اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

در جلسه فوق العاده شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان مطرح شد؛

پیش بینی رشد 57 درصدی اعتبارات هزینه ای در بودجه سال 1400   [ +0 | -0 ]

پیش بینی رشد 57 درصدی اعتبارات هزینه ای در بودجه سال 1400

جلسه فوق العاده شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان صبح امروز به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با موضوع بررسی بودجه سال 1400 برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان ،کیوان محمدی، رییس سازمان با بیان اینکه هر سال دولت موظف و مکلف هست لایحه بودجه سال بعد را جهت تصمیم گیری به مجلس ارایه بدهد، گفت: امسال قرار شد قبل از اینکه لایحه بودجه در هیات دولت مورد تبادل نظر قرار بگیرد از استان ها هم نظرخواهی بشود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان خاطرنشان کرد: امروز در جلسه فوق العاده شورای برنامه ریزی و توسعه مباحثی مربوط به بودجه هزینه ای و تملک دارایی و سرمایه ای استان مورد ارزیابی قرار می گیرد تا به سازمان برنامه و بودجه کشور و سپس به هیات دولت انعکاس پیدا کرده و به صورت لایحه به مجلس برود.
وی ادامه داد: بودجه هزینه ای مصوب سال 1399 حدود 533 میلیارد بود که انشاالله تا آخر سال به بیش از 660 میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد تا کسری هایی که تا الان در طول سال داشتیم تا پایان سال جبران شود و از شرمندگی کارکنان محترم دولت و مردم عزیز استان درآییم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان افزود: احتمالاً بودجه هزینه ای ما در سال 1400 حدود 57 درصد نسبت به بودجه مصوب سال 1399 افزایش خواهد داشت و اگر بخواهیم به عملکردمان تا پایان سال توجه کنیم یعنی اختصاص رقم 660 میلیارد تومان، بیش از 27 درصد افزایش را نشان می دهد.   
 
وی با بیان اینکه این افزایش یکی از ویژگی های بودجه سال آینده است ادامه داد: در سال 99 بخاطر افزایش 50 درصدی که در پایان سال 98 داشتیم ادارات ما تا حدی در بودجه هزینه ای و سایر با مشکل مواجه شدند که این نقیصه در سال 1400 رفع خواهد شد.

 
محمدی گفت: دومین ویژگی که ویژگی بزرگ دولت یازدهم و دوازدهم هم بوده کاهش نقش نفت در بودجه کشور است که امسال نیز این روند کاهشی است و آن را به فال نیک می گیریم.  
وی اضافه کرد: بودجه سال 1400 نشاندهنده این است که سال آینده وضعیت بهتری نسبت به امسال خواهیم داشت. البته این بدان معنی نیست که همه مشکلات حل شود بلکه بخاطر افزایش 50 درصدی در بخش هایی وضعیت مناسب نبود که این مشکل در سال آینده تعدیل خواهد شد و امیدواری ما این است که روند جریانات مثبت باشد.
وی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: تلاش ما این است که بودجه موجود با نهایت دقت توزیع شود.
 

دکترارسلان زارع، استاندار گیلان نیز با اشاره به فرمایشات رهبر معظم مبنی بر اصلاح نظام بودجه ریزی کشور در راستای سند چشم انداز و کاهش وابستگی به بودجه نفت گفت: دولت به رغم جنگ اقتصادی در خصوص کاهش وابستگی بودجه به نفت اقدامات جدی و شایسته ای انجام داد و خدا را شکر تا امروز در مدیریت دستگاه های اجرایی پیش نیامد.
وی افزود: در راستای تحقق اصلاح ساختار بودجه مقرر شد «لایحه بودجه» پیوست استانی داشته باشد و در این چند روز باقی مانده مصوبه این جلسه شورای برنامه ریزی استان به هیات دولت ارسال می شود، تا در اعتبار تملک سرمایه ای، اسناد بالا دستی مثل آمایش گیلان و یا پروژه های عمرانی نیمه تمام که برای توسعه استان مهم است لحاظ شوند.
استاندار با تاکید بر صرفه جویی  و هزینه کرد بهینه در سال آینده به مانند امسال گفت: بودجه پیشنهادی سال 1400 نسبت به سال جاری رشد قابل توجهی دارد و حدود 840 میلیارد تومان برآورد شده که به استان تخصیص یابد.  
وی همچنین در خصوص مرخصی بازنشستگان سال های 98 و 99 نیز خبر داد که این  مابه التفاوت در بودجه 1400 لحاظ شده است.

استاندار با اشاره به بودجه سه درصدی نفت و گاز و اختصاص یک درصد اعتبارات به بخش پژوهش، ادامه داد: عملکرد گذشته مدیران و دستگاه های اجرایی یک آیتم در چگونگی توزیع اعتبارات خواهد بود اما هیچ ابلاغی در سال 1400 به نسبت ابلاغ 1399 کمتر نخواهد شد.
 

در ابتدای این جلسه خانم کاوسی، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان و خانم هدایتی،رییس گروه علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان نیز در خصوص بودجه پیشنهادی سال 1400 توضیحاتی ارایه کردند.  تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل