اخبار سازمان

استاندار در همایش تجلیل از دست اندرکاران هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ در استان گیلان:

از فضای همدلی خوب استان برای انجام کارهای بزرگ بهره گیریم    [ +108 | -40 ]

 از فضای همدلی خوب استان برای انجام کارهای بزرگ بهره گیریم

همایش تجلیل از دست اندرکاران هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ در استان گیلان با حضور استاندار و رئیس ستاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه و مدیر اجرایی سرشماری، اعضای ستاد سرشماری و دست اندکاران در سالن غدیر استانداری برگزار شد.


امیدواریم بتوانیم در همه مسائل از آمار و اطلاعات جدید و بهروز استفاده کنیم

به گزارش روابط‌عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، در ابتدای جلسه رئیس سازمان و مدیر اجرایی سرشماری گیلان گزارشی از اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395در استان ارائه داد.

کیوان محمّدی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران سرشماری ادامه داد:  قطعاً سختی کار اجرای سرشماری برکسی پوشیده نیست. هشتیمن دوره سرشماری  به ظاهر طی دو ماه انجام شد اما فعالیت همکاران در سطح استان از سال 94 با فراهم آوردن تمهیدات لازم آغاز گردید که تصحیح نقشه‌های آماری و کدهای پستی از جمله این کارها جهت اجرای مطلوب‌تر بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان  با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های بارز این دوره سرشماری استفاده از اینترنت برای جمع‌آوری اطلاعات برای نخستین بار در کشور بود افزود: این امر نقطه عطفی در تاریخ سرشماری کشور است.  امیدواریم کل کشور به سمتی حرکت کند که دیگر سرشماری به شکل سنتی انجام نگیرد و بتوانیم در همه مسائل از آمار و اطلاعات جدید و به روز استفاده کنیم.

وی ضمن تشکر از حمایت نماینده محترم ولی فقیه در استان، ائمه جمعه و جماعات که در بیان اهمیت سرشماری نقش ویژ‌ه‌ای داشتند افزود: فرمانداران به عنوان روسای ستاد سرشماری شهرستان‌ها با تلاش و مساعی که داشتند باعث شدند کیفیت  اجرا بالا رود.  علاوه برآن می‌بایست از معاونت محترم سیاسی استانداری که در تقویت ستاد در شهرستان‌ها و بعد امنیتی موثر بودند تشکر نمایم.

محمّدی از نقش بالای نیروی انتظامی در تأمین امنیت سرشماری سخن گفت و ادامه داد: نیروی انتظامی به نحو احسن وظایفشان را انجام دادند به گو‌نه‌ای که در سطح ملّی کمترین تنش را داشتیم. قطعاً یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی که باعث شد گیلان در جمع سه استان برتر در اجرای سرشماری قرار گیرد
آرامش حاکم بر اجرا بود.

وی با مهم و مؤثر برشمردن نقش رسانه‌ها و صدا وسیما در اجرای تبلیغات در سرشماری تصریح کرد: رسانه‌ها با همراهی خود و انعکاس اخبار در این موفقیت سهیم هستند.

مدیر اجرایی سرشماری 95 گیلان با مهم برشمردن نقش برخی دستگاه‌ها در اجرای سرشماری ادامه داد: برخی از دستگاه‌ای اجرایی همکاری ویژه‌ای داشتند. جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، علوم پزشکی، پست، ثبت احوال از جمله آنهاست.

محمّدی با بیان اینکه مشارکت مردم گیلان در سرشماری اینترنتی از لحاظ جمعیتی و خانوار فراتر از حد انتظار بود یادآور شد: هدف اولیه مرکز آمار تحقق 35درصد کشوری بود اما این رقم به 46 درصد در جمعیت و 42 درصد در خانوار رسید و باعث شد جزو کشورهایی باشیم که مردم ما با فرهیختگی تمام از این ابزارهای جدید استفاده نمودند. 

وی اضافه کرد: میزان مشارکت مردم گیلان از لحاظ جمعیتی 49.1 درصد و از لحاظ خانوار 45.4 درصد بود و در پایان خاطرنشان کرد: جای دارد بار دیگر این موفقیت را به کلیه دست‌اندکاران خصوصاً استاندار محترم که ریاست ستاد را برعهده داشتند تبریک عرض نماییم.

 

سرشماری شرط عملیاتی شدن برنامههای توسعه پایدار است

در ادامه رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان برنامه‌ریزی را یکی از مهمترین اهداف سرشماری در کشور دانست و اظهار کرد: سرشماری کامل ترین و مهمترین اقدام در بحث برنامه ریزی است.

اسدالله عباسی با بیان اینکه اطلاعات حاصل از سرشماری در اختیار کارشناسان حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... جهت پیش بینی آینده قرار می گیرد، افزود: نتایج حاصل از سرشماری پایه و اساس شاخص های برنامه ریزی شده برای رسیدن به اهداف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و افق 1404 است.

وی جمعیت را یکی از دستاوردهای مهم حاصل از سرشماری دانست و تصریح کرد: اکنون که در آستانه تهیه و تدوین برنامه ششم توسعه هستیم لذا تصمیم گیران و تصمیم سازان باید برای 5 سال آینده کشور از ویژگی های جمعیتی مانند جنسیت، سن، سواد، بیکاری، اشتغال، مهاجرت و... خبر داشته باشند. در واقع برای عملیاتی شدن همه برنامه های توسعه پایدار به سرشماری نیازمندیم.

عباسی با ابراز خرسندی از کسب رتبه دوم گیلان در سرشماری 1395، خاطرنشان کرد: سرعت عمل و دقت در ارائه آمار و اطلاعات شفاف و روشن منجر به تصمیم گیری واحد بجای چندگانگی می شود تا بتوانیم در راه ساختن ایران و گیلان به جایگاهی که شایستگی آن را داریم، دست پیدا کنیم.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز، ضمن قدردانی از همت و مدیریت استاندار گیلان در کسب رتبه دوم سرشماری، بیان کرد: ما برای تصمیم گیری به آمار و اطلاعات درست و دقیق نیاز داریم تا از هدررفت منابع جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه آمار غلط منجر به تصمیم گیری غلط می شود، اضافه کرد: تدوین برنامه ششم 6 هفته به طول انجامید لذا از شنبه آینده وارد کمیسیون تلفیق می شود.

 

از فضای همدلی خوب استان برای انجام کارهای بزرگ بهره گیریم

استاندار گیلان هم در این همایش در سخنانی گفت: باید از فضای  همدلی و همراهی خوب استان در جهت تصمیم‌گیری وانجام کارهای بزرگ بهره گیریم.

محمّدعلی نجفی با اشاره به اهمیت آمار و اطلاعات در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی جامعه اظهار داشت: برای ساختن فردای بهتر ، ایران آباد و گیلان برتر نیازمند آمار و داده‌های به روز هستیم.

وی با قدردانی از تلاش‌های ارزنده تمامی دست اندرکاران برگزاری سرشماری افزود: از تمامی دست اندرکاران برگزاری این سرشماری که صادقانه وارد عرصه شده و علاوه بر تکلیف مدیریتی و کارهای روزمره در جهت تحقق این مهم تلاش کردند قدردانی می‌کنم.

استاندار گیلان با ابراز خرسندی از کسب مقام دومی گیلان در اجرای سرشماری نفوس و مسکن در سطح کشور افزود: با تمام توان در جهت توسعه و پیشرفت استان تلاش می‌کنیم.

وی وجود همدلی، همکاری و همیاری در استان را زبانزد کشور دانست و افزود: بار دیگر این همدلی و همکاری در اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن به منصه ظهور گذاشته و خود را نشان داد.

رئیس ستاد سرشماری استان همچنین با قدردانی از نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی به جهت فراهم کردن  فضای آرام در استان افزود : نقش مثبت رسانه و مطبوعات، جراید و سایتها  در اجرای موفق این سرشماری قابل انکار نیست و این عزیزان همدل و همراه در جهت تحقق هر چه بهتر این مهم تلاش کردند.

وی افزود: باید از این همدلی و همراهی خوب استان در جهت تصمیم‌گیری وانجام کارهای بزرگ بهره گیریم.

نجفی جمعیت گیلان را تنها 2 میلیون و پانصد هزار نفر ندانست و افزود : جمعیت گیلان با وجود میهمانان و گردشگران آن جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر است.

وی خواستار لحاظ شدن سهم گردشگرپذیری  گیلان در اعتبارات و اختصاص امکانات  شد و افزود : هزینه های استان در بخش های مختلف راه جاده‌ای، ریلی و گردشگری، ساماندهی پسماند و جمع‌آوری زباله، زیباسازی شهرها متعلق به تمام کسانی است که وارد گیلان می‌شوند.

استاندار گیلان با بیان اینکه اعتبارات راه آهن وآزادراه  نباید به عنوان بودجه استان گیلان تلقی شود افزود : با اجرای راه آهن رشت- آستارا که به دنبال آن هستیم به میزان 2 هزار و 200 کیلومتر از مسیر شمال و جنوب و مدت 26 روز از زمان حمل و نقل بار را از این مسیر جهانی کاهش می‌دهد.

وی در ادامه مزیت‌ها این خط ریلی را متعلق به تمام کشورهایی که از این مسیر بهره می‌گیرند دانست و افزود: نباید این خط ریلی تنها سهم گیلان تلقی شود.

استاندار گیلان افزود : از رسانه ها و نمایندگان محترم مجلس میخواهیم به استانداری گیلان، سازمان برنامه بودجه و همه کسانی که در اندیشه این بحث هستند کمک کنند  تا فضا و امکانات مناسب را برای گردشگرانی که وارد استان می‌شوند مهیا کنیم.

وی گفت: خوشبختانه این اندیشه به تدریج در کشور در حال شکل گیری است که در اختصاص امکانات و بودجه فقط به جمعیت 2میلیون و 500 هزارنفری توجه نکنند اما باید تقویت شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اختصاص امکانات 2 میلیون و پانصد هزار نفری به پلیس گیلان اظهار داشت: این در صورتی است که عزیزان ما در بخش پلیس می‌بایست حافظ 5 میلیون نفر در طول سال باشند.

وی افزود : اگر چه حضور میهمانان در گیلان را ارمغان دانسته و استقبال می‌کنیم اما خواستار در نظر گرفته شدن سهم واقعی گیلان در بودجه هستیم.

استاندار گیلان  همچنین بر ضرورت توسعه و تقویت بخش گردشگری در استان تأکید کرد و افزود : باید بخشی از اشتغال استان را در حوزه گردشگری دنبال کنیم.

نجفی با بیان اینکه هر زمان که خواستیم، توانستیم با عزم، تلاش، جدیت و جسارت به موفقیت دست یابیم افزود: دستاوردهای خوب استان در بحث اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید نشان دهنده آن است که هر زمان جدیت، اراده قوی، پشتکار داشته باشیم به موفقیت دست خواهیم یافت.

نجفی افزود: باید عزم جدی برای رفع مشکلات گیلانیان در تمامی بخش ها وجود داشته باشد.

در پایان این مراسم استاندار گیلان با اهداء لوح از رده‌های مختلف برگزار کننده سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 قدردانی کرد.

از خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا و پایگاه‌های خبری گیل نگاه و اعتدال شمال به نمایندگی از رسانه‌‌هایی که در خصوص تبلیغات سرشماری همکاری و مشارکت داشتند با اهدای لوح، تقدیر بعمل آمد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل