به آن ها بی توجه بوده ایم. به عنوان مثال اعجاب انگیز بودن جنگل های هیرکانی شاید برای ما هنوز جا نیفتاده باشد ولی اگر گفته شود که الان دایناسورهای ماقبل تاریخ در این جنگل ها هستند تمام دنیا ترغیب می شوند و می آیند که ببینند جریان چیست؟ چون جنگل های هیرکانی هم عصر دایناسورها هستند. و ظرفیت جنگل های هیرکانی ما واقعا بی نظیر است. در واقع می توان گفت ما در جنگل های هیرکانی با فسیل های زنده مواجه ایم. و باید بتوانیم از این ظرفیت طبیعی بی نظیر برای توسعه و رونق گردشگری مان استفاده کنیم.

فایده و خطر

وی در مورد ثبت جهانی جنگل های هیرکانی گفت: خوشبختانه جنگل های هیرکانی ما سال گذشته در یونسکو ثبت شد و امیدواریم با این کار علاوه بر معرفی این ظرفیت بی نظیر به مردم، جلوی تخریب ها هم گرفته شود. البته ورود گردشگران می تواند هم مفید و هم مضر باشد. یعنی اگر استفاده صحیح از موهبت طبیعی جنگل به صورت علمی و برنامه ریزی شده و با آموزش مردم و خصوصا ساکنان بومی همراه باشد، بسیار مفید است. و چنانچه بدون برنامه و شتابزده و باری به هرجهت کار کنیم، گردشگران به بزرگترین خطر برای نه فقط جنگل که همه مواهب طبیعی تبدیل خواهند شد.

رعایت شاخص ها

رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان گیلان با اعتقاد بر اینکه برای حفظ میراث طبیعی و جذب گردشگر باید شاخص های زیادی را رعایت کرد گفت: متاسفانه گاهی در مورد بعضی از موضوعات مهم غافل هستیم. مثلا  وجود زباله در جاهای مختلف و حتی جلوی اماکن گردشگری و موزه ها نه تنها چهره شهر و روستایمان را خراب می کند بلکه گردشگر با دیدن چنین مناظری که ناشی از بی توجهی به محیط زیست و محیط پیرامون ماست تمایلی برای بازدید مجدد از اماکن گردشگری و یا معرفی آن به دیگران نخواهد داشت. بنابراین ما باید پاسداران خوبی برای جامعه خودمان باشیم. و این بیش از هر چیز به آموزش عمومی نیاز دارد.

گیلان و موزه ها

محمدی با اشاره به ظرفیت های گیلان به لحاظ کشاورزی، فرهنگی، طبیعی، تاریخی و گردشگری ادامه داد: ما ظرفیت های زیادی در استان داریم که هر کدام بالقوه زمینه تبدیل به موزه را دارند مانند چای، ابریشم، زیتون و نظایر آن. البته خوشبختانه موزه چای بزودی راه اندازی می شود ولی برای معرفی ظرفیت های بی نظیر دیگری که در استان داریم نیز باید بیشتر برنامه ریزی و کار کنیم. مثلا ابریشم در زمان صفویان همان کارکردی را داشت که امروزه نفت دارد. ولی ما با این تاریخ و پیشینه، یک موزه ابریشم در استان نداریم. از سوی دیگر استان کشاورزی خوانده می شویم و باید قوی ترین موزه های کشاورزی را داشته باشیم ولی در این بخش هم اتفاقی نیفتاده است. البته این ایراد اول از همه به خود ما مدیران و مسولان وارد است. متاسفانه ما در گیلان موزه ای که در خور نام استان باشد نداریم در حالی که از قدیمی ترین استان های کشور با طبیعتی زیبا و فرهنگی سرشار از توانمندی هستیم. ولی حتی خود ما گیلانیان خیلی به این پیشینه تاریخی و طبیعی وقوف نداریم. ولی به عنوان نمونه آثار باستانی املش ، رودبار و تالش در موزه های بزرگ دنیا نظیر لور و آرمیتاژ به نمایش گذاشته شده است. حوزه تاریخ و رشادت های این مردم در عرصه جنگ تحمیلی سوژه دیگری است که توسط سپاه و بنیاد حفظ آثار در این حوزه فعالیت های خوبی صورت گرفته که امیدواریم در آینده افتتاح شود.

حس زندگی

وی با یادی از زحمات دکتر طالقانی و همکاران ایشان در راه اندازی موزه میراث روستایی رشت، با ذکر خاطره ای گفت: چند سال پیش یکی از مدیران استان فارس از موزه میراث روستایی رشت بازدید داشت و شیفته این موزه شد. در حالیکه خودشان در استانشان میراث تاریخی زیادی از جمله تخت جمشید و پاسارگاد را دارند. اما ایشان می گفت «موزه روستایی شما به آدم حس زندگی می دهد و احساس نابی از گذشتگان در آدم زنده می شود». انشالله موزه مارلیک هم عنقریب آماده شود و ما بتوانیم در این موزه غرفه های خوبی را به شهرستان های مختلف اختصاص بدهیم. و ایرانیان و گیلانیان عزیز با این خطه از سرزمین خود بیشتر آشنا شوند.

دوران سوم زمین شناسی

محمدی در پاسخ به اینکه ثبت جهانی جنگل هیرکانی چه رهاوردی می تواند برایمان داشته باشد گفت: بیش از هشتاد درصد از ارزش جنگل مربوط به  ارزش های محیط زیستی که به حفظ آب و خاک مربوط می شود است. به عبارت دیگر جنگل ها از نظر حفظ آب و خاک، متعادل نگهداشتن آب و هوا، کاهش آلودگی، جذب اکوتوریسم و حفظ ذخایر ژنتیکی گیاهی و جانوری دارای اهمیت زیادی هستند. و جنگل های هیرکانی از بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی هستند و به لحاظ پایداری و قدمت اهمیت بسیار زیادی دارند و پوشش جنگلی آن منحصر به فرد است. البته ما دیر به فکر ثبت جنگل هیرکانی افتادیم و این بی توجهی باعث شده حدود 40 گونه از حدود 98 گونه جانوری، و همچنین گونه های زیاد گیاهی که فقط مختص این منطقه بوده است از بین رفته اند. در حالی که این ظرفیت ها برای گردشگران بسیار جذاب بوده و ظرفیت بالقوه ای است که گردشگر علاقمند را به سمت خود جذب می کند. حال با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در یونسکو این مناطق به عنوان مناطق حفاظتی معرفی شده و هیچ نوع دخالت انسانی نباید در آن انجام شود. و می تواند زمینه ساز توسعه گردشگری در استان شود. راه اندازی موزه ها نیز باعث تقویت هویت ملی ما می شود اما علاوه بر این ها تاریخ، زبان، هنر و ادبیات مان نیز هویت ملی ما هستند که ما گاه به آن ها بی توجه هستیم. فرضا در حوزه میراث روستایی به قسمتی از ساختار فرهنگی فرهنگ توجه کرده ایم ولی نسبت به حفظ و استفاده از زبان مادری بی توجه هستیم. در حالی که زبان گیلکی زبان انتقال این تجارب همزمان از نسلی به نسل دیگر است.

حفاظت و حمایت

وی همچنین در این گفت و گو  به آمار چندگانه ای که از وسعت جنگل های هیرکانی کشور در دست است اشاره کرد و افزود: حدود دو میلیون هکتار جنگل هیرکانی در ایران داریم که بخش زیادی از آن در گیلان است. البته با این وسعت زیادی که این جنگل در کشور ما دارد کشور آذربایجان قصد داشت فقط با داشتن حدود 20 هزار هکتار آن را به نام خود ثبت جهانی کند که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

وی با اعلام اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان آمادگی کامل دارد تا در چارچوب مقررات و مقدورات برای پیشبرد برنامه های حفاظتی مرتبط همکاری کند حمایت سازمان مدیریت را از پروژه هایی که به حفظ و احیای میراث فرهنگی، طبیعی و زیستی گیلان کمک کند اعلام کرد.

(لازم به ذکر است بر اساس اطلاعات موجود سه سایت از جنگل های هیرکانی شامل لیسار تالش، گشت رودخان فومن و سیاه رود رودبار مربوط به استان گیلان است.)تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل