اخبار سازمان

پیام تبریک به مناسبت روز ملّی آمار   [ +109 | -31 ]

پیام تبریک  به مناسبت روز ملّی آمار

به مناسبت روز ملّی آمار، رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان طی پیامی این روز را تبریک گفت. متن پیام به شرح ذیل است:


امروزه دانایی بشرمنوط به داده‌ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی حرکت بشر را به سوی تعالی تغییر می­دهند. عصر فرا روی ما که همانا عصر اطلاعات نامیده می شود و بدون کوچکترین تردیدی می­توان اذعان نمود که در دنیای امروز یکی از شاخص­های ارزیابی توسعه و برنامه ریزی کشورها داشتن نظام و فرایند کمی و کیفی فعالیت‌های آماری است.

علاوه براین برنامه‌ریزی یکی از اولویت‌هایی است که هم در زندگی شخصی و هم در زندگی اجتماعی و توسعه و پیشرفت کشورها نقش به سزایی دارد. این مهم در آیات و روایات دینی و اسلامی ما نیز به خوبی بیان و برآن تاکید گردیده است . حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) می فرمایند : «التدبیر قبل الفعل یومن العثار» تدبیر و برنامه ریزی قبل از كار، باعث مصونیت از لغزش و خطا است.

بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است . براین اساس، کسب آمار و داده های اطلاعاتی برای همگان به ویژه برنامه‌ریزان و مدیران رده بالا در تمامی جوامع بسیار ارزشمند و انکار ناپذیر است .

نقش بي‌بديل آمار كماكان در همه مقياس هاي خرد و كلان برنامه‌ريزي درسطوح مختلف ديده  می‌شود.  علم آمار  نه تنها از جنبه هاي علمي بلكه از نظرصرفه جويي در هزينه ها، نيروي انساني و زمان نيز نقشه راه هر طرح كوچك وبزرگ را فراهم مي آورد.

اجرای فعالیت بسیار مهم و عظیم سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 را می توان فرصتی دانست تا که کلیه آحاد جامعه با تمام وجود در عرصه آمار و اطلاعات نقش آفرینی نمایند.لذا از همة هموطنان  انتظار ميرود كه در اين ايام  که همزمان با انجام سرشماری ترکیبی (اینترنتی و حضوری) به عنوان اولین تجربه جدید در نظام آماری ایران است، براي افزايش آگاهي جامعه، گسترش ميزان نفوذ و قدرت آماردر جنبه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگی و اقتصادی، توسعه فكري و ارتقا فرهنگ آماری و سواد آماری و با نگاهي حرفه اي و ارتقاي خلاقيت و توسعه در علومآماري از هيچ کوششی دريغ ننمايند.

لذا تقارن اول آبان‌ماه روز آمار و برنامه‌ریزی با این ایام را مغتنم شمرده و ضمن گرامیداشت روز ملي آمار و برنامه ريزي، موفقيت روزافزون همه فعالین این عرصه را از ايزد منان خواستاریم.

محمد علی محمدی

   رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلانتگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل