اخبار سازمان

ششمین جلسه ستاد هماهنگی استانی توسعه شهرستان شفت

ارائه سند توسعه شهرستان شفت تا پایان اردیبهشت ماه/ تصویب 4 پروژه جهش تولید در شهرستان شفت   [ +48 | -57 ]

ارائه سند توسعه شهرستان شفت تا پایان اردیبهشت ماه/ تصویب 4 پروژه جهش تولید در شهرستان شفت

صبح روز چهارشنبه24 اردیبهشت ماه، ششمین جلسه ستاد هماهنگی استانی توسعه شهرستان شفت با حضور استاندار و معاونین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیران دستگاه های اجرایی در سالن غدیر استانداری برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، کیوان محمدی در  ششمین جلسه هماهنگی ستاد استانی توسعه شهرستان شفت با بیان اینکه سازمان مدیریت، طرح توسعه شهرستان شفت را تا پایان اردیبهشت تهیه و ارائه خواهد کرد، اظهار داشت: این طرح، طرح ابتدایی است و ما برای هر 16 شهرستان استان  طرح هایی را تهیه خواهیم کرد و قراردادی را در این خصوص با دانشگاه گیلان منعقد کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص افزایش بودجه شهرستان شفت، ما مقید به قانون هستیم و قانون ملاک «جمعیت» و «محرومیت» را شاخص توزیع اعتبارات معرفی کرده است، خاطرنشان کرد: البته ما به این قانون انتقاد داشته و معتقدیم مسئله تراکم و مسئله مساحت در این قانون نادیده گرفته شده است؛ اما نمی توانیم از قانون عدول کنیم.

لزوم آسیب شناسی کاهش جمعیت شهرستان شفت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با تصریح بر اینکه متاسفانه جمعیت شهرستان شفت در طی یک دهه از سال 85 تا 95 کاهش پیدا کرده است، گفت: این یک موضوع اساسی است که مدیران مربوطه و مسئولان استان باید به آن توجه داشته باشند.

محمدی با تاکید بر لزوم ریشه یابی علت کاهش جمعیت شهرستان شفت، خاطرنشان کرد: اگر این روند نزولی همچنان ادامه پیدا کند ممکن است هزینه ای که درآن شهرستان صورت می گیرد اتلاف شده، که باید روی این موضوع تأمل بیشتری صورت بگیرد.

وی گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در صورت موافقت استاندار محترم گیلان آماده است تا برای کمک به توسعه شهرستان شفت، از اعتبارات استانی بهره بگیرد.

بهره برداری از پروژه «جاده حرم تا حرم» شهرستان شفت تا پایان سال 99

محمدی در ادامه با اشاره به انجام مطالعات مقدماتی برای اجرای پروژه حرم تا حرم در شهرستان شفت که جاده گردشگری و زیارتی در مسیر دو بقعه متبرکه امام زاده ابراهیم(ع) و امام زاده اسحاق(ع) است ، گفت: امیدواریم با کمک میراث فرهنگی و منابع طبیعی استان، این پروژه تا پایان سال 99 به بهره برداری برسد.

تصویب 4 پروژه جهش تولید در شهرستان شفت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در ادامه به تصویب 4 پروژه جهش تولید در  شهرستان شفت اشاره و خاطرنشان کرد: از این پروژه ها دو طرح صنعتی و دو طرح دیگر در حوزه کشاورزی است.

وی در پایان از آمادگی سازمان متبوع خود برای کمک به اجرای طرح هایی در خصوص اراضی شیبدار و آب بندان های شهرستان شفت خبر داد و خاطرنشان کرد: از هیچ کمکی برای توسعه شهرستان شفت دریغ نخواهد شد.

ارسلان زارع  نیز در این جلسه ، جبران عقب ماندگی ها را با حرکت هایی عادی قابل حصول ندانست و اظهار داشت: نامگذاری سالجاری به عنوان جهش تولید، می تواند عقب ماندگی تاریخی برخی شهرستان‌ها را جبران کند.

وی با تأکید بر ضرورت جلب مشارکت فعالانه مردم و بخش خصوصی برای توسعه اشتغال، بهبود اقتصاد و رونق کارآفرینی ادامه داد: با مطالعات خوبی که صورت گرفته؛ ظرفیت‌های شهرستان شفت شناسایی شده و اکنون زمان شروع و اجرای اقدامات است.

نماینده عالی دولت در گیلان به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تأکید کرد که برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت  برای توسعه شفت در سه حوزه این اداره کل را تدوین کند و رسیدگی سازمان صمت برای حل مشکلات واحدهای صنفی، صنعتی و تجاری و نیز ایجاد کلینیک رسیدگی به واحد‌های مشکل دار را مورد تأکید قرار داد.

وی با اشاره به فعالیت 52 واحد تولیدی از ۱۵۲ واحدی که برای فعالیت در شهرک صنعتی خرطوم موافقت اصولی دارند و یا زمین دریافت کرده اند، گفت: لازم است در مدت زمان 2 ماه، در صورت عدم فعالیت واحدها بر اساس قوانین و مقررات، نسبت به فسخ قراداد و خلع ید اقدامات لازم صورت گیرد ضمن آنکه باید برای احیای مجدد واحدهای صنعتی و تولیدی راکد و رفع مشکلات آنها برای بازگرداندن‌شان به چرخه تولید و اشتغال، بررسی های لازم انجام شود.

وی شفت را شهرستانی خواند که مهد پرورش بسیاری از فعالان حوزه های اقتصادی و تولیدی است و گفت: باید از مشارکت موثر آنان برای توسعه این شهرستان استفاده کرد.

زارع بهره گیری از صنایع تبدیلی را امری مهم و اثرگذار در حوزه توسعه صنعت و کشاورزی دانست و افزود: با توجه به ظرفیت های موجود در شهرستان شفت باید نسبت به اجرای این رویکرد توسعه محور، توجهی ویژه شود.

 ارتقاء سطح خدمات و بهبود اقدامات دستگاه های اجرایی متناسب با ظرفیت و شرایط شفت، از دیگر انتظاراتی بود که استاندار گیلان در این جلسه مطرح و اضافه کرد: هنوز برخی اداره ها در این شهرستان استقرار ندارند و باید پیگیری های لازم از سوی دستگاه های مربوطه برای ایجاد نمایندگی یا ارتقاء آن به اداره در شفت صورت گیرد.

وی با یادآوری اینکه جذب سرمایه گذار با اقدامات معمولی محقق نمی شود و باید روند اخذ مجوزها کوتاه شود، گفت: لازم است جهش فعالیت ها، روند استعلامات و صدور مجوزها تسهیل و تسریع شودتگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل