اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان

رتبه دوم گیلان در انتصاب مدیران زن / نقش زنان در عرصه های مختلف روزبه روز پررنگ تر می شود   [ +0 | -0 ]

رتبه دوم گیلان در انتصاب مدیران زن / نقش زنان در عرصه های مختلف روزبه روز پررنگ تر می شود

ظهر روز دوشنبه 14 بهمن ماه، دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور معاون رییس جمهور در امور زنان وخانواده سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار،  استاندار، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، معاونین استاندار وجمعی از مدیران دستگاه های اجرایی عضو در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.   


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، کیوان محمدی عصر امروز در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور معاون  رییس‌ جمهوردر امور زنان و خانواده و استاندار گیلان برگزار شد، با تبریک فرارسیدن چهل و یکمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی ایران و بیان اینکه سرکار خانم ابتکار از افتخارات کشور هستند، اظهار داشت: با نگاهی به تاریخ درمی یابیم که کشور ما هرگز "زن‌سالار" نبوده، اما همیشه "زن محور" بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان افزود: اگر مردها کانون اقتصادی خانواده بوده اند، کانون عاطفی خانواده همواره زنان بوده‌اند و هیچ‌وقت در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشور زنان  آن‌ چنان مورد بی مهری قرار نگرفتند که زمینه‌های فمینیسم در ایران ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه مفهوم سخنان من این نیست که زنان به همه حقوق شان در جامعه دست پیدا کرده اند، گفت: بلکه در همه خانواده های ایرانی زنان تحت هر نقشی عزیزترین عضو خانواده محسوب می شوند و همچنین  در محور اقتصادی نیز آرام آرام نقش زنان پر رنگ تر می شود.

 محمدی با بیان اینکه انقلاب شکوهمند اسلامی که امسال چهل و یکمین سالگردش را گرامی می داریم، این روند روبه رشد را در عرصه های اجتماعی بارزتر و گسترده کرده است، افزود: طی دهه ۶۰ در بسیاری از دانشکده ها خانم ها حضور نداشتند و یا حضور آن ها کمتر دیده می شد؛ اما امروز در بسیاری از رشته ها همچون علوم انسانی حضور بانوان در اکثریت است.

وی با اشاره به موفقیت بانوان در نتایج کنکور سراسری و حضور در عرصه های مختلف، ازجمله دستگاه های اجرایی گفت: خیلی خوشحالیم که در این جلسه به موضوع بانوان می پردازیم.

استاندار گیلان: نرخ مشارکت اقتصادی بانوان گیلان به 21/3 درصد رسید

در ادامه این جلسه ارسلان زارع  استاندار گیلان با بیان اینکه  منابع انسانی مهمترین رکن توسعه یافتگی در هر کشور است، اظهار داشت: باید از این ظرفیت در جهت توسعه پایدار استان به درستی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم استان طی آذرماه سال جاری در جایگاه دهم کمترین نرخ تورم کشور قرار دارد، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی طی سال گذشته برای استان و کشور به ترتیب ۴۴ درصد و 5 /‌40 بوده و همچنین نرخ مشارکت اقتصادی بانوان گیلان و کشور طی همین مدت به ترتیب3 / 21 درصد و 1 / 16  اعلام شده است.

استاندار گیلان افزود: طی سال گذشته میزان تسهیلات روستایی پرداخت شده استان به بانوان ۲۴ درصد و طرح های مشارکتی  مشتمل بر بانوان و آقایان 55 درصد از مجموع تسهیلات پرداخت شده بوده است.

وی از رتبه دوم گیلان و میانگین 22 درصد در انتصاب بانوان در پست های مدیریتی خبر داد و خاطرنشان کرد:  ۶۳۷ نفر از بانوان استان در رده های مدیریتی ارشد، میانه و پایه مشغول فعالیت هستند.

استاندار گیلان با اشاره به اهمیت سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده، گفت: قطعا این سند  به دلیل اینکه اولویت های اساسی و مهم خانواده و زنان و نیز راهکارهای عملیاتی را مشخص می کند، بسیار کارآمد بوده و به دنبال بهبود وضعیت مرکز ثقل جامعه یعنی خانواده است.

استاندار گیلان همچنین به اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح از جمله طرح های خوبی بوده که برخی وزارتخانه ها همچون میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و نیز تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای آن همکاری داشته اند لذا باید با رعایت دقت در انجام کار، این رویکرد عملیاتی شود.

معاون رییس جمهور: ۲۲ درصد پست های مدیریتی در گیلان را بانوان در اختیار دارند 

در ادامه معصومه ابتکار معاون امورزنان و خانواده رییس جمهور با ابراز خوشحالی از حضور در استان گیلان اظهار داشت: این اولین بار است ۱۱ که معاون استاندار از بانوان منصوب شده اند و از این بابت باید از مدیران، ازجمله استاندار گیلان تشکر کنیم.

وی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری هم مردم ایران و هم دنیا چشم دوخته اند تا میزان تحقق آرمان های انقلاب و میزان کارآمدی نظام در دسترسی به این آرمان ها را ببینند، خاطرنشان کرد: همه در تحقق اهداف انقلاب مسئول هستیم  و  پیشرفت در گروکارآمدی، توجه به میزان موفقیت‌ها، تحقق اهداف و وحدت و هم‌دلی ملت است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه از مهمترین رویکردهای دولت دکتر روحانی موضوع کارآمدی و موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بوده است، افزود: کارآمدی نظام موجب جلب مشارکت مردم در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی می شود.

ابتکار با تصریح بر اینکه امروز در شرایط سختی قرار داریم و بعد از خروج آمریکا از برجام ظالمانه ترین تحریم ها علیه ملت ایران اعمال شده و اگر تحریم های موجود در جهان را روی هم قرار دهیم به اندازه تحریم های ایران نمی شود، خاطرنشان کرد:  باید با جلب مشارکت و اعتماد مردم در عرصه‌های مختلف بتوانیم از این شرایط بسیار حساس با سربلندی عبور کنیم.

وی با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور در خصوص اهمیت مشارکت سیاسی مردم و با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: عدم وجود گستردگی سلایق می تواند ضمن جریحه دار کردن اعتماد عمومی به کاهش مشارکت مردم منتهی شود، که روند تایید صلاحیت ها نباید موجب این امر باشد.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه البته سلایق سیاسی معتقد و پایبند به  نظام جمهوری اسلامی قابل حذف نیستند، گفت:کاهش امکان مشارکت سلایق مختلف در عرصه های سیاسی به مشارکت مردم لطمه وارد می کند و از این جهت روند تایید صلاحیت ها یکی از دغدغه‌ها و یکی از نگرانی های جدی است.

وی سپس به موضوع تحقق عدالت در جامعه پرداخت و با بیان اینکه مردم ایران به تبعیت از امام خمینی برای برقراری عدالت به پاخواستند، افزود: یکی از جنبه های عدالت اجتماعی ، عدالت جنسیتی است که همواره با نگاه روشنگرانه رهبری همراه  بوده و برقراری تعادل بین نقش های فردی و خانوادگی و اجتماعی زنان را دنبال می کند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده مبنای عدالت جنسیتی که در قانون برنامه توسعه و در سیاست ابلاغی رییس‌جمهور وجود دارد را، آیات قرآن کریم، سیره پیامبر مکرم اسلام و ائمه اطهار دانست و تاکید کرد: برخی داشته های دینی و انقلابی را نادیده گرفته و عدالت جنسیتی را برگرفته از اسناد بیگانه می دانند.

وی با بیان اینکه  نباید این مفهوم را به دیگران نسبت دهیم افزود: البته خرد حکم می کند از تجربیات و عبرت های دیگر جوامع استفاده کنیم، زیرا انتقال تجربه هیچ اشکالی ندارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه عدالت جنسیتی در دستور کار دولت دوازدهم است، ادامه داد: شاخص های عدالت جنسیتی در هشت محور اصلی و ۱۷۹ زیرشاخص در ستاد ملی زن و خانواده تصویب و به همه وزارت خانه ها و استانداری ها ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه پیش از انقلاب حدود ۳۸ درصد دختران از تحصیل باز مانده بودند، تاکید کرد: این میزان اکنون به حدود ۳ درصد رسیده که مقداری از آن نیز به باورهای سنتی حاکم در برخی از مناطق کشورباز می گردد و دولت برای کاهش آن برنامه دارد.

ابتکار بیکاری دختران تحصیل کرده را سه تا چهاربرابر پسران تحصیل کرده عنوان و تاکید کرد: همچنین متاسفانه خانواده در حوزه طلاق و فرزندآوری آسیب پذیر شده است.

معاون رییس جمهوردر امور زنان و خانواده با تصریح بر اینکه ۴۲ درصد کارمندان دولت را زنان تشکیل داده‌اند و در بخش تحصیلات تکمیلی آمار زنان از مردان بیشتر است بیان داشت: تاکنون ۴۸ محصول استاندارد کشاورزی زنان روستایی در سطح ملی شناسایی شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ۲۲ درصد پست های مدیریتی در گیلان را بانوان در اختیار دارند  و امیدواریم این روند تا پایان دولت دوازدهم به ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

گفتنی است در این نشست همچنین از سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در گیلان رونمایی شده و تفاهم نامه طرح تاب آوری اجتماعی ویژه خانواده بین استانداری گیلان و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به امضا رسید.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل