اخبار سازمان

دکتر نوبخت در جمع شورای معاونین و روسای دانشکده های دانشگاه گیلان:

به فراهم سازی زیرساخت ها برای تحقق کارآفرینی توسط دانشگاه ها اهتمام داریم   [ +72 | -21 ]

 به فراهم سازی زیرساخت ها برای تحقق کارآفرینی توسط دانشگاه ها اهتمام داریم

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: به فراهم سازی زیرساخت های لازم برای تحقق موضوع مهم کارآفرینی توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اهتمام داریم.


دکتر محمدباقر نوبخت عصر پنجشنبه در جمع شورای معاونین و روسای دانشکده های دانشگاه گیلان که استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز حضور داشتند گفت: در اولین ماموریت سازمان برنامه و بودجه بعد از ابلاغ حکم به اینجانب، راهبری و توسعه کشور مدنظر بود.
وی با اشاره به ضرورت کسب جایگاه نخست فنآوری ایران اسلامی در افق 1404 افزود: تا زمان مطرح شده، فرصتی باقی نمانده و باید تک تک برنامه ها به طور کامل مشخص باشد تا بتوان، با رویکردهایی مهم، به اهداف پیش بینی شده برسیم.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: 30 موضوع بخشی و 15 برنامه فرابخشی در برنامه ششم توسعه قرار دارد و باید به نوعی مدیریت پایش این برنامه ها را انجام دهیم.
دکتر نوبخت به اهمیت توجه به موضوع کارآفرینی اشاره و اضافه کرد: لازم است در یک فضای فراجناحی و اشتراک نظر برای توسعه، برنامه راهبردی تدوین کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت ساماندهی دو رودخانه زرجوب و گوهررود رشت و نیز وضعیت نامناسب پسماندها و زباله در جنگل های سراوان این شهر گفت: در دولت یازدهم، 50 میلیارد تومان به صورت علی الحساب برای احیای رودخانه های یادشده تخصیص یافت و در همان زمان هم اعلام کردم سقفی برای اتمام این پروژه نداریم به شرط آنکه، این اقدام مهم انجام شود.
دکتر نوبخت به اهمیت نقش آفرینی دانشگاهیان در این زمینه اشاره و اضافه کرد: استادان دانشگاه ها به طور عملی و علمی، موضوعات اشتغال، تولید و کارآفرینی را دنبال کنند.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگری از سخنانش، با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام ایران اسلامی، دوران پرافتخار دفاع مقدس، شهدای دولت بخصوص رجایی و باهنر گفت: باید همچنان پیمان خود را با شهدا به خاطر داشته باشیم و فراموش نکنیم که امروز هم باید در میدان عمل با همان جدیت عمل کنیم.
وی ادامه داد: مردم، در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، رأی کم نظیری به حجت الاسلام روحانی دادند و مسئولیت ما بویژه برای اشتغال زایی سنگین تر است.

 استاندار گیلان نیز در این نشست در سخنانی گفت: عمده تلاش ما این بوده که در دولت یازدهم از حضور اساتید دانشگاه گیلان بهره مند شویم.
دکتر محمدعلی نجفی ادامه داد: پیشتر شاهد جدایی بین دانشگاه و حوزه صنعت گیلان بودیم که در بدو آغاز به دولت یازدهم، بخشی از منابع پژوهشی استان برگشت داده شد.
استاندار گیلان تاکید کرد: باید در اقتصاد دریامحور ، نگاه به استفاده از فرصت های دریا و ظرفیت خوب ایجاد شده بین دانشگاه ها، پژوهشکده ها و دستگاه های اجرایی استان اهتمامی فزون تر داشته باشیم و حضور اساتید در کنار مدیران اجرایی بیشتر شود. 
نجفی خاطرنشان کرد: با آماده سازی زیر ساخت ها و کمک های موثری که دولت انجام داده، فرصت های جدیدی برای همکاری بیشتر دانشگاه و دستگاه های اجرایی برای تحقق اهداف مدنظر و توسعه استان فراهم شده است.

در ابتدای این نشست احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان نیز ضمن خیر مقدم به دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و دکتر نجفی استاندار گیلان، به نکاتی از مسائل دانشگاه اشاره کرد.
رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به تدوین سند راهبردی دانشگاه و تصویب آن در نشست آینده هیأت امنا، این سند را در حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه کارآفرین مهم ارزیابی کرد. بین المللی شدن دانشگاه یکی دیگر از نکات مورد اشاره رئیس دانشگاه بود.

وی با اشاره به مسئولیت دبیرخانه دانشگاه های حاشیه خزر توسط دانشگاه گیلان و مسئولیت برقراری ارتباط میان دانشگاه های ایران با سوئد، انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های استراسبورگ و انسام فرانسه و دریافت مجوز برای پذیرش دانشجویان افغانستانی در شهر رشت، اقدامات انجام شده در این خصوص را گام هایی به جلو و به سمت بین المللی شدن دانشگاه دانست.
 رضی در پایان از رشد جذب کمک های مردمی و خیرین به دانشگاه پس از نشست بنیاد خیرین دانشگاه گیلان در وزارت علوم خبر داد و خواستار استفاده مطلوب از این ظرفیت شد.

گفتنی است در این نشست تعدادی از اساتید حاضر در جلسه به بیان دیدگاه های و نقطه نظرات خود در خصوص توسعه اقدامات علمی و عمرانی دانشگاه گیلان بیان داشتند.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل