اخبار ملی

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در هفتادو چهارمين اجلاس اسكاپ :

مبناي بسياري از نابرابري‌هاي نظام بين‌الملل بي‌اخلاقي و رفتارهاي خارج از هنجارهاي مقبول بين‌المللي و عدم التزام به تعهدات پيشين است   [ +33 | -7 ]

مبناي بسياري از نابرابري‌هاي نظام بين‌الملل بي‌اخلاقي و رفتارهاي خارج از هنجارهاي مقبول بين‌المللي و عدم التزام به تعهدات پيشين است

دكتر محمدباقر نوبخت در سخنراني خود در هفتاد وچهارمين نشست اسكاپ كه با حضور نمايندگان ۶۶ كشور عضو كميسيون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد براي آسيا و اقيانوسيه در بانكوك  برگزار شد، با اشاره به شعار امسال كميسيون  اسكاپ مبني بر مخالفت با هرگونه نابرابري، مبناي بسياري از نابرابري‌ها در عرصه نظام بين‌الملل را  بي‌اخلاقي و رفتارهاي خارج از هنجارهاي مقبول بين‌المللي و عدم التزام به تعهدات پيشين دانست.


به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، رييس سازمان برنامه و بودجه در سخنراني خود در اين اجلاس تصريح كرد: فكر مي‌كنم ما نمايندگان كشورها‌ي منطقه‌ در اين كميسيون پراهميت منطقه‌اي بيش از سايرين و به خوبي آگاهي داريم كه براي مثال مسؤوليت خدشه به يك پيمان مهم بين‌المللي همانند «برجام» كه پايبندي جمهوري اسلامي ايران به آن، ۱۰ بار مورد تأييد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار گرفته، برعهده كيست؟

معاون رييس جمهوري در ادامه سخنان خود با  بيان اينكه ايران همواره به تعهدات بين‌‌‌المللي خود پايبند بوده است افزود: در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك كشور متعهد به تعهدات بين‌المللي، برنامه ششم توسعه ملي خود را اجرا مي‌كند. تقويت اقتصاد دانش‌محور با توسعه فناوري پيشرفته در موضوعات بسيار گسترده يكي از موضوعات كليدي مي‌باشد كه در اجراي برنامه موردنظر قرار گرفته است.

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور  همچنين تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در راستاي كاهش مخاطرات بلايا و ايجاد تاب‌آوري شامل ارتقاء سطح تأمين مالي و بسيج منابع موردنياز براي كاهش مخاطرات بلايا، به گرمي از هرگونه همكاري و حمايت توسعه دولت‌ها و سازمان‌هاي منطقه‌اي كه به دستيابي اهداف تعريف شده براي مركز اپديم منجر، استقبال مي‌كند.

 متن كامل سخنراني دكتر نوبخت در  هفتادوچهارمين اجلاس اسكاپ به شرح زير است:

عاليجنابان نمايندگان محترم دولت‌هاي عضو اسكاپ
رئيس محترم
معاون محترم دبيركل ملل متحد و دبير اجرايي اسكاپ
خانم‌ها و آقايان

مايلم در ابتداي عرايضم از دولت پادشاهي تايلند به عنوان ميزبان اسكاپ و برگزاركنندگان اين اجلاس از دبير محترم اجرايي اسكاپ گرفته تا كارشناسان دست اندركار تشكر نمايم. براي من و هيأت نمايندگي جمهوري اسلامي ايران شركت در اين اجلاس فرصتي ارزشمند ابراي تبادل ايده‌ها و نظرات است.

همچنين فرصت را غنيمت شمرده و ضمن محكوم نمودن وقايع تروريستي اخير از طرف دولت جمهوري اسلامي ايران به دو دولت اندونزي و فلسطين مصيبت كشته شدن جمعي از اتباعشان در حوادث تروريسيتي سه روز گذشته را تسليت عرض مي‌نمايم.

عاليجنابان

در قرن حاضر همه دولت‌هاي ملي و نهادهاي بين‌المللي در تلاش براي نيل به صلح از طريق ماندن در توافق‌هاي بين‌المللي و عمل به آنها براساس اصول بنيادين حقوق بين‌الملل هستند. چندجانبه‌گرايي و تقويت سازوكارهاي همكاري‌هاي چندجانبه از جمله اهدافي است كه مبناي تشكيل سازمان ملل متحد گرديد.

هنجارها و رويه‌هاي موجود در نظام ملل متحد و نهادهاي وابسته به آن همواره در راه بهبود روح همكاري‌هاي جمعي و فهم متقابل از منابع مشترك ملت‌ها اصلاح شده‌اند.

هيأت‌هاي محترم حاضر در اين كميسيون بسيار مهم منطقه‌اي اذعان دارند كه متأسفانه برخي از كشورها خلاف رويه مزبور به صرف تغيير در مناسبات داخلي خود، تعهدات قبلي خود را ناديده مي‌گيرند.

درك ما اين است كه اين نوع اعمال مي‌تواند پيام‌هاي نامناسبي به جامعه جهاني ارسال نمايد و قبل از هرگونه آثار زيانبار اقتصادي و اجتماعي، اين رفتار مي‌تواند اعتماد بين‌المللي را كه منجر به بسياري از تعهدات و قراردادها مي‌شود را مورد آسيب جدي قرار دهد.

مبناي ديپلماسي چندجانبه مبتني بر توافق و تلاش براي احصاء منابع همه ذي‌نفعان است. خارج شدن از يك پيمان زيست‌محيطي صرفاً بر محيط زيست يك كشور اثر ندارد كما اينكه ساير توافقات بين‌المللي اثري سازنده و يا غيرسازنده براي تمام اعضاي ملل متحد دارد.

رئيس محترم

نمايندگان گرامي

 

اطلاع يافتم كه در نظرات ارايه شده در اين كميسيون اهميت بسيار بالاي چندجانبه‌گرايي در مقابل يكجانبه‌گرايي به طور كامل مورد بحث قرار گرفته و از اين بابت بسيار خرسندم كه تأثير نامطلوب گسترش يكجانبه‌گرايي بر توسعه پايدار به خوبي در خلال مباحثات ديروز نقد و تبيين شده است.

به نظر مي‌رسد چندجانبه‌گرايي كه محصول خرد جمعي جامعه بين‌المللي است موجبات هم‌افزايي و توزيع بيشتر توازن سود حاصل از رشد مي‌شود؛ اين در حالي است كه روند جديد ناديده انگاري موج فزاينده حمايت‌گرايي، تضعيف‌كننده قواعد و سوابق موجود چندجانبه‌گرايي از جمله نظام تجارت چندجانبه است. اين روند مخاطره‌آميز كه به طور مشخص منطقه ما را تهديد مي‌كند مي‌بايست از طريق افزايش گستره آگاهي و همكاري نزديك ما متوقف گردد.

نابرابري و توسعه پايدار به عنوان محورهاي اصلي مورد توجه اين كميسيون، با توجه به روند رو به گسترش موصوف، نيازمند امعان‌ نظر و درك بهتر هستند.

عاليجنابان

شعار كميسيون امسال مخالفت با هرگونه «نابرابري» است؛ و بسيار مناسب است كه همه هيأت‌هاي محترم حاضر در نظر داشته باشند كه مبناي بسياري از نابرابري‌ها در عرصه نظام بين‌الملل بي‌اخلاقي و رفتارهاي خارج از هنجارهاي مقبول بين‌المللي و عدم التزام به تعهدات پيشين است. فكر مي‌كنم ما نمايندگان كشورها‌ي منطقه‌ در اين كميسيون پراهميت منطقه‌اي بيش از سايرين و به خوبي آگاهي داريم كه براي مثال مسووليت خدشه به يك پيمان مهم بين‌المللي همانند «برجام» كه پايبندي جمهوري اسلامي ايران به آن، ۱۰ بار مورد تأييد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار گرفته، برعهده كيست؟

ما در اين اجلاس گردهم آمده‌ايم تا بار ديگر در تعامل و همفكري با يكديگر، با نگاهي بر چالش‌ها و فرصت‌هاي پيش رو، با تكيه بر امكانات و ظرفيت‌هاي منطقه، زمينه‌ساز زندگي بهتر براي ملت‌هايمان باشيم. از اين رو لازم است راه‌هاي دستيابي منطقه به اهداف توسعه‌اي را بر مبناي ضروريات ملي خود احصاء و در تدوين برنامه‌هاي توسعه‌اي ملي از آن بهره‌مند گرديم.

برگزاري اجلاس سالانه كميسيون، در واقع تأكيدي بر ضرورت تعامل سازنده و مؤثر كشورهاي عضو اسكاپ در سطوح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي است. اين امر تأكيدي بر ضرورت سازگاري نظريه‌هاي توسعه با نيازهاي منطقه‌اي است.

از جمله چالش‌هاي اساسي در فعاليت‌هاي مربوط به توسعه زيرساخت‌هاي منطقه، عدم كفايت منابع مالي و ريسك بالاي سرمايه‌گذاري است. دستيابي به اقتصادي متعادل، با ثبات و پايدار، با جايگاهي مشخص براي تسهيل مشاركت بخش خصوصي و دولتي، در گروه انجام اصلاحات اساسي در ساختار اقتصادهاي ملي و تقويت همكاري‌هاي منطقه‌اي، با به‌كارگيري ابزارهاي پولي و مالي كارآمد است. براين اساس اكنون زمان آن فرا رسيده كه ضمن تأكيد بر ابتكارات و راهكارهاي توسعه‌اي جديد در جهت تقويت همگرايي منطقه‌اي و بين‌المللي بين كشورهاي منطقه اسكاپ، به گسترش همكاري‌هاي اقتصادي و تأسيس نهادهاي مالي و پولي و اقتصادي منطقه‌اي در راستاي اين همگرايي و يكپارچگي اقتصادي توجه بيشتري شود.

عاليجنابان

در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك كشور متعهد به تعهدات بين‌المللي، برنامه ششم توسعه ملي خود را اجرا مي‌كند. تقويت اقتصاد دانش‌محور با توسعه فناوري پيشرفته در موضوعات بسيار گسترده يكي از موضوعات كليدي مي‌باشد كه در اجراي برنامه موردنظر قرار گرفته است.

ما بيمه سلامت را بدون وابستگي به پايگاه شغلي افراد، كه آن را «طرح بيمه سلامت ايرانيان» مي‌ناميم براي عموم اجرا كرده و پوشش بيمه‌هاي اجتماعي را براي افراد و گروه‌هاي كم‌درآمد گسترش داده‌ايم. كمك‌‌هاي نقدي به خانوارهاي فقير خصوصاً زنان سرپرست خانوار و معمول را چند برابر كرده و در حقوق و دستمزد تعادل برقرار كرديم «تا كسي جا نماند».

خانم‌ها و آقايان

همان‌گونه كه مستحضر هستيد، منطقه آسيا و اقيانوسيه بلاخيزترين نقطه كره‌زمين مي‌باشد. با عنايت به گزارش بالاياي آسيا و اقيانوسيه براي سال ۲۰۱۷ منتشر شده توسط كميسيون اجتماعي و اقتصادي ملل متحد براي آسيا و اقيانوسيه (اسكاپ)، مشخص گرديد كه در منطقه مزبور ريسك مخاطرات با آهنگ سريع‌تري نسبت به تاب‌آوري در حال گسترش مي‌باشد. اين مسأله به ويژه در مناطق كمتر توسعه‌يافته آسيا و اقيانوسيه يعني كشورهايي كه از ظرفيت پايين‌تري درخصوص مقابله با بلاياي طبيعي برخوردار هستند، بيشتر نمود پيدا مي‌كند. به عبارت ديگر، يك فرد در آسيا و اقيانوسيه پنج برابر فرد مشابه در ساير نقاط جهان در معرض خطر بلاياي طبيعي است. از سال ۱۹۷۰ تاكنون، بالغ بر ۲ ميليون نفر در اسيا و اقيانوسيه به واسطه بلاياي طبيعي جان خود را از دست داده‌اند. اين رقم معادل ۵۷ درصد كل تلفات انساني ناشي از زلزله در جهان مي‌باشد. به طور ميانگين، هر سال نزديك به ۴۳ هزار نفر در منطقه مزبور به واسطه طيف وسيعي از بلاياي طبيعي جان خود را از دست داده‌اند. شايان ذكر است رقم تلفات از يك سال تا سال ديگر تفاوت چشم‌گيري داشته است.

بلايا همچنين ميزان گسترده‌اي از خسارات مادي را به همراه داشته است. در سال‌هاي بين ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶، منطقه متحمل خسارتي بالغ بر ۳/۱ تريليون دلار گرديده است. عمده بلايايي كه موجبات خسارات اشاره شده را فراهم آورده‌اند سيل، طوفان، خشكسالي‌، زلزله و سونامي ناشي از زلزله مي‌باشند. نظر به افزايش ميزان توليد ناخالص داخلي كشورها، ميزان خسارت وارده به دارايي هاي فيزيكي هر ساله افزايش مي‌يابد. شكاف اطلاعاتي و دانش پيراموني، درك و آگاهي از مخاطرات، آسيب‌پذيري و قرار گرفتن در معرض خطر بلايا از جمله اصلي‌ترين چالش‌هاي فوق بعلاوه طوفان‌هاي گرد و غبار و رعد و برق‌هاي شديد هستند.

رئيس محترم

نمايندگان گرامي

جمهوري اسلامي ايران به عنوان يكي از كشورهاي به شدت در معرض خطر بلاياي طبيعي، از دهه‌هاي گذشته، تدابير جدي و گسترده‌اي به‌منظور تخفيف آسيب‌ها و آثار منفي بلاياي طبيعي اتخاذ نموده است. در مقياس ملي، برنامه‌هاي پنجم و ششم توسعه ملي، تدابير ساختاري نظير ارتقاء استانداردهاي ايمني و تاب‌آوري مرتبط با زيرساخت و ساختمان‌سازي، مقاوم‌سازي و به روزرساني سازه‌هاي آسيب‌پذير و بالا بردن ميزان آمادگي و تقويت ظرفيت به‌منظور مقابله مناسب با بلاياي طبيعي را در خود گنجانده‌اند. در يك حركت تاريخي، دولت جمهوري اسلامي ايران اقدام به تخصيص ۲ درصد از بودجه ملي سالانه به موضوع كاهش مخاطرات بلايا و بالا بردن آمادگي مقابله با بلايا نموده است. برنامه ملي پيشرو ايمني مدارس يكي از نمونه‌هاي موفق حاصل از اتخاذ تدابير مزبور مي‌باشد.

در مقياس منطقه‌اي، نظر به قطعنامه‌هاي ۱۱/۹۷ و ۱۱/۷۱ اسكاپ مصوب سال‌هاي ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵، جمهوري اسلامي ايران سخاوتمندانه و با درك تعهد و احساس مسؤوليت منطقه‌اي و بين، ميزباني مقر مركز آسيا و اقيانوسيه براي مديريت اطلاعات بلايا (اپديم) را بر عهده گرفته است. بعلاوه در قالب كمك‌هاي داوطلبانه، هزينه تأسيس مقر و برخي فعاليت‌هاي جاري و اداري اپديم را تقبل نموده است. با عنايت به اينكه مركز مزبور مناسب‌ترين بستر براي همكاري‌هاي منطقه‌اي جهت تقويت ظرفيت اطلاعات بلايا شناخته مي‌شود، توافق مقر مركز اپديم در تاريخ ۳۰ ژانويه ۲۰۱۸ ميان اسكاپ و جمهوري اسلامي ايران به امضاء رسيد و مقرر گرديد كه اين مركز در سال‌جاري ميلادي فعاليت رسمي خود را در ايران آغاز نمايد.

خانم‌ها و آقايان

جمهوري اسلامي ايران در راستاي كاهش مخاطرات بلايا و ايجاد تاب‌آوري شامل ارتقاء سطح تأمين مالي و بسيج منابع موردنياز براي كاهش مخاطرات بلايا، به گرمي از هرگونه همكاري و حمايت توسعه دولت‌ها و سازمان‌هاي منطقه‌اي كه به دستيابي اهداف تعريف شده براي مركز اپديم منجر، استقبال مي‌نمايد.

در خاتمه، ضمن ابراز تأسف عميق خود از پايان مأموريت خانم شمشاد اختر معاون محترم دبير كل سازمان ملل، مايلم مراتب قدرداني صميمانه خود و دولت متبوعم را نسبت به زحمات در خور تقدير و همچنين همكاري صادقانه دبير اجرايي محترم اسكاپ و نيز تيم تحت مديريت ايشان در راستاي تأسيس مركز اپديم در تهران ابراز نمايم. به علاوه مايلم از تمامي كشورها و سازمان‌هاي منطقه آسيا و اقيانوسيه كه در تأسيس و عملياتي‌سازي مركز مزبور نقش سازنده ايفا نمودند به گرمي تشكر نمايم.

به اميد روزي كه نابرابري منجر به عدم تحقق حق مسلم همه ملت‌ها يعني حق توسعه نشود. تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل