اخبار سازمان

پنجمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی سال 98

سدهای لاستیکی گیلان به عنوان یکی از پروژه های موفق و مهم در سطح ملی مطرح و ارزیابی شد   [ +91 | -62 ]

سدهای لاستیکی گیلان به عنوان یکی از پروژه های موفق و مهم در سطح ملی مطرح و ارزیابی شد

عصر روز چهارشنبه 8 آبان ماه، پنجمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان به ریاست استاندار، دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، رییس شورای هماهنگی بانکها، مدیران دستگاه های اجرایی عضو و با حضورجناب آقای شیرکوند معاون هماهنگی ونظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهور در سالن اجتماعات شهید انصاری استانداری برگزار شد. 


 

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، کیوان محمدی عصر روزچهارشنبه در پنجمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد با بیان اینکه وضعیت استان گیلان در دولت تدبیر و امید بهبود یافته و روند صعودی داشته است اظهار داشت: اما اگر روند چهل ساله اخیر گیلان را مطالعه می کنیم، می بینم که حال گیلان خوب نیست.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با اشاره به اینکه در زمینه صنعت در گذشته جزو 5 استان صنعتی بودیم وامروز این رتبه نزول کرده است گفت: هرچند که در دولت تدبیر و امید روند خوبی داشتیم اما در مجموع 4 دهه این روند ،روند راضی کننده ای نیست.

محمدی با بیان اینکه تقریباً اکثر استان های کشور برنامه آمایشی خود را ارائه داده و به تصویب کمیسیون عالی آمایش رسانده اند افزود:براساس آمایشی که ما توسط دوستان در دانشگاه شهید بهشتی انجام دادیم چند محور عمده را شناسایی کردیم که تمام تلاش ما و دستور آقای استاندار در همین رابطه است که کلیه فعالیت ها در قالب آمایش صورت بگیرد تا در درازمدت دچار مشکل نشویم.

وی با تاکید بر اینکه دو ویژگی اساسی آمایش ما،  توجه به محیط زیست و دریا است بیان داشت: در جنوب دریا یک محور اقتصادی اصلی بوده ولی در شمال کشور آن گونه که باید از دریا استفاده نشده است برای اینکه در دوره گذشته بحث مرزها، اتحاد جماهیر شوروی و... مطرح بوده و بعد از آن هم با  توجه به معادلات خارجی که وجود داشته در این زمینه توجه ما به دریا کم بوده که از نظر آمایشی باید به طور ویژه به آن توجه کنیم.

وی افزود: مهم تر از دریا محیط زیست استان است که سه استان شمالی کشور در این حوزه وجه مشترکی دارند و باید برای آنها برنامه خاص و ویژه تدارک دیده بشود که به عنوان منطقه یک کشور این اتفاق در حال رخ دادن است.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با بیان اینکه محور فعالیت های اقتصادی ما گردشگری،کشاورزی به صورت سنتی ،صنایع تبدیلی و حلقه مفقوده یعنی تجارت خارجی است خاطرنشان کرد: بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی  فرصت برای ما در تجارت خارجی فراهم آمده است و می توانیم  دوران طلایی از زمان صفویه تا اواخر قاجاریه که گیلان یکی از مراکز صادرات و واردات کشوربرای ارتباط با خارج از کشور بود را مجددا  احیا کنیم . همچنین تاکید ویژه بر علم و فناوری های جدید در همه حوزه ها از جمله این محورهاست.

محمدی  با بیان اینکه در راستای محورهای فوق الذکردر سال گذشته 73 پروژه را تعریف کرده و به تصویب رساندیم گفت: 5 پروژه بزرگ را هر استان قرار بود مطرح کند که پروژه سدهای لاستیکی گیلان به عنوان یکی از پروژه های موفق و مهم در سطح ملی مطرح و ارزیابی شد به گونه ای که بعضی از استان ها به دنبال این هستند که نتایج پروژه را در استان خود بومی سازی کرده و از آن استفاده کنند.

وی سپس با اشاره به اینکه از این11 سد لاستیکی دو سد به اتمام رسیده و دو سد دیگر در آستانه بهره برداری است تصریح کرد: بقیه این طرح ها نیز بادرصدهای مختلف پیشرفت درحال انجام هستند

محمدی با اشاره به اینکه در سال جاری 19 پروژه مصوب داشتیم که در 53 زیر پروژه تعریف شدند خاطرنشان کرد: این پروژه ها در حوزه 9 دستگاه اجرایی قرار دارد و اگر بخواهیم از لحاظ محتوایی این ها را طبقه بندی کنیم 32 پروژه در بخش تولید است که به طور ویژه صنایع را در بر می گیرد،19 پروژه زیرساختی،یک پروژه گردشگری و یک پروژه در حوزه علم و فناوری است.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان تاکید کرد: تقریباً در هر شهرستان استان یک پروژه اقتصاد مقاومتی داریم و تلاش ما این است که تمام فعالیت های اقتصادی ما در همین حوزه تعریف بشود.

وی افزود: ستاد اقتصاد مقاومتی از زمانی که دکتر نوبخت به عنوان جانشین آن در استان معرفی شدند فعالیت ویژه ای را شروع کرده و مجموع جلساتی که ما برگزار کردیم در این مدت 4 جلسه با حضور استاندار گیلان و یک جلسه در خصوص پسماند بود که با حضور معاونین محترم استانداری و دو جلسه در خصوص صنعت وشیلات برگزار شده که مجموعا 41 مصوبه داشته است.

محمدی با بیان اینکه بحث این مطرح است که دبیرخانه حوزه  اوراسیا در گیلان واقع شود خاطرنشان کرد: اتصال راه آهن به بندر کاسپین و خصوصاً آستارا می تواند در حوزه اقتصاد مقاومتی تحولی شگرف را در استان ایجاد کند  و با تحقق نوستراک خیلی از اتفاق های خوب در کشور ما رقم خواهد خورد.

مقطعی که کشورمان تحت فشارهای ظالمانه ناشی از رفتار های خارج از عرف و غیر اخلاقی و غیرقانونی برخی از دولت ها خصوصا آمریکا قرار گرفته، لازم  است همه ارکان کشور در این صف آرایی حضوری موثر داشته و براساس  نقشه راه معینی حرکت کنند.

وی با بیان اینکه بهترین نقشه راه و راهبرد در این عرصه اقتصاد مقاومتی است گفت: ضروری است تمامی نهادها و دستگاه های کشور براساس این برنامه، سیاست گذاری های خود را مشخص کنند و بنا به تأکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور، معاون اول رئیس جمهور رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعیین شده که نشانگر اهمیت این برنامه است

در ادامه جلسه معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس‌جمهوری  با اشاره به اینکه استان گیلان در تشکیل اتاق بازرگانی جزو استان‌های پیشتاز بوده است، اظهار داشت: گیلان باید از ظرفیت صادرات به کشورهای همسایه شمالی استفاده کند و در گذشته نیز بخش قابل توجهی از تجارت ایران به اروپا از گیلان صورت می‌گرفته و این ظرفیت است.

شیرکوند با بیان اینکه رابطه دولت با اتاق بازرگانی، رابطه‌ای دوستانه و صمیمانه است گفت: باید از ظرفیت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استفاده شده و‌ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز می‌تواند در برخی موارد اضطرار، اقداماتی در راستای گره‌گشایی از واحدها انجام دهد.

معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه در شرایط تحریمی فعلی تمام نظام اجرایی و اداری کشور باید آرایش جنگی بگیرد اظهار داشت: ‌بنادر، منطقه آزاد،  بخش کشاورزی،  شهرک‌های صنعتی و استارت آپ‌ها از دیگر ظرفیت‌های استان گیلان است که باید مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک رویکرد حاکم بر اقتصاد بدانیم، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی همه باید با همدلی در مسیر حل مشکلات اقتصادی تلاش کنیم.

  این مقام مسئول به تلاش  دولت برای تکمیل خط ریلی  به سمت بنادر انزلی و آستارا و تکمیل کریدور شمال - جنوب  اشاره و خاطرنشان کرد: بخشی از صادرات ما از عراق انجام می شد و در صورت ادامه شرایط کنونی در این کشور، بایستی از گیلان برای صادرات استفاده شود.

در پایان این جلسه ارسلان زارع استاندار گیلان اظهار داشت: در مقطعی که کشورمان تحت فشارهای ظالمانه ناشی از رفتار های خارج از عرف و غیر اخلاقی و غیرقانونی برخی از دولت ها خصوصاً آمریکا قرار گرفته، لازم  است همه ارکان کشور در این صف آرایی حضوری موثر داشته و براساس  نقشه راه معینی حرکت کنند.

وی با بیان اینکه بهترین نقشه راه و راهبرد در این عرصه اقتصاد مقاومتی است گفت: ضروری است تمامی نهادها و دستگاه های کشور براساس این برنامه، سیاست گذاری های خود را مشخص کنند و بنا به تأکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور، معاون اول رئیس جمهور رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعیین شده که نشانگر اهمیت این برنامه است.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر اینکه یکی از حلقه های مفقود شده در حوزه اقتصاد ایران در گذشته، سرمایه گذاری در بخش تولید بوده است، خاطرنشان کرد: در زمان کنونی باید برای تحقق آن  زنجیره هایی  با هم قرار بگیرند که یکی از این زنجیره ها وجود انگیزه کافی از سوی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی است که این حلقه نیازمند تسهیل صدور مجوزها برای کسب و کار است.

ارسلان زارع صادرات غیرنفتی را یکی از مولفه های مهم تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی دانست و ابراز داشت:استان ما در تولید و صادرات محصولات کشاوری و نیز صنایع وابسته تبدیلی باید سهمی بیشتر داشته باشد و رویکرد توسعه ای استان رونق کشاورزی، افزایش بهره وری، گردشگری توأم با حفظ محیط زیست است.

وی با بیان اینکه در شرایط پیش آمده تحریم می توانیم از وجود کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا استفاده بیشتر کنیم گفت: باید از ظرفیت دبیرخانه اوراسیا  در گیلان استفاده شود.

استاندار گیلان  برخورداری و استفاده از مزیت اقتصادی این ائتلاف مهم تجاری  را نیازمند پیگیری جدی در کمیسیون مشترک ایران و روسیه دانست و تاکید کرد:باید کدها و قیمت ها را واقعی کنیم که بتوانیم در صادرات و واردات حضور پررنگ تری داشته باشیم.

ارسلان زارع سپس با اشاره به اینکه جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی  تقریباً هر دو هفته یکبار به ریاست استاندار و تصویب 19 طرح و پیگیری مستمر آن توسط معاونین انجام می گیرد. خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری در تابستان 98 استان براساس اعلام رسمی مرکز آمار ایران 9.6 درصد و 8 دهم درصد کمتر از متوسط کشوری و 3 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل  بوده است.

وی با بیان اینکه  این عملکرد برای ما اصلاً قابل قبول و رضایت بخش نیست و تلاش برای رفع بیکاری همه اقشار تا رسیدن به سطح مطلوب باید مستمر باشد تصریح کرد:از سوی دیگر نرخ مشارکت اقتصادی استان در تابستان سال جاری به 48.3 درصد  رسید که 4.5 درصد از متوسط کشور بالاتر است و 3.2 درصد بالاتر از مدت مشابه سال قبل  بوده که نشانگر امید مردم به بهبود فضای کسب و کار است.

گفتنی است در این جلسه آقایان دلق پوش مدیر سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در خصوص حمایت همه جانبه دولت از بخش خصوصی؛شکریه،رییس اتاق اصناف استان درخصوص توان بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ ایران؛ تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در خصوص لزوم گسترش روابط تجاری ایران با کشورهای عضو اوراسیا و لزوم توسعه تجارت خارجی با روسیه همچنین انتخاب رایزن بازرگانی ایران در روسیه گزارشی ارائه نمودند. همچنین آقای شکری نماینده مردم محترم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم بهره گیری از بازار اوراسیا و برنامه ریزی بر اساس آمایش سرزمینی مطالبی ارائه نمود.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل