اخبار سازمان

در اولین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در سال 96 عنوان شد:

همه کمک کنند تا اهداف اقتصاد مقاومتی محقق شود/تمام فعالیت‌های اقتصادی در سالجاری را حوزه اقتصاد مقاومتی سازماندهی نماییم   [ +79 | -17 ]

همه کمک کنند تا اهداف اقتصاد مقاومتی محقق شود/تمام فعالیت‌های اقتصادی در سالجاری را حوزه اقتصاد مقاومتی سازماندهی نماییم

اولین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در سال 96 به ریاست استاندار و با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد.


تمام فعالیت‌های اقتصادی در سالجاری را حوزه اقتصاد مقاومتی سازماندهی نماییم

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، در ابتدای جلسه رئیس سازمان در سخنانی با اشاره به نامگذاری سال 96 به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری گفت: این مهم نشان دهنده آن است که اقتصاد مقاومتی مختص یک دوره و سال خاص نیست.

کیوان محمّدی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در حال فرهنگ‌سازی این نکته هستند که اقتصاد را خارج از چارچوب مقاومتی نبینیم افزود: ایشان با تأکید بر تولید داخلی و اشتغال با تأکید بر اشتغال جوانان در ادامه مبحث اقتصاد بیان فرمودند. در همین راستا امیدواریم خداوند متعال همه مدیران کشور را در اجرای موفق منویات مقام معظم رهبری یاری نماید.

وی همچنین به ارائه گزارش اهم اقدامات در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال 95 پرداخت و ادامه داد: بر اساس ساختار استانی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ساختاری متشکل از ستاد، هیات تلفیق و 9 کارگروه ذیل آن تاکنون موفق به برگزاری، 14 جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و 72 جلسه در سطح کارگروه‌ها تشکیل شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان اضافه کرد: علاوه بر این سایر کارگروه‌هایی که مرتبط و هم راستان با اقتصاد مقاومتی باشد برگزار شده است. به عنوان نمونه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به نوعی با کارگروه مردمی کردن اقتصاد هماهنگی دارند. اگر این جلسات را نیز تلفیق کنیم بالغ بر 140 جلسه تشکیل شده است.  می‌توان با موافقت استاندار محترم تمام فعالیت‌های اقتصادی در سالجاری را حوزه اقتصاد مقاومتی سازماندهی نماییم. چراکه به نظر مقام معظم رهبری می‌بایست هر فعالیت اقتصادی در قالب اقتصاد مقاومتی تجزیه و تحلیل و تبیین شود.

وی به بیان اهداف تشکیل کار‌گروه‌های 9 گانه اشاره کرد و اظهار داشت: تهیه برش استانی پروژه‌های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور یکی از اهداف مهم بود که در این راستا تعداد 83 پروژه به عنوان برش استانی پروژه‌های ملّی مرتبط با 16 دستگاه اجرایی استان تعریف شد.

محّمدی باز تعریف و جهت دهی پروژه های جاری دستگاه های اجرایی به سمت اهداف اقتصاد مقاومتی را دیگر هدف تشکیل کارگروه‌ها عنوان کرد و افزود: بخشی از آن در سال گذشته شکل گرفت و 52 پروژه مرتبط 9 دستگاه اجرايي تایید شد و در ادامه در اردیبهشت ماه علمکرد دستگاه‌ها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد محملی برای بروز اقدامات برجسته و ابتکاری دستگاه‌های اجرایی استان در زمینه‌های   مدیریتی – نهاد سازی، افزایش درآمد و اشتغال، ارتقاء بهره‌وری، اصلاح الگوی مصرف و توسعه فعالیت‌های دانش بنیان، افزایش مشارکت‌های مردمی هدف سوم شکل‌گیری کارگروه‌ها بود که مقرر گردیده دستگاه‌های اجرایی گزارشات خود را در این خصوص در جلسات آتی ارائه نمایند.

درادامه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی استان به ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌های مربوطه  در حوزه اقتصاد مقاومتی پرداختند.

 

همه کمک کنند تا اهداف اقتصاد مقاومتی محقق شود

استاندار گیلان نیز در این جلسه در سخنانی با قدردانی از تلاشهای انجام شده برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال گذشته گفت: همه باید تلاش کنیم با ذکر آمار و ارقام عملکردهای خود را به مردم اعلام کنیم.

دکتر محمّدعلی نجفی افزود: بیان دستاوردهای نظام از تأکیدات همیشگی امام راحل (ره) و تذکرات همیشگی رهبر معظم انقلاب به دولت‌های مختلف ار جمله به دولت یازدهم است.

وی ادامه داد: انتظار ما از مدیران استان و روسای دستگاه‌ها این است که اقدامات و عملکردهای امیدبخش و واقعی را برای مردم بیان کنند.

استاندار گیلان اظهار داشت: به قبول نکردن تعمدی برخی افراد درخصوص موفقیت‌ها توجه نکنید و این افتخارات به مردم تعلق دارد و باید بدانند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای اقتصاد مقاومتی منحصر به یک  قوه و یک سال نیست و همه کمک کنند تا اهداف اقتصاد مقاومتی محقق شود.

استاندار گیلان گفت: عده‌ای که مسئولیت اجرای اقتصاد مقاومتی دارند بجای اینکه بگویند چه کرده‌اند پرسشگر هستند و به آمارهای رسمی چنگ می‌اندازند و بی انصافی می‌کنند.

وی اظهار داشت: خوب نیست عده ای بخاطر زیر سئوال بردن دولت و اندیشه‌های جناجی و حزبی واقعیت‌ها را کنار بگذارند .

استاندار گیلان با اشاره به بهبود جایگاه گیلان در جدول اشتغال کشور گفت:  در این دولت بعد از  سالها جایگاه گیلان از نظر بیکاری از نرخ متوسط کشوری پایین‌تر شد که جای افتخار دارد و این موفقیت‌ها با تلاش دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصی و مردم بدست آمده است.

وی اضافه کرد: این آمارها به معنی حل مشکلات بیکاری بویژه در بخش فارغ التحصیلان و جوانان نیست بلکه مشکلات بیکاری را کمتر کردیم.

دکتر نجفی ادامه داد: به رغم کاهش مشکلات، همچنان اشتغال جوانان دارای اهمیت است.

وی با اشاره به جلسه مشترک با معاونین رئیس جمهوری درخصوص مدیریت پسماند گفت: پیشرفت‌های خوبی در گیلان درخصوص توجه به محیط زیست، تفکیک زباله، توسعه‌ی کارخانه‌های کمپوست داشتیم اما بنده به این جایگاه راضی نیستم.

استاندار گیلان گفت: ابلاغ 5 میلیارد تومان برای  کمک به تالاب انزلی، تخصیص 5میلیارد تومان برای ساخت کارخانه‌های کمپوست، تخصیص کامل اعتبارات محیط زیست گیلان به عنوان استان پایلوت درخصوص مسائل زیست محیطی و جمع‌آوری زباله در روستاهای بالای 200 خانوار از دستاوردهای جلسه با دکتر نوبخت و دکتر ابتکار بود.

دکتر نجفی  خاطرنشان کرد: همه باید تلاش کنیم تا گیلان در بهبود محیط زیست پیشرفت‌های چشمگیر داشته باشد.

وی ادامه داد: اقامت بیش از 7 میلیون گردشگر در نوروز نشان دهنده‌ی اهمیت توجه به زیر ساخت‌های استان است، بویژه اینکه مردمان بسیار خوب و میهمان نواز داریم.

نجفی افزود: آزاد بودن سواحل و توجه به محیط زیست بهتر نیز فرصت‌های مناسب برای تقویت بخش گردشگری فراهم می‌کند که از پایه‌های مهم اقتصاد مقاومتی است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: اقدامات خوب سال گذشته در خصوص توسعه‌ی شرکت‌های فناور و دانش بنیان در گیلان انجام شد که همه‌ی دستگاه‌ها موظف هستند به پارک علم و فناوری استان کمک کنند.

وی افزود : تا 6 ماه‌ی نخست سال باید تعداد شرکت‌ها دانش بنیان به 100 شرکت برسد.

دکتر نجفی با اشاره به توانمندی‌های گیلان درحوزه‌ی حوزه آی سی تی گفت: در این خصوص تفاهم نامه‌ای با حضور وزیران تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف توسعه و ایجاد اشتغال در گیلان در هفته های آینده امضاء خواهد شد.

استاندار گیلان تصریح کرد: برای توسعه‌ی گردشگری فقط امکانات استانی جوابگو نیست و باید سازمان ها وزارتخانه‌های ملی در این بخش کمک کنند.

وی افزود: باتوجه به اتفاقات خوب در راه‌اهن و آزاد راه قطعاً تعداد مسافران امسال بیشتر خواهد شد.

استاندار گیلان ادامه داد : باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی حمایت از سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی افزایش یابد.

وی اظهار داشت: متأسفانه بعضی از دستگاه‌ها جواب استعلامات را دیر می‌دهند در حالیکه افتتاح پنجره واحد سرمایه‌گذاری در سال گذشته در گیلان برای تسهیل صدور مجوزها بود.

استاندار گیلان گفت: انتظار داریم خود دستگاه‌ها بروند این کارها را پیگیری کنند سال قبل بیش از 700 میلیارد تومان تسهیلات را جذب کردیم  که در کشور عملکرد ما درخشان بوده است اما گاهی می‌بینیم یک بخش خصوصی به تنهایی در استان هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می‌کند پس باید حمایت کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته در صادرات رشد خوبی داشتیم و  با قوت سیاستهای تسهیل صادرات  دنبال می شود.

دکتر نجفی اضافه کرد: مبارزه با قاچاق کالا از تأکیدات رهبر معظم انقلاب و دولت بوده است که باید به آن اهتمام شود.

استاندار گیلان شفاف سازی در امور را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: از ظرفیت صدا و سیمای استان و رسانه‌ها برای بیان شفاف عملکردها به خوبی استفاده کنید.

وی تصریح کرد: برای اولین بار سهم گیلان از تولیدات کشاورزی کشور در این دولت  از 2.8 درصد به 3.3 درصد رسید که رشد قابل ملاحظه است.

دکتر نجفی گفت: خوشبختانه دستگاه‌های نظارتی در استان دنبال مچ گیری نیستند و در مسائل مهم اقتصادی مشورت‌های خوبی می دهند.

وی اظهار داشت: در واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی تلاش بیشتر امسال انجام شود و مشخص شود چرا بعضی از این پروژه‌ها واگذار نشده است.

استاندار گیلان گفت: امروز اقتصاد باثباتی در کشور و استان داریم آرامش و امنیت وجود دارد و مورد حسادت خیلی‌ها قرار گرفته است .

وی با اشاره به رشد اقتصادی  بین 7 تا اا درصدی  گفت : دولت به خود سخت گرفته است تا این آرامش اقتصادی  بوجود بیاید .

استاندار گیلان تصریح کرد: بودجه‌ی کشور 96 درصد محقق شده که در نظام بودجه ریزی کشور کم نظیر بوده است.

دکتر نجفی تأکید کرد: باید تلاش ویژه کنیم تا  ثبات اقتصادی که در استان و کشور حاکم است حفظ کنیم.

وی گفت: امنیت ،سلامت انتخابات، حق الناس بودن رای مردم  و مشارکت حداکثری فضای امن و آرامش را می‌طلبد که دولت در 4 سال گذشته ایجاد کرده است.

استاندار خاطرنشان کرد: باید به سمت انتخابات حداکثری با حضور گسترده‌ی مردم برویم که از تأکیدات رهبر معظم انقلاب است.

وی ادامه داد: مردم باید به آینده‌ی نظام امیدوار باشد مردم باید امیدوار باشند تا در انتخابات شرکت گسترده داشته باشند.

استاندار گیلان افزود: داوطلبان از برنامه‌های خود بگویند و کسی حق ندارد دروغ بگوید اگر انتقادی دارند باید برنامه دهند و تخریب نکنند.

دکتر نجفی در پایان گفت : با وعده‌های پوپولیستی و سیاستهای  تورم‌زا نمی‌توان برای مردم رفاه ایجاد کرد.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل