اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

در یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی استان عنوان شد:

بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی در راه اندازی مسیر ریلی رشت-آستارا    [ +0 | -0 ]

بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی در راه اندازی مسیر ریلی رشت-آستارا

صبح روز شنبه (27 دی ماه) یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 1399 به ریاست استاندارگیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، در یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان که با حضور مدیران و نمایندگان برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا«س» پیرامون سرمایه گذاری در پروژه های زیرساختی استان بحث و تبادل نظر شد.

 

یک خواست جهانی و بین المللی

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی که بصورت فوق العاده برگزار شد در مورد سرمایه گذاری شرکت خارجی در استان گفت: این شرکت سرمایه گذاری خارجی پیشنهاد داده به صورت تهاتر در چهار حوزه از جمله ساخت راه آهن رشت-انزلی، ساخت بیمارستان، پتروشیمی گیلان و پروژه های زیرساختی با ما همکاری داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم راه اندازی جاده ریلی نوستراک ادامه داد: این یک خواست جهانی و بین المللی است و از نظر منطق، عقل و دانش نیز با مشاهده نقشه جغرافیایی کاملاً مشخص است که با راه اندازی مسیر ریلی نوستراک فاصله خیلی از کشورها به مقصد، از مسیری که فعلاً مورد استفاده قرار می گیرد، کوتاهتر می شود.

وی با تاکید براینکه اگر راه آهن رشت-قزوین به آستارا وصل نشود هیچ توجیهی ندارد، افزود: بنابراین با توجه به اعلام آمادگی شرکت سرمایه گذاری خارجی، ما باید با جدیت پیگیر انجام این کار باشیم تا از این طریق جایگاه کشور و استان را در عرصه بین المللی مستحکم تر نمائیم.

وی در این خصوص اشاره افزود: دنیا دنبال این راه است و گیلان باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کند.

 

ارزشمند بودن نوستراک و صرفه اقتصادی

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز با بیان اینکه شرکت سرمایه گذاری خارجی فوق الذکر اعلام کرده است به صورت تهاتر این پروژه ها را انجام دهد، گفت: از طریق شورای برنامه ریزی استان این پیگیری انجام می شود تا پروژه های راه آهن رشت-آستارا، بیمارستان جامع رشت، اسکله و سامانه بندرانزلی و پروژه های دیگری که از سوی مدیران ارایه شده است اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: حجم مبادلات تجاری که برای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با کشورهای آسیای میانه با ظرفیت جابجایی حدود 10 میلیون تن بار و صدها هزار نفر مسافر با راه اندازی مسیر نوستراک ایجاد می شود، بسیار ارزشمند بوده و ضمن صرفه جویی اقتصادی برای سایر کشورها نیز مفید فایده است. بنابراین از هر طریق درست و امکانپذیر و همچنین با همه ی ملاحظات زیست محیطی، فنی و کارشناسی باید پیگیر انجام این کار باشیم.

استاندار با بیان اینکه در شرایط کنونی و با توجه به بودجه 1400 برای دولت سخت است که چنین پروژه هایی را بطور کامل تامین اعتبار نماید، پیشنهاد این شرکت سرمایه گذاری خارجی را فرصت مغتنمی برشمرد و افزود: براساس بند «و» تبصره یک قانون بودجه، وزارت راه و شهرسازی این پروژه را به سازمان برنامه و بودجه کشور معرفی کند و در وهله دوم بخشی از فرآیند اداری و قانونی مرتبط که باید در استان انجام شود نیز به جد پیگیری شود.

وی با یادآوری تاکید رییس جمهور مبنی بر تسریع در تکمیل ساخت و ریل گذاری 38 کیلومتر از راه آهن رشت به کاسپین، گفت: تمهیدات لازم برای تامین مصالح مورد نیاز نیز انجام شد و بهتر است پیمانکاران در سه شیفت کار کنند تا طبق زمانبندی این پروژه تا آخر خرداد 1400 انجام شود.

وی همچنین در مورد احداث بیمارستان جامع مرکز استان تصریح کرد: مجوزهای قانونی این کار اخذ شده و زمین های مورد نیاز نیز در سایت لاکان وجود دارد و لازم است کار با قاطعیت دنبال شود.

 

ضرورت سرمایه گذاری ریلی

لازم به ذکر است در این جلسه ماکان پدرام، مدیر کل راه  و شهرسازی استان در خصوص روند ساخت راه آهن رشت-آستارا، اهداف و خدمات طرح و همچنین جایگاه و نقش این مسیر ریلی در حمل و نقل داخلی، منطقه ای و بین المللی مطالبی ارایه داد.

آرش فرزام صفت، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان، احمد دنیامالی و سید علی آقازاده، نمایندگان مردم شریف انزلی و رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص ضرورت سرمایه گذاری و چگونگی احداث خطوط ریلی و پروژه های زیربنایی استان پیشنهاداتی ارایه کردند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل