اخبار سازمان

محمّدی:

با همکاری و همیاری پژوهشگران و محققان مرکز اسناد و کتابخانه ملّی کشور و پژوهشکده گیلان‌شناسی می‌توان گام‌های مهم و ماندگاری در حوزه مطالعات اسناد و کتابخانه‌ای برداشت   [ +289 | -210 ]

با همکاری و همیاری پژوهشگران و محققان مرکز اسناد و کتابخانه ملّی کشور و پژوهشکده گیلان‌شناسی می‌توان گام‌های مهم و ماندگاری در حوزه مطالعات اسناد و کتابخانه‌ای برداشت

مدیرکل امورحقوقی و هماهنگی استان‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ج ا ا به همراه مدیرکل اسناد و کتابخانه ملّی گیلان و معاونین با رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان دیدار و گفتگو کردند.


در ابتدای این دیدار مدیر اسناد و کتابخانه ملّی گیلان ضمن بیان معرفی فعالیت‌های سازمان متبوع خود در سخنانی گفت: دسترسی نداشتن دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف به منابع لازم برای تحقیق وپژوهش از جمله مشکلات موجود است که بدین منظور برای دسترسی دانشجویان و پژوهشگران گیلانی هماهنگی‌های لازم با تالار مطالعه تهران جهت ارائه خدمات علمی پژوهشی صورت گرفته‌است.

حسین عباس‌نژاد ادامه داد: در تلاش هستیم اسناد مادری مربوط به گیلان را از تهران به استان انتقال دهیم. 

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون داشتن پیوست فرهنگی در کلیه پروژه‌ها افزود: طی صحبت با استاندار محترم گیلان  مقرر گردیده همه پروژه‌های استان پیوست فرهنگی داشته‌باشد و این پیوست‌های فرهنگی توسط پژوهشگران و متخصصان اهل فن در زمینه فرهنگ در سازمان اسناد تهیه گردد.

در ادامه مدیرکل امورحقوقی و هماهنگی استان‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران جمع آوری، حفاظت ونگهداری، پردازش وبه نظم آوری و اشاعه اطلاعات میراث مکتوب کشور را چهار هدف اصلی این سازمان عنوان کرد و گفت: در تهران دو مرکز به منظور دسترس بودن اطلاعات مورد نیاز عموم ایجاد گردیده‌است که یک مرکز کار ارتباط بین مراکز آرشیوی کشور را برعهده دارد و مرکز دیگر کتابخانه‌های بزرگ کشور را بهم پیوند داده‌است.

علیرضا دباغی با بیان اینکه طرح "شورای عالی کتابخانه های کشور" از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و در دست بررسی است ادامه داد: تنها دو استان فارس و سیستان و بلوچستان دارای امکانات خوبی در همه زمینه‌های مرتبط با اسناد و کتابخانه هستند و مابقی استانها حتی ساختمان لازم را ندارند. لذا با توجه به اهمیت این موضوع برای مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در خصوص تخصیص بودجه،  تمام تلاش ما در این است که بودجه‌ها در جای مناسب و تعریف شده صرف شود.

سپس رئیس سازمان مدیریت گیلان در سخنانی با بیان اینکه فرهنگ مقوله‌ای بوده که کمتر بدان توجه شده‌است گفت: رویکرد ما رویکرد فرهنگی و کمک به فرهنگ استان است.

کیوان محمّدی ادامه داد: تنها درگیلان و کرمان پژوهشکده مرتبط با آن استان وجود دارد ولی توجه لازم به آنها نمیشود.

وی با تاکید براینکه باید به اسناد استان و کشور خود اهمیتی صد چندان قائل شویم افزود: متاسفانه برخی اسناد خیلی مهم و معتبر گیلان در اختیار کشورهای همسایه قرار دارد. لذا پیشنهاد این است بجای برگزاری هرساله همایش‌های تکراری، پژوهشگران خود را به صورت دوره‌ای و با امکانات به این کشورها اعزام نماییم  تا اسناد و مدارک مربوط به کشورمان را گردآوری و با فرصت و دقت، تجزیه وتحلیل و کپی آن را به کشور بیاورند.

محمّدی در پایان گفت: معتقدم با همکاری و همیاری پژوهشگران و محققان مرکز اسناد و کتابخانه ملّی کشور و گیلان و پژوهشکده گیلان‌شناسی می‌توان گام‌های مهم و ماندگاری در حوزه مطالعات اسناد و کتابخانه‌ای برداشت. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز تا حد امکان کمک‌های لازم را مبذول خواهد داشت.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل