اخبار سازمان

محمدی در جلسه راهکارهای اجرای مناسب طرح پرورش ماهی در قفس:

پرورش ماهی در قفس ضرورت انکار ناپذیری که باید با تعمق و بدور از شتابزدگی اجرایی شود.   [ +245 | -166 ]

 پرورش ماهی در قفس ضرورت انکار ناپذیری که باید با تعمق و بدور از شتابزدگی اجرایی شود.

جلسه هم اندیشی راهکارهای اجرای مناسب طرح پرورش ماهی در قفس با حضور رئیس، معاون و کارشناسان سازمان، مجریان و دست‌اندرکاران حوزه آبزی‌ پروری اعم از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی در دانشگاه گیلان برگزار شد.


در ابتدای این نشست معاون پژوهشی دانشگاه گیلان با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در منطقه، ایجاد طرح پرورش ماهی در قفس است گفت: با توجه به وجود برخی طرحهای مشابه موفق در مناطق همجوار، آن انتظارهایی که مدنظر نظر بود برآورده نشد. لذا به منظور ارائه راهکارهای مناسب و نیز بهره‌گیری از ظرفیت‌های‌ داخلی و بیرونی اقدام به برگزاری نشست‌ تخصصی با حضور تصمیم‌گیران و مجریان دولتی و خصوصی فعال در این بخش نمودیم  تا گامی برای توسعه فعالیت‌های حوزه آبزی‌پروری گیلان باشد.

سیدضیاءالدین میرحسینی بر مطالعه کامل و جامع در هر‌فعالیتی‌ تاکید کرد و ادامه داد: برای آنکه یک فعالیت اقتصادی، علمی و مناسب در منطقه گیلان داشته باشیم لازمه آن مطالعه قبل، حین و بعد کار است.

وی خاطرنشان کرد: بین محیط زیست و ماهی تاثیر متقابل وجود دارد. ما نمی توانیم آن مطالعاتی را که در برخی کشورها اجرا شده در منطقه خودمان اجرا کنیم. بلکه باید مطابق با شرایط اقلیمی منطقه خود اقدام به هرگونه فعالیت آبزی‌پروری نماییم که این امر نیازمند مطالعه دقیق است.

 در ادامه جلسه بهرام فلاحتکار استادیار گروه شیلات و علی باستی استادیار گروه مهندسی مکانیک به ترتیب مطالبی در خصوص در خصوص "آبزی پروری در قفس و مسائل محیط زیست" و "مشخصه‌های قفس و فیزیک دریا" ارائه دادند.

سپس حاضرین به بیان پیشنهادها و راهکارها پیرامون اجرای صحیح پرورش ماهی در قفس پرداختند.

احمد قناعت پرست معاون آبزی پروری شیلات گیلان به بیان بخشی از مطالعات انجام شده توسط اداره کل شیلات گیلان اشاره کرد و خواستار تعامل و همکاری بیشتر با حوزه دانشگاهی و سازمان محیط زیست در این بخش شد.

محمدعلی یزدانی رئیس موسسه تاس ماهیان دریای خزر به مشکلات بحران آب در حوزه آبزی پروی اشاره کرد و گفت: میزان بهره‌برداری از آبهای زیر زمینی به حداقل رسیده و هرسال 80 سانتی متر پایین تر می روند. بنابراین ناچار هستیم در بحث توسعه به سمت منابع آبی برویم.

میرمسعود سجادی عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی نیز خواستار پیش بینی و مطالعات دقیق به دور از شتابزدگی شد تا منجر به نتایج خوشایند شود.

امیر اکبرزاده رئیس اداره دریایی محیط زیست گیلان خواستار منعکس کردن مصوبات جلسه در کارگروه پرورش ماهی در فقس در استانداری شد.

قربانی از شرکت آبزی‌کو به برگزاری دوره‌های مختلف پرورش ماهی در قفس و نیز مشکلات موجود اشاره کرد و خواستار حمایت بیشتر دولت در راستای اقتصاد مقاومتی شد.

بخشایی مسئول شرکت پرورش ماهی در قفس قروق تالش به آثار مثبت اشتغال زایی و درآمد زایی با صادرات به خارج از کشور اشاره کرد.

امیر امینی راد فعال بخش آبزی پروری نیز  به چالش‌های موجود در حوزه آبزی‌پروری از جمله: عدم انطباق زیرساختهای موجود با ظرفیت های پیش بینی شده تولید، توزیع نامناسب زیرساخت های تولید به دلیل عدم ناوگان حمل و نقل مناسب، عدم وجود ناوگان حمل و نقل دریایی، عدم وجود واحدهای شناور مناسب پیشتبانی، عدم پوشش مناسب بیمه‌ای و صندوق محصولات کشاورزی، عدم تجهیزات مناسب تیمار ماهیان، عدم حفاظت فیزیکی و دریایی مناسب، عدم تطابق کارخانجات بسته بندی با وضعیت تولید آتی، عدم دسترسی به اطلاعات زمینه ای مثل استاندار کشورهای هدف اشاره کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان نیز پس از شنیدن دیدگاه‌ها در سخنانی ضمن تشکر از حضور مدعوین در این نشست گفت: اگر اجرای پروژه پرورش ماهی در قفس به طور مناسب و دقیق عملی شود می‌تواند تحول شگفت انگیزی در زمینه اشتغال و تولید مواد غذایی سالم در گیلان به وجود آورد.

کیوان محمّدی با بیان اینکه نباید موضوع پرورش ماهی در قفس را یک موضوع ساده در نظر گرفت افزود: دریای خزر دارای یک شرایط خاص توپوگرافی است که با توجه به شدت جریان آب در آن دائماً در حال تغییر است. قطعا این تغییرات در پرورش ماهی در قفس تأثیر می‌گذارد. لذا برگزاری این جلسه می تواند هشداری باشد برای همه ما که نکات پیچیده و غامض مسئله را موشکافی کنیم.

وی بر دقت در اجرای پروژه‌ها تاکید کرد و گفت: می بایست کلیه طرح‌ها و هزینه‌ها چه دولتی و چه خصوصی که آنهم در زمره سرمایه های ملی ما هستند با مطالعه انجام شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه جلساتی که تاکنون در خصوص پرورش ماهی در قفس برگزار شده عمدتاً ساختار اداری داشته و تصمیم گیری ها در آنجا کمتر به نظرات بخش خصوصی ودانشگاهها توجه داشتند، تصریح کرد: معتقدم برگزاری جلسات مدیریت اجرایی استان با حضور کسانی که دارای علم و تجربه هستند کمک بیشتری به روشنگری در این خصوص می‌نماید.

وی در ادامه گفت : کمتر عقل سلیمی با این طرح مخالف است وعموماً براهمیت آن تأکید دارند، اما ورود بدون مطالعه در هر طرحی احتمال عواقب منفی جبران ناپذیر را افزایش می دهد.

محمّدی اذعان داشت که سرمایه های بخش خصوصی هم جزء مهمی از ثروت ملی است وما صرفاً هنگامی باید آنان را به سرمایه گذاری در امری ترغیب کنیم که به حداقل خطرپذیری آن فعالیت اطمینان پیدا کنیم.

محمّدی برضرورت طرح آمایش در همه پروژه‌ها از جمله شیلات تاکید کرد و افزود: آیا تاکنون طرح آمایشی برای شیلات وجود داشته‌است؟ باید بررسی کنیم مطابق با شرایط در تالاب ها و رودخانه ها، در کنار ساحل ها و نیز در اعماق دریا چه نوع ماهیانی قابلیت پرورش دارند. متاسفانه مطالعات جامع برای استان در این زمینه وجود نداشته و اگر هم وجود داشته تاکنون ارائه نگردیده است.

وی در مورد بحث زیر ساخت‌ها در پروژه‌‌های آبزی‌پروری گفت: چنانچه زیرساخت‌ها فراهم نشود اگر تولید بچه ماهی به حد کافی نباشد و  یا مشکل حمل و نقل آن به ساحل ودر دریا مرتفع نگردد، ونیروهای آموزش دیده نداشته باشیم چگونه می توانیم وارد عمل شویم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان درمورد شتابزدگی در اجرای پروژه‌ها نیز گفت: در بسیاری از پروژه ها در کشور شتابزده بودیم وکمترنتیجه هم گرفتیم. کشورهایی در جهان هستند که هزینه توسعه درآنها به مراتب کمتر از ما بوده ولی نتیجه گیری به مراتب بهتر داشته اند. لذا پرورش ماهی در قفس ضرورت انکار ناپذیری که باید با تعمق و بدور از شتابزدگی اجرایی شود.

وی با بیان اینکه باید در کنار همدیگر مشکلات موجود را با همفکری و همدلی از پیشرو برداریم ادامه داد: از دانشگاه گیلان می خواهیم با همکاری گروه های شیلاتی سایر دانشگاه‌ها، انستیتوهای آبزی پروری و موسسه تاس ماهیان و نیز استفاده از تجربیات موفق و عملیاتی شرکت‌‌های خصوصی به طور مشترک اقدام به مطالعه و بررسی همه جانبه در خصوص پرورش ماهی در قفس نمایند. اینکه نوع قفس چه باشد؟ چند نوع ماهی در قفس مورد آزمایش قرار گیرد و... ؛ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هم حمایت‌های بودجه‌ای لازم را انجام خواهد داد.

محمّدی همچنین بر انجام مطالعات دقیق در خصوص استاندارد های چهار کشور حوزه دریای خزر از سوی دانشگاه تاکید کرد و اظهار داشت: آگاهی از استانداردهای کشورهای حاشیه خزر می تواند تولید روبه صادرات در استان را تقویت کند. چراکه معتقدیم برای حل مشکل اقتصاد استان  باید نگاه رو به بیرون داشت.

وی با بیان اینکه ماهیان خاویاری برند کشور ایران است، با مطرح کردن سوالی که آیا می توانیم از این برند استفاده مناسب کنیم؟ ادامه داد: آیا میتوان در قسمت های خاصی از گیلان صرفاً به پرورش ماهیان خاویاری بپردازیم؟ با چه شرایطی بخش خصوصی از این موضوع استقبال می کند؟ به چه زیر ساخت هایی در چه مدت زمانی نیاز داریم؟

محمّدی در پایان سخنان خود خواستار تشکیل چنین جلساتی هرشش ماه یکبار زیر نظر حوزه پژوهشی دانشگاه شد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل