اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

در هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی استان گیلان عنوان شد:

تحقق صددرصدی درآمد مالیاتی استان در شش ماه نخست سال جاری   [ +0 | -0 ]

تحقق صددرصدی درآمد مالیاتی استان در شش ماه نخست سال جاری

عصر امروز(شنبه) هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 99 به ریاست استاندار گیلان و دبیری رپیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در سالن غدیر استانداری برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در این جلسه که با حضور معاونین استاندار و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد آقایان احمد دنیا مالی، نماینده مردم شریف بندرانزلی و سید علی آقازاده نماینده مردم شریف رشت در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مجمع نمایندگان استان گیلان به عنوان عضو ناظر حضور داشتند.

 

تحقق صد درصدی درآمد مالیاتی فقط مربوط به امسال نیست

 

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با اشاره به تحقق صد درصدی درآمد حاصل از مالیات در شش ماهه اول امسال یادآور شد که بخشی از این مالیات ها مربوط به انباشت قسمتی از مالیات ها از سال های پیش بوده که به عنوان دیون باقی مانده بود و در شش ماهه اول امسال وصول شد و به همین جهت شاهد تحقق صد درصدی هستیم. به بیان دیگر دریافت این مالیات صرفاً مربوط به امسال نیست.

وی در بخشی دیگر گفت: در برنامه ششم توسعه قرار شده که پنج هزار باب روستا بررسی و مطالعه شوند که سهم گیلان در این خصوص هر سال 261 روستا بوده و خوشبختانه تا امروز در مورد 308 روستا در استان بررسی و مطالعه صورت گرفته و با توجه به ظرفیت های هرکدام برنامه ریزی هایی برایشان ارایه شده که در موعد مقرر با توجه به اطلاعاتی که هر دستگاه ذیربط از ظرفیت های آن روستا و منطقه دارد در آخر به جمع بندی و نهایی  کردن برنامه های پیشنهادی خواهیم پرداخت.

گفتنی است در هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی استان که با چند دستور جلسه آغاز شد در مورد نظام درآمد هزینه در سال 1399 توسط مدیرکل اقتصاد و دارایی استان مطالبی ارایه شد و مدیران استاندارد و محیط زیست نیز پیرامون حوزه کاری خود در همین زمینه مطالبی بیان کردند. همچنین در مورد پیشنهاد توزیع اعتبارات 27 صدم درصد توسط نماینده مدیرکل ورزش و جوانان استان و در خصوص پروژه های نوسازی مدارس توسط مدیر این مجموعه به مواردی اشاره شد و در دستور سوم جلسه مبنی بر بررسی اسناد توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی توسط شراره کاوسی، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان و مهدی خیاطی، کارشناس برنامه و بودجه این سازمان توضیحاتی ارایه شد.

 

مدیران در همه عرصه ها تلاش خود را مضاعف کنند

 

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز در این جلسه ضمن گرامیداشت هفته وحدت گفت: متاسفانه امسال مردم مسلمان ایران و جهان در آستانه سالروز ولادت با سعادت نبی اکرم شاهد اهانت به پیغمبر«ص» از سوی افرادی در غرب و فرانسه بودند و متاسفانه رییس دولت آنجا نیز برخلاف اخلاق انسانی و عرف بین الملل نه تنها آن بی حرمتی را مذموم ندانست بلکه تایید هم کرد که بیانگر بی احترامی نه تنها به مسلمانان فرانسه بلکه بی احترامی به مسلمانان کل جهان از جمله مسلمانان جمهوری اسلامی است.

استاندار با بیان اینکه آموزه های جهان اسلام برای تمام جوامع بشری و برای تمام اعصار پایدار و جاویدان است گفت: این بی احترامی باعث شد جشن میلاد پیامبر«ص» امسال با شکوه تر برگزار شود.

وی در ادامه این مقدمه، ابراز امیدواری کرد که مدیران دستگاه های اجرایی براساس بینش و وظایفی که دارند در سالی که علاوه بر مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه، بواسطه شیوع ویروس کرونا نیز دچار مشکلات مضاعی شده ایم با تلاش مضاعف در همه عرصه ها سعی کنند آسیب های وارد به مردم کمتر شود.

استاندار با بیان اینکه برای تحقق درآمدهای مالیاتی و غیرمالیاتی لازم است انگیزش بیشتری صورت بگیرد گفت: گیلان در شش ماهه اول سال جاری در این خصوص عملکرد بسیار خوبی داشته و خوشبختانه صد درصد درآمد مالیاتی (که البته بخشی از آن مربوط به وصول معوقات سال های قبل بوده) محقق شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که در ابتدای سال جاری به سبب محدودیت های بودجه ای پیش بینی می شد که برای هزینه کردها مشکل داشته باشیم. البته حقوق و مزایای کارکنان براساس پیش بینی ها پرداخت می شود ولی در بخش «سایر» با چالش هایی مواجه بودیم و یکی از محل های درآمد، درآمد مالیاتی بوده است. خوشبختانه استان هایی هم که توانسته باشند صد درصد و یا نزدیک به این رقم از درآمد مالیاتی استان خود را محقق کنند مستقیما 25 درصد آن درآمد به عنوان تشویق به آن استان اختصاص می یابد.

استاندار با اشاره به اینکه سهم استان گیلان در سال جاری حدود 1786 میلیارد تومان است خاطر نشان کرد: از این میزان حدود 1550 میلیارد تومان آن درآمد مالیاتی است. البته عدد کوچکی نیست ولی امکانپذیر است و حداقل 84 میلیارد تومان باید از این مسیر تحقق یابد. بنابراین تلاش مضاعفی از سوی همه مدیران و همه مردم لازم است.

وی ارایه راهکار قانونی توسط دولت و سازمان برنامه و بودجه کشور در بودجه سال 1399 و پیشگیری از فرار مالیاتی را مهمترین عامل تحقق درآمد مالیاتی در شش ماهه نخست امسال برشمرد و افزود: همه اقدامات در راستای رشد و شکوفایی استان است و از این به بعد نیز این تاکید را دارم که اداره مالیاتی با توجه به آسیب های ناشی از کرونا بدون فشار به واحدهای تولیدی و اقتصادی و همچنین مردم، به نحو درست برای تحقق این درآمدها بکوشند.

 

لزوم نگاه ویژه دولت برای بهبود معیشت در گیلان

گفتنی است دو نماینده ناظر که درهفتمین جلسه شورای برنامه ریزی استان حاضر بودند ضمن بیان نظرات خود خواستار احصاء میزان مالیات اخذ شده مربوط به سال های قبل که  در شش ماهه اول امسال لحاظ شد بودند و همچنین با توجه به معیشت سخت مردم در استان گیلان و آسیب پذیر بودن بسیار زیاد استان در حوزه اقتصادی به لحاظ آسیب فراوان به حوزه های گردشگری، صید و صیادی، محیط زیست، کشاورزی و... ناشی از کرونا که در واقع محل درآمد و کسب و کار ساکنین و محلی ها بوده گفتند لازم است دولت فکر ویژه ای برای این استان بکند چون شرایط زیست محیطی و جغرافیایی استان گیلان با بسیاری از استان های دیگر متفاوت است.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل