اخبار سازمان

پنجمین همایش روز ملی آمار و برنامه ریزی استان گیلان در سال 98

کسب رتبه برتر معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در کشور در سال 98 / در کنار نقشه راه توسعه نیازمند همراهی مردم هستیم   [ +90 | -56 ]

کسب رتبه برتر معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در کشور در سال 98 / در کنار نقشه راه توسعه نیازمند همراهی مردم هستیم

صبح روز شنبه 4 آبان ماه، پنجمین همایش روز ملی آمار و برنامه ریزی در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با حضور استاندار،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،معاونین و همکاران سازمان، فرمانداران و جمعی از مدیران استانی برگزار شد


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، کیوان محمدی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در پنجمین همایش روز ملی آمار و برنامه ریزی که با حضور مقام عالی استان و مسوولان استانی در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با تشریح اهم فعالیت های  معاونت آمار و اطلاعات این سازمان در خصوص عملکرد آن در سال 98 گفت : معاونت آمار و اطلاعات سازمان برنامه ریزی و مدیریت استان در ارزیابی روز آمار و برنامه‌ریزی کشور در سالجاری رتبه ی برتر کشوری را کسب کرد.

وی ادامه داد : معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در ارزشیابی عملکرد سال 1397 ویژه جشنواره شهید رجایی کشور توانست رتبه دوم کشوری را اخذ نماید.

محمدی با اشاره به سایر عملکردهای این معاونت گفت : کسب رتبه‌های برتر در سطح روسای گروه و کارشناسان آمارهای ثبتی، حساب‌های منطقه‌ای، طرح خدمات ، برگزاری چهار همایش گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ریزی از سال 1394 باهدف تعامل فعالین آمار و برنامه‌ریزی استان و همچنین ارتقا سواد و فرهنگ آماری، ‌بروز رسانی اطلاعات «پایگاه اطلاعات آماری استان SDI.MPOGL.IR » با بیش از 800 هزار کاربر در یک سال گذشته اعم از سری زمانی شاخص‌های و گزارش‌های آماری متنوع و داشبورد مدیریتی و ارائه اطلاعات به کاربران عمومی و اختصاصی از فعالیت های این معاونت بوده است .

وی ادامه داد : جمع‌آوری اطلاعات ثبتی دستگاه‌های اجرایی و اعتبار سنجی آن‌ها به‌صورت کاملاً الکتریکی با استفاده از «سامانه یکپارچه اطلاعات آماری ساوانا SDB.MPOGL.IR » ، تهیه و تدوین بیش از 20 گزارش‌ آماری جهت تحلیل نتایج طرح‌های آماری و ارائه به مدیران و مسئولان استان، آمارهای ثبتی، تهیه، تدوین و توزیع نشریه سالنامه آماری و آمارنامه استان، تهیه و تدوین نشریه گزیده شاخص‌ها و نما گرهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سالانه مفصلی از عملکردها در زمینه ی موارد مرتبط با معاونت آمار و اطلاعات سازمان بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان خاطر نشان کرد : سازمان‌دهی آمارهای ثبتی و استقرار نظام آماری در جلسات مشترک با دستگاه‌ها، تهیه و تدوین دو نشریه تحلیلی، بررسی تحولات جمعیتی کشور و استان گیلان به تفکیک شهرستان طی سالهای 95-1385، تهیه بررسی روند مهاجرت استان گیلان به تفکیک شهرستان طی سال های 95-1385حساب‌های منطقه‌ای از اهم فعالیت های این معاونت است.

وی با اشاره به  تهیه 125 فایل گزارش‌ محاسباتی فعالیت‌های اقتصادی افزود :  تدوین حساب تولید جهت محاسبه تولید ناخالص داخلی استان، تهیه 36 گزارش تحلیلی مرتبط با تورم کل و شهری و روستایی، نقشه و اطلاعات مکانی، تهیه اصلاح و بهنگام رسانی نقشه های آماری استاندارد 8 روستا از عملکرد های آماری و اطلاعاتی این سازمان است.

محمدی اظهار داشت :تهیه اطلس شهر رشت بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1398، همکاری با سازمان نقشه برداری کشور در خصوص استقرار SDI،  ایجاد و بارگذاری آزمایشی 63 سرویس داده مکانی بر روی ژئوپورتال ملی SDI سازمان نقشه‌برداری کشور، تهیه و انتشار فصلنامه نقشه و اطلاعات مکانی

اجرای طرح‌های آماری جز موردهای آماری صورت گرفته در معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان می باشد .

محمدی با اشاره به اجرا، نظارت و استخراج طرح‌های آماری پایه‌ای در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

گفت : این طرحهای آماری مشتمل براجرای 25 عنوان طرح آماری در 72 مرحله اجرای ماهانه، فصلی و مورد‌ی با حجم 25982 نمونه و به‌کارگیری 15036 نفر روز نیروی انسانی اجرا شده است.

وی با بیان این مطلب که  مطالعات برنامه آمایش استان گیلان بعد از 13 سال در مرداد سال 97 به اتمام و به شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید، اظهار داشت :  این مطالعات در مرداد سال 1398،  نظر مثبت کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش کشور را نیز کسب کرده است و پس از طرح برنامه آمایش استان در کمیسیون تخصصی، چکیده مطالعات برنامه آمایش استان به همراه اسناد راهبردی و اجرایی تدوین و در مهر ماه سال 98 شورای عالی آمایش کشور به همراه مطالعات دو استان دیگر به نمایش گذاشته است

وی تصریح کرد :  اگرچه شرط لازم موفقیت برنامه های توسعه ، داشتن برنامه ای واقع نگر در رابطه با توانها و محدودیت های اجرا و متناسب با آن، ترسیم چشم انداز و نقشه راه توسعه مطلوب کمبودهاست، اما شرط کافی در این زمینه بسیج مردمی، همگامی جمعی و مداوم کنشگران منطقه است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان  اذعان داشت : سیاست سازمان پس از اتمام مطالعات برنامه آمایش استان  تلاش کرده تا به واسطه نقشۀ راه آمایش، اراده و عمل، کنشگرانِ توسعه ملی، استانی و محلی را برای توسعه پایدار و آرمانی گیلان سوق دهد .

وی اضافه کرد :  در این راستا سازمان سند برنامه ششم توسعه استان که پیش از تصویب برنامه آمایش تدوین گردیده بود را با توجه به الگوی توسعه سبز آبی مورد بازنگری و همگام سازی قرار داده و به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسانده است.

محمدی ادامه داد : چارچوب تدوین برنامه توسعه شهرستان های استان با جهت گیری های آمایش سرزمین و با رویکردی توسعه گرا، مشارکت جو، و آینده نگر به تصویب شورا رسانده و انجام مطالعات آن را با همکاری کمیته برنامه ریزی شهرستان ها در دستور کار دارد.

وی افزود : نتایج مطالعات آمایش در مجامع دانشگاهی، رسانه ها، کمیته ها و شوراهای مختلف با هدف همراه سازی و همپایی در نیل به جامعه آرمانی ارایه می شود .

وی در خصوص اجرای بند الف ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه عنوان کرد :

در راستای اجرای بند الف ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه کشور سند توسعه روستایی و اشتغالزایی بالغ بر 200 روستای شهرستان های رشت ، رودسر و تالش تدوین شد ، همچنین تشکیل تیم نظارتی و کارشناسی با هدف همگام سازی شرح خدمات سند توسعه روستایی با  جهت گیری های آمایش سرزمین و همگام سازی مطالعات انجام شده با شرح خدمات جدید صورت گرفته است.

وی تاکید کرد : در راستای اجرای ماده 27 قانون الحاق (2 ) و تبصره 19 قانون بودجه سال 1397 و 1398 ( واگذاری پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای استان) احصاء پروژه های قابل واگذاری استان به تفکیک دستگاه های اجرایی و شهرستان ها ، تهیه 20 گزارش تصمیم به واگذاری  که با توجّه به منابع پیش بینی شده در تبصره 19 قانون بودجه سال 1398 و نظر  استاندار محترم در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مبنی برتشکیل کارگروه واگذاری استانی مطرح شده بود، انشاالله طی ماه آتی فرآیند تصویب گزارشات و فراخوان طی خواهد شد.

محمدی در خصوص فعالیت های دبیرخانه ای ستاد اقتصاد مقاومتی استان نیز عنوان کرد : تشکیل جلسات ستاد، احصاء 72 پروژه اقتصاد مقاومتی در سال 1397 و 19 پروژه و 53 زیر پروژه در سال 1398، نظارت بر اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی و تشکیل کمیته های تخصصی موضوعی برای حل مشکلات اجرایی و مالی پروژه های  یاد شده، اتمام و بهره برداری از 5 پروژه بزرگ اقتصاد مقاومتی در سال 1397 که یک پروژه احداث سد های لاستیکی بعنوان پروژه های موفق سال 1398 استان کشور انتخاب شده از موارد فعالیت این دبیرخانه است.

وی تصریح کرد : سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان به عنوان دبیرخانه‌ی ستاد اقتصاد مقاومتی منطقه یک کشور انتخاب شده است

محمدی  گفت :برگزاری 51 نشست ماهانه توسعه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از مرداد سال 1394 تا کنون نیز از فعالیت های موثر این سازمان بوده است

در ادامه نعمت الله اکبری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان نیز در این همایش، با اشاره به نقش آمار در نظام برنامه ریزی، اظهار داشت: متاسفانه در حوزه آمایش و برنامه ریزی منطقه ای عملکرد جزیره ای داریم.

وی ضعف آمایش و حساب منطقه ای را در لایه های پایین برنامه ریزی دانست، نه سطوح کلان و افزود: برنامه ریزی در سطوح ملی، منطقه ای، استانی و شهرستانی صورت می گیرد و در لایه های پایین برنامه ریزی با کمبود شدید اطلاعات و آمار مواجه هستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان به تبیین چالش های آماری در برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین پرداخت و عنوان کرد: در برنامه های ملی آمار به دلیل رویکرد کلان نگر تاکنون نیازهای آماری نظام برنامه ریزی منطقه ای که بتواند آمارهای مورد نیاز سطوح پایین جغرافیایی را به صورت به هنگام و متوالی تولید کند وجود نداشته است.

اکبری با بیان اینکه فقدان نظام جامع آماری و بانک اطلاعات منطقه ای قابلیت اجرایی طرح های منطقه ای دانست و ادامه داد: پیوند بین برنامه ریزی و تولید آمار وجود ندارد و بانک های اطلاعات موجود در کشور به هم متصل نیستند.

وی روش شناسی، منابع داده ای و دوره تناوب و به هنگامی را سه مولفه ظرفیت آماری دانست و گفت: آمارگیری سلامت، سرشماری جمعیت، سرشماری کشاورزی و پوشش نظام ثبتی آمارهای حیاتی از جمله نیازهای آماری حوزه اقتصاد کلان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه سرشماری عمومی نفوس و مسکن و سرشماری کشاورزی تنها منبع آماری برای آمارهای سطوح کوچک جغرافیایی تا پایین ترین لایه است، متذکر شد: زمان بر و هزینه بر بودن سرشماری ها آمارهای ثبتی را الزم آور می کند. امروزه داده های مکان مند نشده معنا ندارد و لذا باید سامانه اطلاعات آماری مکانی شهری را شروع کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان با اشاره به تغییرات لحظه ای آمارها در دنیای امروز، گفت: 50 سال پیش طی پنج سال داده ها با تغییرات جزئی مواجه بود، اما اکنون باید داده ها را همزمان با تغییرات ثبت کنیم لذا آمارهای ثبتی آمارهایی هستند که از پردازش داده های ثبتی حاصل می شوند.

وی قابلیت ارائه آمار و اطلاعات صحیح و دقیق در کوتاه ترین زمان، دسترسی به آمار و اطلاعات به هنگام، مستمر بودن تولید آمار و هزینه پایین و صرفه جویی در منابع را از جمله مزیت های آمارهای ثبتی دانست و اظهار کرد: نظام آمارهای ثبتی در کشور به واسطه فقدان رویکرد برنامه ریزی، عدم طراحی سامانه های ثبت داده ها در وزارتخانه ها و دستگاه ها، عدم اتصال پایگاه های اطلاعاتی به یکدیگر و فقدان زیرساخت های لازم همچون پوشش ناقص کد پستی ناتوان از ارائه آمارهای مورد نیاز نظام برنامه ریزی در استان و مناطق کوچک است.

اکبری استان های 19گانه دارای کلانشهر را نیازمند سامانه یکپارچه سازی اطلاعات آماری زمان مند و زمین مند دانست و یادآور شد: رشت به آمایش شهری نیاز دارد.

 درپایان استاندار گیلان توسعه را بدون داشتن آمار دقیق از بخش های مختلف ممکن ندانست و گفت: آمار رکن اصلی برنامه ریزی برای توسعه کشور است

دکتر ارسلان زارع در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه ریزی با اشاره به نقش آمار در دنیای امروز، گفت: امروزه رسیدن به دانایی در گرو بهره گیری داده ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی حرکت جامعه را تعیین و تغییر می‌دهد.

وی برنامه‌ریزی را از جمله اولویت‌هایی خواند که در زندگی شخصی و اجتماعی نقش موثری داشته و تحلیل وضعیت موجود و پیش‌بینی وضعیت آینده را در پی خواهد داشت.

دکتر زارع با بیان اینکه توسعه بدون برنامه ریزی و برنامه ریزی بدون آمار و اطلاعات قابل تحقق نیست، تصریح کرد: آمار رکن اصلی برنامه ریزی برای توسعه کشور است و در نظام قانونگذاری نیز مرکز آمار جایگاه ویژه‌ای دارد ،به گونه ای که بازوی توانمندی در امر راهبری و رشد توسعه محسوب می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان، نظام های آماری و بانک‌های اطلاعاتی را یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه یافتگی دانست و خاطرنشان کرد: بدون آمار کافی، صحیح و دقیق برنامه‌ریزی برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی و فرهنگی ممکن نیست.

وی افزود: آمار در مدیریت و برنامه‌ریزی برای آینده کشور نقش اساسی و تعیین کننده‌ای دارد و نظام تصمیم گیری ها با بهره‌گیری از آمار صحیح پیش می‌رود و باید نسبت به آمارهای تولید شده مراکز متولی، اطمینان و اعتماد داشته باشیم.

دکتر زارع تصریح کرد: اعتماد به نظام برنامه ریزی و آمار از موضوعات پذیرفته شده در کشورهای توسعه یافته است و زیر سوال بردن آماری که افراد متخصص برای احصاء آن تلاش کردند پسندیده و منطقی نیست.

وی تاکید کرد: با ارائه آمارهای واقعی و البته بر اساس واقعیات جامعه، موجبات امید آفرینی عمومی را فراهم کنیم.

استاندار گیلان از همه دستگاه اجرایی و نهادهای دولتی و خصوصی خواست تا نسبت به مقوله مهم آمار حساس باشند و برای احصای آن، متولیان امر نسبت به انجام هرگونه همکاری و تعامل کوشا باشند .

دکتر زارع بر ضرورت فرهنگسازی برای مشارکت در حوزه آمار و برنامه ریزی تاکید کرد و گفت: همگان باید برای ارتقای فرهنگ آماری تلاش کنند.

وی استفاده از نتایج و محتوای پایگاه اطلاعات آماری استان را موجب بهبود برنامه ریزی ها خواند و تصریح کرد: باید تلاش شود تا در جهت بهبود روند برنامه ریزی و مدیریت بهینه اطلاعات، آمارهای موجود به هنگام و بروز باشد.

استاندار گیلان با بیان اینکه برای استفاده مطلوب از داده ها نیازمند مکان مند شدن داده ها هستیم، گفت:برای تدوین سند توسعه روستایی و اشتغالزایی می توان از این نوع اطلاعات به نحو کاربردی بهره مند شد .

گفتنی است در پایان این مراسم از مدیران و فعالان حوزه های آمار و برنامه ریزی استان که در کسب رتبه های برترمعاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در مراسم روز آمار و برنامه ریزی سال 98 و کسب رتبه دوم کشوری در ارزیابی جشنواره شهیدرجایی نقش داشتند قدردانی شد.

موضوع سخنرانی: چالش‌های ظرفیت آماری در برنامه‌ریزی منطقه‌ای

سخنران : جناب آقای دکتر نعمت‌اله اکبری

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان و عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان

سوابق تحصیلی:

لیسانس: اقتصاد نظری

فوق لیسانس: علوم اقتصادی

دکترا: اقتصاد (گرایش اقتصاد شهری و منطقه‌ای و توسعه برنامه‌ریزی)

لینک متن سخنرانی

 

 

 

 

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل