اخبار سازمان

استاندار در ششمین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گیلان:

اساس کار ما، کارنامه و عملکرد است/ معرفی گیلان به عنوان پایلوت طرح تدوین برنامه اجرایی اشتغال     [ +85 | -24 ]

اساس کار ما، کارنامه و عملکرد است/ معرفی گیلان به عنوان پایلوت طرح تدوین برنامه اجرایی اشتغال  

ششمین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گیلان با حضور استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست رئیس سازمان درمدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در سخنانی ضمن گرامیداشت شب‌های قدر و تسلیت  ایام شهادت حضرت علی(ع) گفت: در جلسات اخیر ماده 27 قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت در دستور کار قرار گرفته است که مقرر گردید دستگاه‌ها گزارشی از روند واگذاری پروژه‌ها ارائه نمایند.

کیوان محمّدی در خصوص واگذاری پروژه‌ها توسط دستگاه‌ها به بخش خصوصی گفت: پروژه‌هایی که پشنهاد می‌شود مغایرتی با سایر پیشنهادهای دستگاه‌ها ندارد و آنها می‌توانند چنانچه پروژه‌‌های دیگری مدنظر هست ارائه نمایند. از طرف دیگر سایر دستگاه‌ها نیز می‌توانند پروژه‌های قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را اعلام نمایند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از اهمیت مسئله اشتغال سخن گفت و ادامه داد: برمبنای فرمایشات مقام معظم رهبری مسئله اشتغال، مسئله محوری سالجاری است. به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه‌های مختلف عزم را جزم کردند تا به مسئله اشتغال به طور ویژه پرداخته شود.

وی با بیان اینکه برهمین اساس مقرر شده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، برنامه‌ اجرایی اشتغال را طراحی و تدوین نمایند تصریح کرد: با توجه به وضعیت مناسب روند اقتصادی استان گیلان، مقرر شد کلیه طرح‌ها و پروژه‌های اشتغال‌زا از سوی دستگاه‌های استان به عنوان اولین استان در کشور، ظرف چند روز آینده جمع‌آوری و به تهران منعکس شود تا در تیر ماه طی جلسه‌ای با حضور مسئولین در سطح ملّی اعم از وزارتخانه‌ها و بانک‌ها در گیلان، مشکلات بررسی و برای رفع آنها اقدام شود.

 

 شناسایی 267 پروژه استاني داراي قابليت واگذاري

در ادامه جلسه معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به بیان توضیحاتی در خصوص آخرين دستورالعمل اصلاحي و ابلاغي شرايط واگذاري پروژه‌ها مورخ 1395/4/5 پرداخت و گفت: مطابق اين دستورالعمل، کارگروه ساماندهي استان ديگر وجود ندارد و تمامي وظايف آن به کارگروه واگذاري منتقل شده است.

روزبه رحمانیان افزود: کارگروه واگذاري به رياست بالاترين مقام دستگاه واگذارنده پروژه يا نماينده وي و عضويت نمايندگان استانداري، دادگستري، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، اموراقتصادي و دارايي و يک نفر صاحب نظر به تشخيص بالاترين مقام دستگاه واگذارنده، به منظور نظارت بر مراحل واگذاري پروژه‌هاي استاني تشکيل مي‌شود.

وی به وظايف دستگاه‌های واگذارنده پروژه اشاره کرد و افزود: شناسايي پروژه، تهيه گزارش تصميم به واگذاري در مورد پروژه پيشنهادي، ارائه اين گزارش به کارگروه واگذاري و انتشار آگهي شناسايي سرمايه‌گذار از وظايف دستگاه‌های واگذارنده پروژه است.

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از وظايف کارگروه واگذاري سخن گفت و ادامه داد: بررسي گزارش تصميم به واگذاري، اعلام تاييد يا عدم تاييد گزارش به دستگاه واگذارنده، ارائه اطلاعات مربوط به «تاييد يا عدم تاييد گزارش» به سازمان، ارزيابي و بررسي صلاحيت و اهليت مالي و فني سرمايه گذار به وسيله کميته منتخب، ارزيابي و بررسي پيشنهادهاي مالي و فني به وسيله کميته منتخب، اعلام نظر کميته منتخب در خصوص نتايج ارزيابي و بررسي به کارگروه واگذاري، تعيين و انتخاب سرمايه گذار براي واگذاري پروژه از مهمترین این وظایف است.

رحمانیان اضافه کرد: نظر به تأکيد صورت گرفته بر تسريع جريان مشارکت در استان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان  اقدام به شناسايي پروژه هاي قابل واگذاري نمود. از آنجا که فرآيند واگذاري پروژه‌هاي خاتمه يافته، سهل‌تر از ساير پروژه‌ها است در مرحله اول از بين 5568 پروژه استاني داراي اعتبار در سال 1395، تعداد 3973 پروژه با پيش‌بيني خاتمه عمليات اجرايي در همان سال انتخاب شد.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله بعد با حذف پروژه‌هاي دستگاه‌هايي که مشمول واگذاري نيستند، تعداد 1605 پروژه باقي ماند که براساس ديدگاه کارشناسي 267 پروژه استاني داراي قابليت واگذاري شامل ادارات کل راه و شهرسازي،ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، آموزش فني و حرفه‌اي، بهزيستي، راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، شيلات و فرهنگ و ارشـاد اسـلامي تشخيص داده و معرفي شد.

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تأکید کرد: در صورتي که ملاک مورد نظر سازمان مرکزي در ارزيابي استان گیلان که همانا رسيدن به حد نصاب 105 پروژه استانی قابل واگذاري است، پذيرفته شود، معرفي 267 پروژه از سوي استان، امري مطلوب به نظر مي‌رسد.

وی در پایان با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان  انتظار دارد به منظور تسريع جريان واگذاري، پروژه‌هاي خودگردان در اولويت قرار گيرد و از سوي دستگاه‌هاي اجرايي معرفي شود ادامه داد: براي موفقيت جريان مشارکت عمومي و خصوصي، همکاري و همراهي هرچه بيشتر دستگاه‌هاي اجرايي استان با دستگاه‌هاي متبوع مرکزي مورد نظر است.

 

اساس کار ما، کارنامه و عملکرد است/ معرفی گیلان به عنوان پایلوت طرح تدوین برنامه اجرایی اشتغال  

استاندار گیلان در ادامه  جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با تسلیت ایام شهادت حضرت علی (ع) اظهار داشت: امیدوارم خداوند متعال توفیق دهد تا بتوانیم از فیوضات این ماه مبارک بهره‌مند شویم.

دکتر محمّد علی نجفی گزارش‌های ارائه شده در این نشست از سوی دستگاه های اجرایی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: گزارش‌های مثبتی از سوی مدیران ارائه شد و دستگاه‌ها با عدد و رقم ارائه عملکرد خود را مطرح کردند. امیدوارم که انصاف داشته باشیم و از این تلاش‌های خوب صورت گرفته استقبال کنیم.

مقام عالی دولت در استان  با بیان اینکه بنده از ابتدای ورود خود همواره گفته‌ام که هرگز توجه به این حرف‌ها نداشته و اساس کار ما کارنامه و عملکرد است افزود : متأسفانه عده‌ای هنوز حقیقت استان و کارهای خوبی که در گیلان و دولت شکل گرفته را درک نکرده و حرف‌هایی می‌زنند که بعضاً منصفانه نیست.

دکترنجفی با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در کاهش نرخ بیکاری استان از 15.6 درصد به 11 درصد در این دولت اظهار داشت: عملکرد استان مورد توجه کشور قرار گرفته،  به گونه‌ای که از سوی دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی و سازمان برنامه و بودجه کشور، استان گیلان به عنوان پایلوت طرح تدوین برنامه اجرایی اشتغال سال 96 معرفی گردیده است.

وی به سخنان رئیس جمهور در دیدار اخیر مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: برنامه‌ریزی دولت، ایجاد 900 هزار شغل در سال است و اگر این اشتغال را ایجاد کنیم شرایط موجود حفظ می‌شود.

وی تأکید کرد: باید با جدیت و کار و تلاش به گونه عمل کنیم تا تمامی شهرها و روستاها عاری از بیکاری و اشتغال کامل داشته باشند.

 استاندار گیلان پروژه‌های سواحل و گردشگری را مکمل مباحث اقتصاد مقاومتی دانست وافزود: باتوجه به اولویت گردشگری در سال جاری و گفتن سال گردشگری، نمی‌خواهیم تنها اسمی از آن بوده بلکه باید با تمام توان در جهت تحقق آن تلاش کنیم.

وی بر لزوم فراهم شدن زیر ساخت و امکانات اولیه و منابع بانکی جهت توسعه گردشگری تأکید کرد و ادامه داد: باید در تسهیلات اعطایی از سوی کارگروه رفع موانع تولید به این بخش توجه گردد.

دکتر نجفی بر ضرورت توسعه گردشگری و روستاهای بدون بیکار تأکید کرد و افزود: از جمله راههای کاهش بیکاری در روستاها و شهرها توجه به بخش صنایع دستی و توسعه گردشگری است.

وی ابراز امیدواری کرد: انشاء ا... نه تنها روستاهای بدون بیکار بلکه شاهد استانی بدون بیکار در گیلان باشیم.

استاندار گیلان با اشاره به  شناسایی 267 پروژه استاني داراي قابليت واگذاري از سوی دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی در سازمان برنامه و بودجه استان خاطر نشان کرد: نباید به همین تعداد پروژه اکتفا کنیم بلکه همه دستگاه‌ها باید توان خود را برای شناسایی هرچه بیشتر و واگذاری پروژه‌ها به کار گیرند.

وی گفت : باتوجه به وضعیت دولت در تأمین منابع مالی پروژه‌ها، واگذاری این طرح‌ها از سوی دستگاه‌های اجرایی استان به بخش خصوصی جهت فعال شدن این پروژه‌ها و کاهش بار مالی دولت و عمل به اصل 44 قانون اساسی از جمله اهداف این طرح به شمار می‌رود.

گفتنی است در این جلسه گزارش عملکرد و برنامه سال 1396 دستگاه‌های اجرایی استان درخصوص واگذاری پروژه‌های با اعتبار استانی به بخش غیردولتی با استفاده از کلیه ظرفیت‌های قانونی توسط مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان و مدیر کل راه و شهرسازی استان  ارائه گردید.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل