اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح شد؛

تحقق عدالت اجتماعی در گرو برنامه ریزی مطلوب   [ +0 | -0 ]

تحقق عدالت اجتماعی در گرو برنامه ریزی مطلوب

عصر روز شنبه (22  شهریورماه) ششمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان استاندار در این جلسه گفت: در همه جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه از تحقق عدالت اجتماعی صحبت می کنیم اما تحقق این امر در گرو برنامه ریزی و اهداف مطلوب و درست است. وقتی دستگاه های اجرایی وظایف خودشان را به درستی انجام بدهند، یعنی بستر توسعه را در استان فراهم کنند موفقیت در کارها بیشتر خواهد بود.

دستگاه های اجرایی استان برای بهره گیری از ظرفیت های ملی قانون بودجه تلاش کنند

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان با قدردانی از آقای دکتر نوبخت، معاون رییس جمهور در سفر فشرده کاری به گیلان گفت: ماحصل این سفر برای گیلان بسیار ارزشمند بود، خصوصاً به جهت مساعدت ایشان در شهرستان ها و توسعه شفت که عنایت ویژه ای داشتند.

استاندار با ذکر اینکه تخصیص دوم اعتبارات هم مشخص شده و امسال پایان سال مالی تا 31 شهریور در نظر گرفته شده است، تاکید کرد طی پانزده روز مبادله موافقت نامه ها صورت بگیرد. وی گفت: در همه جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه از تحقق عدالت اجتماعی صحبت می کنیم اما تحقق این امر در گرو برنامه ریزی و اهداف مطلوب و درست است. وقتی دستگاه های اجرایی وظایف خودشان را به درستی انجام بدهند، یعنی بستر توسعه را در استان فراهم کنند موفقیت در کارها بیشتر خواهد بود.

وی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی ادامه داد: شما همه به تحریم های ظالمانه استکبار در کشور واقف هستید، بنابراین با توجه به اعتبارات استان، برای هزینه کرد ها باید دقت بسیار زیادی داشته باشید.

استاندار با تاکید ویژه مبنی براینکه مدیران تلاش کنند تا از ظرفیت های اعتبارات ملی برای استان بهره مند شوند افزود: اعتباراتی که به استان داده می شود بسیار کم است، بنابراین مدیران باید از ظرفیت هایی که در قانون بودجه وجود دارد به نحو شایسته استفاده کنند چون سازمان برنامه و بودجه بخش زیادی از اعتبارات را به وزارتخانه ها می دهد و هر دستگاه اجرایی می تواند با وزارتخانه متبوع خود برای دریافت اعتبارات بیشتر برای استان رایزنی  داشته باشد.

وی با بیان اینکه در اعتبارات جاری و هزینه ای با محدودیت روبرو هستیم ادامه داد: باید با بهترین روش ها و تصمیم گیری ها، امکانات و اعتبار موجود را تا پایان سال مدیریت کنیم و این شرایط فقط خاص استان ما نبوده و در کل کشور است.

استاندار در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینکه بزودی استخدام دستگاه های اجرایی دولت اطلاع رسانی می شود، در مورد نیروهای طرحی گفت: برای کاهش نیروهای طرحی که در استان ما زیاد هم هستند یکی از راه ها این است که نیروهای طرحی از طریق آزمون های استخدامی تبدیل وضعیت شوند.

وی همچنین با سپردن بعضی پروژه های عمرانی استان - که ممکن است با شرایط تورمی فعلی، پیمانکار داوطلبی نداشته باشد - به سپاه و جهاد سازندگی گفت: با توجه به چارچوب های قانونی و توانمندی سپاه و جهاد سازندگی به لحاظ داشتن امکانات و نیرو و همچنین با تعامل دستگاه های اجرایی و حوزه کاری معاونت عمرانی استانداری می توان این کار را انجام داد و همانطور که سپاه قبول کرده پنجاه درصد از هزینه های پروژه را تقبل کند مابقی توسط دستگاه مربوطه تامین شود.

دکتر زارع در مورد اختصاص بخشی از پروژه کتابخانه مرکزی شهر رشت به مرکز اسناد و کتابخانه ملی، این اقدام را نیز منوط به بررسی بیشتر و کار کارشناسی دانست و گفت: باید ضمن توجه به چارچوب های قانونی از ظرفیت های موجود در استان به بهترین شکل استفاده کرد.

 

تعداد نیروهای طرحی در گیلان بیشتر از سایر استان ها است

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان نیز در شروع این جلسه با ذکر اینکه سفر اخیر آقای دکتر نوبخت به گیلان دستاوردهای خوبی برای استان داشته است، اتصال راه آهن شمال به خلیج فارس و تکمیل خطوط ریلی گیلان را نمونه ای از این اقدامات برشمرد.

وی با توجه به دستور جلسه گفت: تعداد نیروهای طرحی ما به نسبت سایر استان ها خیلی بالا است و این باعث می شود قسمت اعظمی از اعتبارات عمرانی صرف هزینه های دستمزد نیروهای طرحی شود. از سوی دیگر دریافتی نیروهای طرحی ما نیز متفاوت است و گاه ممکن است تا دو برابر یا بیشتر باشد.

محمدی با اشاره به اینکه قرار بود تعداد نیروهای طرحی هر سال کاهش پیدا کند و یا تعدادی از این افراد وارد بخش خصوصی شوند، افزود: تعداد نیروهای طرحی در زمان احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در گیلان، 1300 نفر بوده که تا امروز 806 نفر نیروی طرحی داریم در حالی که تعداد نیروهای طرحی در استان های بزرگ حدوداً 200 نفر است. دریافتی این افراد نیز در بخش های مختلف بسیار تفاوت دارد و این عادلانه نیست و اگر قرار باشد این مسیر به همین حالت ادامه داشته باشد مشکل استان هیچوقت حل نمی شود.

 

گفتنی است در بخش اول این جلسه محمدتقی اقدامی، رییس گروه تلفیق برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در خصوص ظرفیت ها و اهم تبصره های قانون بودجه سال 1399 کشور و همچنین طرح های دارایی های سرمایه ای ملی و سرمایه ای استان گیلان و پیشنهاد توزیع اعتبارات تملک سرمایه ای برای پروژه های سطح استان در سال 1399مطالبی ارایه کرد.

در این نشست همچنین تعدادی از مدیران ضمن بیان مشکلات دستگاه های اجرایی خود به لحاظ نداشتن مکان مناسب، به تعداد زیاد نیروهای طرحی، هزینه کرد بودجه ای و همچنین توجه به موارد قانونی و دستورالعمل ها در تصمیم گیری ها نیز اشاره کردند.

لازم به ذکر است اختصاص بخشی از ساختمان جهاد کشاورزی به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، و تصمیم گیری در خصوص منطقه نمونه گردشگری عسکرآباد با محوریت منابع طبیعی برای فعالیت شیلاتی و گردشگری و همچنین واگذاری ساختمان خانه معلم در چارچوب قانونی به بنیاد ایرانشناسی از مصوبات این جلسه بوده استتگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل