اخبار سازمان

در دیدار مسئولان ستاد سرشماری نفوس و مرکز آمار ایران:

رهبرمعظم انقلاب: همه مردم در طرح سرشماری شرکت و اطلاعات دقیق را بیان کنند   [ +93 | -15 ]

رهبرمعظم انقلاب: همه مردم در طرح سرشماری شرکت و اطلاعات دقیق را بیان کنند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران، «آمار و اطلاعات دقیق، متمرکز و علمی» را پایه اصلی در تصمیم گیری کارآمد برای کشور خواندند و خاطرنشان کردند: همه مردم عزیز باید به طور جدی در طرح مهم سرشماری عمومی مشارکت کنند.


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای پیش از ظهر امروز - سه شنبه - در این دیدار با تاکید بر اهمیت طرح سرشماری عمومی، آمار را ضرورتی قطعی و اصلی برای برنامه ریزی در خصوص منابع و نیازهای متنوع و گسترده کشور دانستند.
ایشان افزودند: آحاد مردم عزیز برای آن که تصمیم گیری ها در کشور، «درست، به جا و کارآمد» باشد، هم در این طرح مهم شرکت کنند و هم آمار و اطلاعات مورد نیاز را به صورت دقیق در اختیار دستگاه های آماری قرار دهند و آمارها نیز همچنان که مسئولان گفته اند جنبه محرمانه دارد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه خطاب به متولیان آمار در کشور خاطرنشان کردند: در آمارها هم باید وضعیت موجود تبیین شود و هم «روند تغییرات» شناسایی شود تا در روزگار کنونی که سرعت تغییرات در آن بسیار زیاد است، مسئولان و تصمیم گیران کشور در اثر تغییر روندها غافلگیر نشوند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اهمیت دقت و صحت آمارها، و ضربه سنگینی که آمار غلط به کشور می زند، افزودند: متأسفانه کشور از لحاظ آمارگیری عقب است و حتی برخی مسئولان از حقایق و آمارهای واقعی در بعضی بخشها مطلع نیستند.
ایشان به عنوان نمونه به اهمیت آمار در اقتصاد دانش بنیان اشاره کردند و گفتند: اقتصاد دانش بنیان که راه پیشرفت کشور است، متکی به «عنصر انسانیِ با سواد و مبتکر» است و باید مشخص شود که در هر یک از شاخه های اقتصادی و فنی چه تعدادی از جوانان و نیروهای با استعداد و دارای ابتکار و انگیزه وجود دارند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین به نقش تعیین کننده آمار در اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و افزودند: راه علاج حقیقیِ مشکلات کشور، اقتصاد مقاومتی است و اگر تمام راه های دنیا هم به روی ما باز شود اما اقتصاد کشور درون زا نباشد، در نهایت این معادله، معادله ای شکست خورده است.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی، وجود آمار و اطلاعات دقیق از وضعیت تولید داخل و بنگاههای تولیدی و نیازهای آنها است.
«ارائه ی بهنگامِ آمار به مسئولان و تصمیم گیران کشور و سازندگان افکار و گفتمانهای عمومی»، نکته دیگری بود که حضرت آیت الله خامنه ای بر آن تأکید کردند.
ایشان با اشاره به مسئله «پیریِ جمعیت و استمرار نادرست سیاستهای کاهش جمیعت» افزودند: رشد جمعیت 4 درصدی در سالهای دهه 60، نیاز به علاج داشت که علاج آن، همان سیاست های کاهش جمعیت بود اما تداوم این سیاست ها باید با ارائه آمار به هنگام توسط مسئولان در وقت معینی، متوقف یا کُند می شد، زیرا مشکل پیریِ جمعیت یکی از مشکلات بدون علاج است و امروز کشورهای پیشرفته نیز راه حلی برای آن ندارند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، اختلاف در آمارهای مراکز آماری را «بلایی بزرگ» خواندند و یادآور شدند: گاهی مراکز مختلف در خصوص نرخ بیکاری یا نرخ تورم و رشد اقتصادی، آمارهای متفاوتی بیان می کنند که این مسئله موجب ایجاد بی اعتمادی در مردم می شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نادرست خواندن برخی آمارهای دولت های قبلی توسط دولت های بعدی، خاطرنشان کردند: باید منشأ این دوگانگی ها مشخص شود، یعنی یا در آن دوره در بیان آمارها اشکالی وجود داشته است یا در دوره ی پس از آن؛ و در هر صورت، دستکاری در آمارها که در معرض قضاوت مردم فهیم نیز قرار دارد، گناهی کبیره است.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: از جمله کارهای اساسی، تمرکز آمار در یک مرکز و همچنین تمرکز بر روی یک شیوه علمی و مورد توافق است.
ایشان با تأیید استفاده از ابزارهای جدید در جمع آوری و پردازش اطلاعات آماری، خاطرنشان کردند: اعلام نتیجه سرشماری عمومی نباید به تأخیر بیفتد و نتایج باید با پردازش و جمع بندی علمی و دقیق، تا پایان سال اعلام شود.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین ارزیابی نتایج و کارکردهای اسناد مهمی همچون سند چشم انداز 20 ساله و سیاستهای کلان کشور را یکی دیگر از وظایف مهم مرکز آمار برشمردند و خاطرنشان کردند: مرکز آمار، هم باید تحقق سیاستها را بررسی کند و هم در خصوص نتایج و کارکردهای اجرای سیاست ها اعلام نظر کند، تا در صورت نامطلوب بودنِ نتایج، سیاستها بازبینی و اصلاح شوند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که سرشماری عمومی نفوس و مسکن، هر پنج سال یک بار اجرا می شود، گفت: سرشماری سال 1395 از سوم تا 24 مهرماه به روش اینترنتی و از 25 مهر تا 25 آبان ماه به صورت حضوری انجام می شود.
همچنین امیدعلی پارسا رییس مرکز آمار ایران با بیان گزارشی از فرآیند سرشماری عمومی نفوس و مسکن که به وسیله 25 هزار آمارگیر در سراسر کشور اجرا خواهد شد، اظهارداشت: اخذ اطلاعات هر خانوار حدود 10 تا 15 دقیقه به طول می انجامد و به مردم اطمینان می دهیم که اطلاعات فردی آنها محرمانه خواهد بود.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل