اخبار سازمان

ششمین جلسه شورای فنی استان در سال 98

سازه های جدید احداثی استان باید مقاومت لازم در برابر سیلاب را داشته باشند   [ +84 | -90 ]

سازه های جدید احداثی استان باید مقاومت لازم در برابر سیلاب را داشته باشند

صبح روز چهارشنبه 6 آذر ماه، جلسه شورای فنی استان با حضور استاندار، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، معاون عمرانی استاندار، فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی عضو در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.


زارع استاندار گیلان در ششمین جلسه شورای فنی استان ضمن تشکر از تمامی دستگاه های مشارکت کننده در بازدید از سازه های در معرض خطر سیل استان اظهار داشت: در استان گیلان بارش های فراوان در برخی فصول سال، که در بازه زمانی خاصی این بارش ها بسیار شدید نیز بوده، منجر به بروز خسارت در برخی سازه ها شده و بدون تردید در آینده نیز ممکن است با چنین اتفاقاتی روبرو شویم و باید برای این امر چاره اندیشی شود.

وی برخی عوامل ایجاد خسارت در سازه ها در اثر بروز پدیده سیلاب  را برشمرده و در همین راستا در خصوص پیگیریهای انجام شده مبنی بر ابلاغ اعتبارات مربوط به جبران خسارت سیل های گذشته در استان، مطالبی را بیان داشت.

 زارع همچنین بر ضرورت توجه جدی به موضوع انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت جلوگیری از بروز خسارت در سازه ها در اثر سیلاب، تاکید کرد.

در ادامه محمدعلی محمدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی  گیلان اظهار داشت:  اگرچه قدمت سازه ها یکی از عوامل بسیار مهم در زمینه آسیب پذیری در برابر سیلاب می باشد در عین حال تاکید می شود که  سازه های احداثی جدید باید به گونه ای اجرا شوند که مقاومت لازم را در برابر سیلاب داشته  باشند.

وی افزود: در همین راستا توجه جدی به مطالعات دقیق و همچنین اعمال نظارتهای لازم از جانب دستگاه های متولی در فرآیند اجرای پروژه ها می تواند بسیار راهگشا باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان افزود: در فرآیند پیشگیری از بروز خسارت در سازه ها در برابر سیلاب، تامین اعتبار لازم تنها یک بخش از این موضوع بوده و روش و چگونگی انجام این امر نیز دارای اهمیت بسیار زیادی است و باید به آن توجه جدی شود.

مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان نیز در این جلسه اظهار داشت: با توجه به بارشهای شدید باران در چند سال اخیر و جاری شدن سیلاب در رودخانه های کوچک و بزرگ استان و همچنین استفاده از مصالح رودخانه ای در چند دهه اخیر برای پروژه های عمرانی بخش دولتی و خصوصی، ضمن اینکه موجب تغییرات فاحش رقوم بستر و آب شستگی های عمیق در کف رودخانه ها شده است، پیامد ها و خسارات جزئی و کلی قابل ملاحظه ای به سازه های داخل رودخانه و حاشیه آنها، شامل دیواره سازی، پل ها، کف بند ها، رادیه برید، جاده ها، بند های انحرافی،تیر های برق، خطوط انتقال آب روستایی و شهری و... وارد کرده است.

وی افزود: در برخی از نقاط سازه ها بطور کلی تخریب و بسیاری از آسیب ها نیز جزئی هستند، اما به دلیل ادامه دار بودن وضعیت آب و هوایی مشابه، نیازمند تمهیدات ویژه و آنی در بالا دست  و پایین دست بستر رودخانه و همچنین پایاب سازه ها بوده و خاطر نشان کردند که عدم توجه جدی به انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از بروز خسارت در سازه ها در اثر پدیده سیلاب، می تواند تبعات جدی برای استان در پی داشته باشد و بنابراین لازم است به گونه ای مدیریت شود که از تخریب سازه ها جلوگیری شود.

در ادامه، گزارش بازدید انجام شده توسط کارگروه نظارت شورای فنی از سازه های در معرض خطر سیل استان، توسط جناب آقای رحیمی مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارائه و پس از بررسی اعضا، تصمیمیاتی اتخاذ شد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل