اخبار سازمان

هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال98

اختصاص 880 میلیارد ریال برای ساماندهی آب بندان های گیلان/ توزیع اعتبارات بر اساس پتانسیل شهرستان ها بوده است   [ +87 | -50 ]

اختصاص 880 میلیارد ریال برای ساماندهی آب بندان های گیلان/ توزیع اعتبارات بر اساس پتانسیل شهرستان ها بوده است

صبح روز شنبه یازدهم آبان ماه، هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 98 به ریاست استاندار، دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و با حضور فرمانداران، مدیران دستگاه های اجرایی عضو و نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، کیوان محمدی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد، با اشاره به دستور اول جلسه درخصوص پیشنهاد توزیع اعتبار ساماندهی آب بندان‌ها، اظهار داشت: این موضوع یکی از مسائلی است که در گذشته به شکل ویژه به آن پرداخته شده بود و می تواند در مواقع بارندگی و سیلاب ها به استان کمک کند.

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه گیلان با بیان اینکه‌ در همین حوزه توافقنامه‌ای بین وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداران سه استان شمالی منعقد شده است افزود: نیمی از بودجه این طرح جزو مصوبات سفر ریاست جمهوری و نیمی دیگر از اعتبارات استان می‌باشد که بر اساس آن به‌ آب بندان‌هایی که خصوصاً از مزیت آنچنانی برای سرمایه‌گذاری برخوردار نیستند، تسهیلات اختصاص داده می شود.

محمدی خاطرنشان کرد: سعی شده است، تمامی شهرستان‌ها از این 880 میلیارد ریال بهره مند شوند و به این نکته توجه شده که توزیع اعتبار بر اساس پتانسیل‌هایی که در شهرستان بوده، صورت بگیرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به آب بندانهای خودکفا از لحاظ اقتصادی گفت: این طرح نیز مورد بررسی قرار گرفته که آب بندان‌ها بتوانند خودشان را تأمین کنند و نیازی به اعتبارات دولتی نداشته باشند،که بخش خصوصی در این زمینه ورود کرده است

 

 

شناسایی 877 پهنه آب بندان در استان

در ادامه جلسه خرّمی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان، با اشاره به ضرورت وجود آب بندان ها اظهار داشت: علی رغم این که استان گیلان یک استان پرباران است؛ اما در تأمین آب کشاورزی مشکل داریم و یکی از راه‌های برون رفت از این مشکل استفاده از سازه ارزشمند آب بندان است.

وی با بیان اینکه پراکنش بارندگی استان نشان می دهد در ماه هایی که پیک نیاز مصرف آب خصوصاً برای محصول برنج (یعنی تیرماه) زیاد است،کمترین بارندگی را داریم و از سویی در مهرماه بیشترین بارندگی را به رغم نیاز آبی کمتر، در استان شاهد هستیم.

خرمی تعداد پهنه های آب بندان استان را 877 پهنه شناسایی شده اعلام و خاطرنشان کرد: با ساماندهی این آب بندان‌ها، بیش از 40 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان از آب مطمئن به ویژه در زمان آبیاری بهره مند می‌شوند.

تعریف 23 پروژه اولویت دار در 12 شهرستان گیلان

در پایان جلسه، ارسلان زارع استاندار گیلان با بیان اینکه استان‌های شمالی کشور از جمله گیلان به سبب بهره‌مندی از نعمت‌های الهی از‌ جمله آب ‌و‌ آب‌بندان‌ها، همیشه یک ظرفیت خوب برای ایجاد اشتغال، خصوصاً در بخش کشاورزی برخوردار بوده‌اند اظهار داشت: در سال‌های اخیر به دلیل افزایش هزینه نگهداری آب بندان‌ها، دولت می بایست مردم را در این زمینه یاری می کرد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه مطالعاتی در این زمینه صورت گرفت و بخش اعظمی از این آب بندان‌ها زمین‌های کشاورزی را تأمین می‌کنند که پایه‌ای برای اشتغالزایی است، افزود: علاوه بر‌این، آب‌بندان‌ها فرصت استفاده از ظرفیت آبزی پروری و گردشگری را نیز فراهم می کند.

زارع تعداد پروژه های اولویت دار استان در اجرای تبصره 19 قانون بودجه سال 1398 را 23 مورد در ۱۲ شهرستان گیلان اعلام کرد و بیان داشت: مبنای توزیع اعتبارات در استان بر اساس شاخص جمعیت و محرومیت است که منجر به ایجاد عدالت شود.

گفتنی است، خسته بند نماینده مردم محترم شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بر لزوم تسریع انجام پروژه ساماندهی آب بندان‌ها تاکید کرد.

همچنین کوچکی نژاد، نماینده مردم محترم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز  با تاکید بر اینکه از 50 سال پیش مردم با آب بندان‌ها، زمین‌های کشاورزی و تولید آبزیان خود را اداره می‌کردند، گفت : چندگروه می‌توانند بر روی آب بندان‌ها کارکنند که از جمله آن می‌توان به دهیاری‌ها، تعاونی‌ها، بخش خصوصی و دولت اشاره کرد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل