اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

در پنجمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه گیلان در سال 99 مطرح شد؛

توزیع 85 درصد از اعتبارات تملک دارایی ملی و متمرکز است/عدالت و انصاف در توزیع اعتبارات شهرستانی رعایت شده است   [ +0 | -0 ]

توزیع 85 درصد از اعتبارات تملک دارایی ملی و متمرکز است/عدالت و انصاف در توزیع اعتبارات شهرستانی رعایت شده است

عصر امروز شنبه (21 تیرماه) پنجمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان به ریاست استاندار گیلان ، دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و با حضور جمعی از نمایندگان گیلان با موضوع توزیع اعتبارات شهرستانی در سالن غدیر استانداری گیلان برکزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان کیوان محمدی، در پنجمین جلسه شورای برنامه ریزی استان، گفت: در جدول توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال 1399 استان گیلان چیز غیر شفافی وجود ندارد. ما طبق قانون 9 منبع برای توزیع داریم که چهار منبع آن در این جلسه انجام شده است. و براساس ماده 31 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور شاخص «جمعیت و محرومیت» برای توزیع اعتبارات شهرستانی در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، ادامه داد: تلاش شد 10 شهرستان استان که وضعیت توسعه یافتگی شان خوب نیست نسبت به نرم جمعیتی خود بهره مندی بیشتری از این اعتبارات داشته باشند.  البته تمام بحث ها نیز روی 15 درصد است، چون 85 درصد بودجه در مرکز است و توصیه ما این است که مدیران محترم با پیگیری از طریق وزارتخانه های متبوع خود و با استناد به تبصره ها و ردیف ها با تهران رایزنی کنند و اعتبار بیشتری را برای دستگاه خود بگیرند. چون طبیعتاً مشکلات استان مثلاً در بخش تربیت بدنی، اتوبان، جاده و راه سازی، راه آهن و... فقط با این 15 درصد حل نمی شود.

وی با تاکید براینکه در این شرایط سخت که تمام دنیا برعلیه ما است باید مسایل استان را با همین بودجه ها حل کنیم و مشکلات را کاهش دهیم گفت: انتظار من از نمایندگان و مدیران این است که جانب انصاف را در مورد اختصاص اعتبار به شهرستان ها رعایت کنند. ما به عنوان یک دستگاه اجرایی هیچ مشکلی با هیچ جناحی نداریم و هیچ شهرستانی هم برای ما فرق نمی کند چون همه ما وقتی مسئولیتی را قبول کردیم باید به همه مراجعه کنندگان در هر جایگاه و موقعیت و خط فکری که هستند خدمات یکسان ارایه کنیم و من امیدوارم در کنار هم اقدامات لازم برای استان را خوب پیش ببریم و تحقق این موضوع نیز منوط به پیگیری اعتبارات از 85 درصدی است که دست مرکز است.

عدالت و انصاف در توزیع اعتبارات شهرستانی رعایت شده است

دکترارسلان زارع، استاندار گیلان نیز در این جلسه گفت: معمولاً وقتی شورای برنامه ریزی و توسعه استان با دستور کار توزیع اعتبارات دارایی سرمایه ای است مباحث زیادی مطرح می شود. بدیهی است شرایط بودجه ای کشور ما در شرایط تحریم بسته شده و این نگرانی وجود دارد که همه اعتبارات نیز تخصیص کامل پیدا نکند. ولی تا حد امکان امیدواریم این بودجه پیش بینی شده که برای اولین بار در آن وابستگی به درآمدهای نفتی به حداقل رسیده انشالله محقق بشود.

وی افزود: شرایط اقتصادی و درآمدهای کشور ما در سال های گذشته ناشی از فروش نفت بوده است، بنابراین از بودجه و اعتبارات تخصیصی امسال باید استفاده بهینه شود و در هزینه کردها نظارت دقیق وجود داشته باشد. از سوی دیگر توجه حداکثری دستگاه های اجرایی و همکاری نمایندگان استان به ظرفیت خوب و قابل توجه اعتبارات ملی که حدود 85 درصد کل اعتبارات بودجه سال 1399 است نیز مهم است. در قسمت هایی که پروژه ها ملی است و ردیف های مشخص دارد از مدیران دستگاه های اجرایی انتظار دارم بطور مستمر پیگیری کنند. از مدیرانی که هم که توانستند سهم قابل توجه ای را جذب کنند قدردانی می کنم چون ماهیت بعضی از دستگاه های اجرایی به گونه ای است که می توانند اعتبارات ملی را جذب کنند. ولی متاسفانه بعضی از دستگاه ها در استان عملکرد خیلی ضعیفی داشتند. طبیعتا دستگاه هایی که در این خصوص موفق عمل کردند شایسته تقدیر هستند و آن ها که ضعیف بودند باید تذکر بگیرند.

استاندار با تاکید براینکه رعایت عدالت و انصاف در توزیع اعتبارات شهرستانی وجود داشته و با وسواس این کار توسط کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان انجام شده گفت: دو بار قبل از جلسه امروز، شاخص ها را مرور کردیم و ما ناگزیریم برای همه 32 فصل سهم مشخص را تعریف کنیم. البته ممکن است در شهرستانی در فصلی سهم قابل توجهی نباشد ولی این بدان معنی نیست که از سرجمع سهم آن ها را کم کنیم.

وی ادامه داد: بسیاری از پروژه های ملی در مرکز استان انجام می شود مثل فرودگاه، دانشگاه و نظایر آن و مرکز استان نیز به همه شهرستان های استان خدمات رسانی می کند.

وی با تاکید براینکه طی پنج روز آینده کمیته برنامه ریزی شهرستان ها برگزار و چنانچه نکته ای بود با دبیر شورای برنامه ریزی درمیان گذاشته شود تصریح کرد: در سال گذشته عده ای از مدیران دستگاه های اجرایی با نظم بیشتر و به موقع موافقت نامه ها را مبادله کردند ولی بعضی با تاخیر این کار را انجام دادند در حالی که ما با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی اینجا نباید شش ماهه اول سال را از دست بدهیم.

 

لازم به ذکر است در این جلسه شراره کاوسی، سرپرست معاونت هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در مورد بررسی وضعیت توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال 1399 استان (تملک دارايی های سرمايه ای استان، درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبيعی، موضوع 0.27 درصد ماليات بر ارزش افزوده و طرح توسعه و تکميل راه های روستايی) مطالبی ارایه کرد. همچنین تعدادی از نمایندگان و مدیران دستگاه ها در خصوص اعتبارات شهرستانی و چگونگی شاخص ها بحث و تبادل نظر کردند.

 

گفتنی است شورای برنامه ریزی و توسعه استان موظف است توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای را براساس ماده (44) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، ماده(31) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه و قانون بودجه سال 1399 به تفکیک شهرستان - فصل– برنامه تصویب کند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل