اخبار سازمان

طیفوری در یکصد و شصت و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت:

مشارکت گیلانیها در سرشماری اینترنتی بالاتر از میانگین کشوری   [ +88 | -19 ]

مشارکت  گیلانیها در سرشماری اینترنتی بالاتر از میانگین کشوری

یکصد و شصت و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت به مناسبت روز آمار و برنامه ریزی با حضور معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه گیلان، در این جلسه وحید طیفوری معاون آمارواطلاعات سازمان ضمن ارایه مباحثی پیرامون اهمیت آمار و اطلاعات، گزارشی از آخرین وضعیت سرشماری نفوس و مسکن سال 1395که به صورت اینترنتی انجام شده است ارائه داد وگفت : داشتن آمار و اطلاعات دقیق و به روز موجب پیشرفت روز افزون و منجربه توانمندی جامعه می‌شود. می‌توانیم برنامه ریزی‌های خرد و کلان را انجام دهیم و صاحبان کسب و کار هم خواهند توانست با آمار و اطلاعات دقیق  بازارهای هدف خود را مطالعه و برنامه ریزی لازم را انجام دهند

قائم مقام ستاد سرشماری گیلان ضمن مهم خواندن بحث سرشماری و قدمت آن در کشورها اضافه کرد: در کشوری ما  نیاز به آمار و نتایج سرشماری صحیح به برنامه های توسعه کشور کمک شایانی می کند.

وی سرشماری اینترنتی را نقطه عطفی در سرشماری نفوس و مسکن کشور خواند و گفت : سرشماری اینترنتی یک سرشماری سبز و دوستدار محیط زیست  است چون نیاز به کاغذهای انبوه برای فرم های سرشماری را به صفر می رساند و به تبع آن ائتلاف کاغذ را نیز نخواهیم داشت.

طیفوری با اشاره به اینکه سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن موجب سرعت در ثبت آمار شده است عنوان کرد استقبال خوبی از این سرشماری در کشور صورت گرفت و در کشور ما عدد ۳۵ درصد را هدف سرشماری قرار داده بودیم اما گیلانیها در این سرشماری بیشتر از میانگین کشوری مشارکت داشتند و در گیلان این مشارکت به عدد ۴۹ درصد رسید.

وی  ضمن تبریک روز آمار بر تلاشگران این عرصه اظهار کرد : امروزه برای هر  جامعه داشتن سواد آماری مانند خواندن و نوشتن الزامی است و با توجه به اینکه در عصر اطلاعات بسر می‌بریم نیاز است سوادآماری خود را بالا ببریم وهر اندازه در این زمینه موفق باشیم، شاهد توسعه کشور و درک بهتر موضعات و پدیده ها خواهیم بود.

طیفوری به دستاوردهای کشورمان در خصوص سرشماری اینترنتی اشاره کرد و ضمن مقایسه اولین تجربه سرشماری اینترنتی در کانادا و ژاپن گفت: کانادا 18.5درصد مشارکت مردمی و ژاپن  37درصد نرخ مشارکت را دراولین تجربه اینترنتی خود داشته اند و گیلان با ۴۸درصد مشارکت مردمی در سرشماری استان های کشور، موفقیت بالایی در حوزه سرشماری اینترنتی داشت     وی اذعان داشت: بر اساس بررسی هایی که صورت گرفته در حوزه شهرستان رشت در حدود 43 درصد جمعیت سرشماری شده که بالغ بر 416 هزار نفر می باشد و همچنین  300 هزار نفر از جمعیت شهررشت درسرشماری اینترنتی مشارکت داشته اند،  در حوزه مختلف مناطق شهر رشت بیشترین مناطق که سرشماری اینترنتی را انجام دادند منطقه یک و دو ،۲۳ هزارخانوارنسبت به جمعیت خودسرشماری را انجام داده اند.  

وی ادامه داد : حدود۳۰۰هزارنفردرشهررشت سرشماری اینترنتی انجام دادند که منطقه یک رشت حدود۷۱هزارنفر و درمنطقه دو حدود۷۲هزارنفر منطقه سه حدود۶۴هزارنفر منطقه چهار حدود ۵۸ هزارنفرومنطقه پنج حدود۳۴هزارنفر سرشماری نفوس و مسکن را انجام داده اند.                              

طیفوری اضافه کرد : شهر سنگر بالاترین آمار شهرستان رشت در سرشماری اینترنتی را داشته است .  

طیفوری در پایان صحبت های خود ضمن تشکر از اعضای شورای شهر که این فرصت  رافراهم نمودند، از شهروندان خواست تا با ماموران سرشماری نفوس و مسکن که به صورت حضوری و یا با تبلت به درب منازل مراجعه می کنند همکاری نمایند و افرادی که اینترنتی سرشماری کرده اند کد ۱۲ رقمی خود را به ماموران سرشماری ارایه دهند. و با بیان اینکه برخی از خانوارها ،بعضی ازاطلاعات نظیرآدرس و کدپستی منازل، منطقه شهرداری و سایر موارد مشابه خود را صحیح درج نکرده اند وکد آماری 12 رقمی آن ها پس از اعتبار سنجی در تبلت ماموران آمارگیر، ممکن است تا یید نشود، لذا اظهار داشت : از تمامی خانوارهای عزیز تقاضا می کنیم در این گونه موارد ضمن همکاری لازم با ماموران آمارگیر نسبت به سرشماری حضوری جهت تصحیح اطلاعات اقدام نمایند تا ما بتوانیم بر اساس اطلاعات دقیق آن برنامه ریزی کنیم.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل