اخبار سازمان

اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل تابستان 1396 در استان گیلان   [ +74 | -16 ]

اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل تابستان 1396 در استان گیلان

صادق اکبری رئیس گروه آمارهای ثبتی، فرابری و پردازش داده‌های آماری معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل تابستان 1396،  از 21 مرداد لغایت 3 شهریور سالجاری خبر داد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، اکبری با بیان اینکه اشتغال و بیکاری، از جمله موضوع‌های اساسي اقتصاد هركشور است به‌گونه‌ای كه افزایش اشتغال وكاهش بیکاری، به‌ عنوان یکي از شاخص‌های توسعه‌یافتگي جوامع تلقي مي‌شود گفت: برای ارزیابي شرایط اقتصادی كشور، نرخ بیکاری یکي ازمهم‌ترین شاخص‌هایي است که مورد استفاده قرار مي‌گیرد.

وی ادامه داد: طرح آمارگيري نيروي کار از مهم‌ترین طرح‌هاي آماري مرکز آمار ایران است که با جمع‌آوري اطلاعات پایه‌اي نيروي کار کشور، امكان تهيه و ارزیابي برنامه‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... را فراهم مي‌کند.

رئیس گروه آمارهای ثبتی، فرابری و پردازش داده‌های آماری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به اهداف طرح اشاره کرد و ادامه داد: این طرح  با هدف شناخت ساختار نیروی کار، تعیین وضعیت جاری ویژگی‌های جمعیت فعال، شاغل و بیکار و برآورد شاخص‌های نیروی كار به‌ صورت فصلي و سالانه و همچنین تغییرات آن در كل كشور، نقاط شهری، نقاط روستایي و تغییرات سالانه در استان‌ها با روش نمونه‌گیری چرخشي در فصول مختلف سال اجرا مي‌شود.

وی با بیان اینکه پيش از این، شاخص‌هاي عمده نيروي کار از نتایج طرح آمارگيري از ویژگي‌هاي اشتغال و بيكاري خانوار که در طي سال‌هاي 79 - 1376 به‌صورت سالانه، در سال‌هاي  82- 1380 به‌صورت فصلي و در سال 1383 در دو فصل بهار و پایيز اجرا شده است، به‌دست مي‌آمد تصریح کرد: از سال 1388 طرح آمارگيري نيروي کار با اهداف کلي و تفصيلي وسيع‌تر و همچنین بهبود كیفیت طرح و انطباق بیشتر با مفاهیم بین‌المللي به ‌ویژه سازمان بین‌المللي كار، جایگزین طرح مزبور شده است که در هفته سوم و چهارم ماه میانی هر فصل اجرا می‌گردد که آخرین اجرا مربوط به اردیبهشت ماه سال 1396 می‌باشد.

اکبری در خصوص شیوه‌های جمع‌اوری اطلاعت گفت: ابزار جمع‌آوری اطلاعات در این طرح تبلت می‌باشد که بعد از مراجعه حضوری به خانوارهای مورد نمونه، اطلاعات در قالب دو فرم پرسشنامه اعضای خانوار و پرسشنامه فردی جمع‌آوری می‌گردد.

وی اضافه کرد: براین اساس طرح نیروی کار فصل تابستان 1396، از 21 مرداد همزمان با سراسر کشور در همه شهرستان‌های استان آغاز و تا تاریخ 3 شهریور به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

اکبری در پایان خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح 24 مأمور آمارگیر، 6 بازبین و یک کارشناس با 7 دستگاه اتومبیل  مشغول فعالیت می‌باشند که برای أخذ اطلاعات به 87 خوشه شهری و 80 خوشه روستایی و در مجموع 2004 خانوار مراجعه می‌نمایند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل