اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 99

تصویب 41 پروژه اقتصاد مقاومتی و 92 پروژه جهش تولید استان گیلان/70 هزار میلیارد تومان در سال 99 به طرح های عمرانی پرداخت می شود    [ +0 | -0 ]

تصویب 41 پروژه اقتصاد مقاومتی و 92 پروژه جهش تولید استان گیلان/70 هزار میلیارد تومان در سال 99 به طرح های عمرانی پرداخت می شود

سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان پیش از ظهر امروز(8 خرداد) با حضور معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشوردر سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،کیوان محمدی در سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان با بیان اینکه سال گذشته ۱۱ جلسه این ستاد در استان برگزار شد، اظهار داشت: از این ۱۱ جلسه، ۹ جلسه با حضور استاندار  محترم گیلان و ۲ جلسه با حضور معاونین ایشان برگزار شد .

وی با بیان اینکه در این جلسات ۴۰ مصوبه با حضور استاندار محترم و ۱۳ جلسه با حضور معاونین ایشان به تصویب رسید،گفت: ۸۰ درصد مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گیلان در سال ۹۸ محقق شده است.

محمدی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۸ پروژه و ۵۳ زیر پروژه اقتصاد مقاومتی در گیلان داشتیم،افزود: در مجموع این پروژه ها از 83/5 درصد پیشرفت برخوردارند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه در سال ۹۹ نیز ۴۱ پروژه اقتصاد مقاومتی برای استان گیلان به تصویب رسیده است،خاطرنشان کرد با افتتاح این طرح ها برای ۳۳۱۱ نفر در استان شغل ایجاد می شود.

محمدی با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۹ توسط مقام معظم رهبری با نام «جهش تولید» و تشکیل دبیرخانه  ستاد جهش تولید در سازمان خاطرنشان کرد: تعداد ۱۲۸ پروژه  پیشنهادی جهش تولید گیلان به ستاد کشوری معرفی شد که در نهایت ۹۲ پروژه برای استان مصوب شد.

وی با اشاره به اینکه با افتتاح این پروژه ها برای ۶۷۶۴ نفر شغل ایجاد می شود، خواستار بازنگری در سه طرح حذف شده استان در زمینه جهش تولید شد.

 

استاندار گیلان خبر داد: هدف گذاری استان برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری

 

ارسلان زارع استاندار گیلان نیز در این جلسه با قدردانی از همکاری مردم در حمایت از خدمتگزاران خود برای اجرای تصمیمات ستادهای ملی و استانی مقابله کرونا؛ حمایت‌های دولت، رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در تأمین درخواست‌های استان را از عوامل موفقیت در مدیریت کرونا عنوان کرد.

وی بیان داشت: این حمایت‌ها ضمن اینکه قوت قلبی برای ادامه خدمت با انگیزه کادر درمان، پزشکان و پرستاران بود؛ زمینه‌ساز خرید و نصب تجهیزات در بیمارستان های مختلف به ویژه در مرکز استان شد که در درمان بیماران و کاهش تلفات بسیار اثرگذار بود.

استاندار گیلان  به تشکیل جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در نخستین روزهای سال جاری متناسب با شعار راهبردی تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان جهش تولید اشاره و خاطرنشان کرد: در این جلسه از مدیران خواسته شد تا برنامه‌های متناسب با شعار سال را به دبیرخانه ستاد ارسال و ضمن شتاب بخشی در انجام پروژه‌های باقیمانده از سال قبل، طرح‌های مشخص و کاربردی را برای سال جاری تعریف کنند.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی 83 و پنج دهم درصدی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده استان در سال 98 با حمایت دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گیلان گفت: هفت پروژه اقتصاد مقاومتی در سال گذشته به بهره‌برداری رسیده و چهار پروژه نیز پیشرفت بالای 80 درصد و سایر طرح‌های این حوزه هم بیش از 50 درصد رشد دارند .

زارع با بیان اینکه به رغم قرارداشتن در دوره شیوع بیماری کرونا از روزهای نخست امسال، 41 پروژه اقتصاد مقاومتی با سه هزار و 311 شغل برای سال جاری تعریف شد، افزود: 128 پروژه جهش تولید نیز با شش هزار و 764 شغل که 92 پروژه آن قطعی شده، تعریف شد که مجموعاً در حوزه اقتصاد مقاومتی 10 هزار شغل درنظرگرفته شده است.

وی یادآوری نرخ 10 و سه دهم درصدی بیکاری استان در سال گذشته که سه دهم درصد از متوسط کشوری پایین تر بود، گفت: نرخ تورم استان در فروردین ماه سالجاری معادل 31 و سه دهم درصد و 9 دهم درصد کمتر از نرخ تورم کشوری بود که رتبه نهم کمترین تورم در کشور محسوب می‌شود.

استاندار گیلان به هدف گذاری صورت گرفته در سال جهش تولید مبنی بر تک رقمی کردن نرخ بیکاری استان با اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا برنامه‌هایی از جمله اتمام طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد، واگذاری طرح‌های دولتی به بخش خصوصی، واگذاری طرح‌های راکد تحت تملک بانک‌ها به بخش خصوصی و افزایش شیفت کاری واحدهای فعال موجود و ایجاد توسعه درنظرگرفته شده است.

 

دکتر نوبخت: 70 هزار میلیارد تومان در سال 99 به طرح های عمرانی پرداخت می شود

 

دکتر محمد باقر نوبخت  نیز در این جلسه با بیان اینکه ایران  شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های ظالمانه تاریخ را تجربه می کند و از نظر دشمنان ما حتی اجازه فروش یک قطره نفت را نداریم، اظهار داشت: به رغم همه مشکلات توانستیم تا حدودی با تحریم ها به سازگاری برسیم و تا امروز پرداخت های دولت به هیچ وجه عقب نیفتاده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که بحران شیوع کرونا برای کشورهای جهان ازجمله ایران ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: به رغم همه مشکلات و تحریم غذا و دارو از نظر مهار و کنترل این بیماری به جایگاه مطلوبی دست یافته ایم.

دکتر نوبخت با اشاره به رسیدن کشتی های حامل بنزین ایران به ونزوئلا، گفت: شاهد این هستیم که با تحریم های ونزوئلا این کشور در تأمین بنزین دچار مشکل شده است اما نظام جمهوری اسلامی ایران به رغم همه مشکلات خود را با تحریم ها سازگار کرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به مشکلات موجود برای فروش نفت و همچنین کاهش درآمدهای مالیاتی کشور ناشی از شیوع کرونا، خاطرنشان کرد:  امسال قصد داریم 550 هزار میلیارد تومان از منابع عمومی را در امور مختلف هزینه کنیم.

وی با اشاره به افزایش پرداختی های دولت به کارمندان،بازنشستگان و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، خاطرنشان کرد: سال گذشته به رغم همه مشکلات 60 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در کشور پرداخت شد و امسال هم برنامه داریم تا 70 هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص دهیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به پرداخت اعتبار نقدی برای تکمیل پروژه ها، تاکید کرد: ابلاغ بیش از ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی به خزانه در خردادماه در طول تاریخ بودجه ریزی ایران بی سابقه بوده است.

دکتر نوبخت با بیان اینکه همه جای کشور به کارگاه  بزرگ تبدیل شده است، تصریح کرد: ویروس کرونا نشان داد که کشورهای بزرگ می‌توانند به سادگی زمین‌گیر شوند، اما ما با گام به سمت جلو کرونا را مهار می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تمامی کارکنان شبانه‌روزی در گیلان مشغول فعالیت هستند و دولت به تعهد خود پایبند بوده و تا پایان سال قطعاً راه‌آهن رشت-انزلی به بهره‌برداری می‌رسد.

نوبخت بیان داشت:امروز  تفاهم نامه ساخت هزار واحد مسکونی به کمک کمیته امداد در گیلان امضا می شود که انشاا... این واحدها تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

 

لینک گزارش تصویریتگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل