اخبار سازمان

پنجاه و چهارمین نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان

ترویج بی اعتمادی در جامعه خطرناک است/دست‌یافتنی ترین مسیر برای توسعه‌یافتگی بهره‌وری است   [ +80 | -65 ]

ترویج بی اعتمادی در جامعه خطرناک است/دست‌یافتنی ترین  مسیر برای توسعه‌یافتگی بهره‌وری است

صبح روز پنجشنبه 26 دی ماه، پنجاه و چهارمین نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با موضوع "مدیریت بهره وری" با سخنرانی سرکار خانم زهرا اربابی، معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان کیوان محمدی در پنجاه و چهارمین نشست تخصصی توسعه با موضوع "مدیریت بهره‌وری" با تسلیت به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام سپهبد سلیمانی اظهار داشت: سردار سلیمانی از دوران جوانی تا آن لحظه که جان به جان‌آفرین تسلیم کرد، خدمتگزار مردم بود.

وی با یادآوری حضور پرشور مردم در مراسم تشییع این شهید و بیان اینکه در هر جا مردم قدردان زحمات ایشان هستند، تأکید کرد: شهید سلیمانی نماینده یک جریان خاص، جبهه خاص و تفکر خاص نبود و خیلی انسانی می‌اندیشید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه بزرگ‌ترین ظلمی که می توان در حق این سردار بزرگ انجام دهیم، این است که ایشان را محدود به یک جریان خاص کنیم، افزود: سردار سلیمانی کسی بود که جانش را در دستش گرفته بود و نه‌فقط برای ایران، نه‌فقط برای اسلام، بلکه برای دفاع از مظلومان و درراه انسانیت به شهادت رسیده است.

محمدی همچنین با تسلیت سانحه هواپیمای اوکراینی و ناگوار و دل‌آزار خواندن این حادثه گفت: مقارنت این سانحه با شهادت سردار سلیمانی بحث‌برانگیز است .قابل پذیرش نیست در کشوری که طی هشت سال جنگ هیچ هواپیمایی اشتباه شناسایی نمی‌شود، هواپیمای مسافربری با موشک کروز اشتباه گرفته شود.این ماجرایی است که باید راجع به آن بیشتر فکر و بحث صورت بگیرد.

* ترویج بی اعتمادی در جامعه خطرناک است

وی با تأکید بر اینکه دشمنان این کشور به دنبال ایجاد بی‌اعتمادی هستند تصریح کرد: آن‌ها به دنبال این هستند که این بی اعتمادی را نه صرفاً نسبت به مسئولین کشور، بلکه نسبت به آحاد جامعه ایجاد کنند تا جایی که دیگر  مردم به یکدیگر اعتماد نداشته باشند؛ و ترویج این بی اعتمادی در جامعه خطرناک است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به نظر فراجناحی سردار سلیمانی در خصوص مسائل داخلی اظهار داشت: این که بزرگانی مثل ایشان را  از دست می دهیم و اینکه جای این‌ها چه کسانی رویش می‌کنند برای جامعه مبهم است، هرچند سلیمانی های دیگری در کشور وجود دارند.

وی با اذعان به اینکه ما بایستی متوجه باشیم اعتمادمان را به همدیگر از دست ندهیم و همچنین اعتماد به نفسمان را در مقابل قدرت‌های جهانی حفظ کنیم، گفت: تمام تلاش دشمنان ما این است که کشور روز خوش نبیند. طی این ۴۱ سال این اتفاق در زندگی ما بوده و از این به بعد هم این اتفاق خواهد افتاد.

*لزوم تغییر ساختارها در آموزش و پرورش برای رسیدن به بهره وری

محمدی با اشاره به تشییع پرشور شهید سلیمانی توسط مردم ایران تصریح کرد: دشمنان ایران زمانی که مراسم سردار سلیمانی را دیدند شوکه شدند و فکر نمی‌کردند که چنین اتفاقی رخ دهد. مراسم سردار سلیمانی نشان از اتحاد و وحدت دینی جامعه ما به مقام معظم رهبری و مردم با هم بود و صدای یکنواخت و یکپارچه ای از ایران در حوزه اتحاد و پرهیز از اختلاف به دنیا مخابره شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به موضوع نشست و بیان اینکه متأسفانه کار زیادی در خصوص بهره‌وری در کشور انجام نشده است گفت: انقلاب در تعلیم و تربیت برای رسیدن به بهره وری، نکته‌ای است که در سند آمایش بر آن تأکید شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: باید در آموزش و پرورش، هم در ساختار فیزیکی محیط های آموزشی و هم در ساختار محتوایی و متون آموزشی یک انقلاب صورت بگیرد، در غیر این صورت چه درزمینه بهره وری و چه در دیگر زمینه ها تحولی صورت نخواهد گرفت.

*دست‌یافتنی ترین  مسیر برای توسعه‌یافتگی بهره‌وری است

در ادامه این نشست زهرا اربابی، معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور با تسلیت شهادت سردار سلیمانی و سانحه هوایی تهران اظهار داشت: اتفاقات ناگواری که در این دو هفته اخیر رخ‌داده ،غم را در دل همه ما حاکم کرده است.

وی با اشاره به شهادت سردار سلیمانی و بیان اینکه ایشان به عنوان پایه و ستون مقاومت و پایداری در منطقه بودند، خاطرنشان کرد: همچنین حادثه ناگوار سقوط هواپیما که نخبگان عزیزی از کشورمان در آن حادثه از میان ما رفتند، موجب ایجاد غم مضاعف در جامعه شد که انشاا... دیگر شاهد این حوادث نباشیم و روزهای خوش و بهتری برای کشورمان در پیش باشد.

اربابی برگزاری سلسله نشست های توسعه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با موضوعات مختلف را در تغییر نگرش و باورهای ذهنی جهت توسعه استان و منطقه مفید ارزیابی و تصریح کرد: همه ما باید این باور مشترک را در خود ایجاد کنیم که برای توسعه استان و توسعه منطقه نیازمند حرکت همه‌جانبه همه ارگان‌ها و ارکان ها هستیم و در غیر این صورت به عنوان عضو کوچکی از یک سیستم به تنهایی نمی توان زمینه را برای توسعه فراهم کرد .

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به انتصاب 11 زن به عنوان معاون استاندار در سراسر کشور بیان داشت: این فرصت خیلی خوبی هست که نصیب استانداری‌ها شده زیرا بانوان با صداقت ، راستی ، درستی و تعادل بسیار، کار ها را پی میگیرند.

وی با تأکید بر اینکه بهره‌وری قبل از هر چیز باید در نگاه ما و باورهای ما ایجاد شود تا در عمل بروز نماید، گفت: در برنامه ششم توسعه  و برنامه های قبلی به بحث بهره وری اشاره و به آن به صورت ویژه پرداخته شده است.

اربابی افزود: به رغم اینکه برنامه داریم و در قالب بخش‌نامه‌ها و مصوبات به‌کرات موضوع بهره‌وری ابلاغ می‌شود ،هیچ اتفاقی نمی‌افتد، برای توسعه کشورمان یا باید از ظرفیت‌های موجود، حداکثر استفاده را برده و ظرفیت‌های خالی را بشناسیم یا باید از طریق ستانده‌ها در مسیر بهره وری حرکت کنیم که اینجانب معتقد هستم با توجه به مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته ایرادی که در کارمان وجود دارد همان عدم باورهای ذهنی ما است که شاید بخش عمده آن‌هم مربوط به این باشد که فرآیندها ، روش ها و روندهای کاری در سیستم ها با این مفهوم طراحی نشده است.

*دست‌یافتنی ترین مسیر برای توسعه یافتگی بهره‌وری است

وی گفت: یک راه توسعه داخلی این است که ما بتوانیم سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام بدهیم که منجر به ایجاد فرصت‌های بیشتری بشود و تولید ناخالص داخلی خود را ارتقاء داده و کیفیت زندگی ارتقا پیدا کند و نهایت به توسعه یافتگی می رسیم.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور افزایش نهاده‌ها کار راحتی نیست؛ افزود: برای افزایش سرمایه‌گذاری یا ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید موانعی داریم که باعث می شود به راحتی نتوانیم برای این مسیر تکنیک هایی را تعریف کنیم.

اربابی تحریم ها و حوادث بعد از برجام را از موانع سرمایه‌گذاری‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: دست‌یافتنی ترین مسیر برای توسعه یافتگی می تواند بهره‌وری باشد.

وی با اشاره به اینکه بهره‌وری به مشکلات تحریم ربط پیدا نمی‌کند و یک سری از این مباحث درونی است افزود: یکی از راهکارهایی که می‌توانیم در سیستم‌های داخلی دنبال کنیم، ایجاد بهره وری در نگاه نیروی انسانی ما می باشد.

این مقام مسئول با تأکید بر لزوم اصلاح ساختارهای مدیریتی و رعایت اصل شایسته‌سالاری در انتصاب‌ها و پرهیز از زد و بند های سیاسی و جناحی، گفت: وقتی به اصل شایسته سالاری و سپردن کار به کاردان توجه شود، فرد کاردان راحت تر می تواند برای پیشبرد اهداف سازمان برنامه ریزی کند.

 اربابی با اشاره به اینکه بهره‌وری یک باور ذهنی و اندیشه است که بر اساس آن هر فرد، سازمان و کشوری می‌تواند فعالیت های خودش را مؤثرتر انجام دهد اذعان داشت: در چارچوب سیاست‌های کلان چیزی را در خصوص بهره‌وری کم نداریم  و در همه سیاست های کلان به‌نوعی رگه‌هایی از بهره‌وری دیده

 می شود.

وی عوامل مؤثر در بهره‌وری را در سطوح فردی،سازمانی،ملی و بین‌المللی تعریف و خاطرنشان کرد: این ها عواملی است که با یکدیگر در تعامل‌اند و بر یکدیگر اثر می‌گذارند و اگر یکی از آن‌ها نقصی باشد به درجات مختلفی می تواند روی عوامل دیگر تأثیر بگذارد.

*بهره‌وری از فرد شروع می شود

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بهره‌وری از فرد شروع می شود و باید در باور، نگرش و دیدگاه فرد، بهره وری ملکه شده باشد، بیان داشت: اگر فردی که مهارت لازم برای انجام کاری را نداشته ولی انگیزه لازم را در آن خصوص دارد در آن پست منصوب کنیم ، وظایفش را به نحو احسن انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه عواملی که منجر به افزایش بهره‌وری فردی می‌شود نگرش، انگیزه‌ها، دانش و مهارت، ارزش‌ها و باورها است، خاطرنشان کرد: خانواده می‌تواند در این زمینه بسیار مؤثر باشد.

*چالش‌های عمده در مسیر بهره‌وری عمدتاً فرهنگی است

وی با بیان اینکه چالش‌های عمده ما در مسیر بهره وری عمدتاً چالش های فرهنگی است، تصریح کرد: اگر چالش های فرهنگی برطرف شود، چالش‌های مدیریتی و فردی کمتری خواهیم داشت و ساختارهای ما درست مستقر می‌شود.

اربابی با تأکید بر اینکه ما با فرهنگ بهره‌وری آشنا نیستیم و این فرهنگ در ذهنمان نهادینه نشده است، گفت: باید در نظام آموزشی این فرهنگ به ما آموزش داده می شد. حک کردن این فرهنگ در این دوره زمانی و در این دوره سنی می تواند کار سختی باشد.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور فرهنگ کشور را فرهنگی مبتنی بر فردگرایی دانست و عنوان کرد: اگر به ورزش‌ کشور نگاه کنیم، در کشتی ،وزنه‌برداری و سایر ورزش های فردی صاحب رتبه بوده، ولی در ورزش های جمعی (مانند فوتبال) دچار مشکل هستیم.

اربابی با یادآوری این نکته که در سیستم آموزشی ما به بازی های دسته جمعی پرداخته نشده و اساساً در خصوص اینکه کودکان بتوانند از طریق بازی مسائل را فرابگیرند فکر نشده است، گفت: باید بهره وری را از خانواده و از دوران مدرسه آغاز کنیم تا زمانی که این موضوع در ذهن ما نهادینه نشود هیچ تحولی در کشور رخ نمی دهد.

*راه استفاده از منابع محدود کشور در سال آینده بهره وری است

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت:  مشاهده استفاده از رانت ها و توجه به جناح های سیاسی برای پیشرفت شخصی، سبب کاهش روحیه و کاهش قانون پذیری در بین مردم می شود.

اربابی در پایان با تأکید بر اینکه راه استفاده از منابع محدود کشور در سال آینده بهره‌وری است، خاطرنشان کرد: باید همه ما به این باور رسیده و آن را ملکه ذهنمان کنیم که راه نجات ما بهره‌وری است.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل