اخبار سازمان

برگزاری جلسه هماهنگی اجرای طرح اتصال کد‌های پستی به نقشه‌های آماری   [ +124 | -50 ]

برگزاری جلسه هماهنگی اجرای طرح اتصال کد‌های پستی به نقشه‌های آماری

جلسه هماهنگی اجرای طرح اتصال کد‌های پستی به نقشه‌های آماری مابین مدیر کل پست استان گیلان و معاون آمار و اطلاعات و رئیس گروه نقشه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار گردید.


در این جلسه طرفین در خصوص انجام هماهنگی‌های مورد نیاز در خصوص اجرای مرحله اول این طرح تحت عنوان پروژه پیاده سازی اطلاعات مکانی پستی بر روی نقشه‌های آماری به بحث و تبادل نظر پرداختند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در این جلسه در سخنانی به بیان توضیحاتی درباره طرح مذکور پرداخت و گفت: این طرح در راستای تهیه فایل آدرس، بعنوان یکی از زیرساخت‌های مهم در سازماندهی و استقرار نظام آمارهای ثبتی و کاربرد بسیار مهم در اجرا و افزایش دقت سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن اجرا می‌شود.

وحید طیفوری افزود: فایل آدرس، یک پایگاه داده مکان محور است که حاوی اطلاعات مکانی تمامی مکان‌های مسکونی و کسب و کار استان همراه با کد شناسایی منحصر به فرد می‌باشد.

وی  خاطرنشان کرد:  تهیه فایل آدرس ایده‌آل، مستلزم وجود نقشه‌های دقیق و بهنگام شهرها در سطح پارسل می‌باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان ادامه داد: با توجه به اینکه در شرایط فعلی، دسترسی به چنین نقشه‌هایی امکان‌پذیر نیست؛ تهیه فایل آدرس بلوک محور در این طرح مد نظر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ، کد‌پستی بعنوان یکی از کدهای منحصر بفرد موجود برای مکان‌های استان، شناسایی شده و به موجب قانون، تمامی دستگا‌ه‌های اجرایی مکلف به اختصاص کدپستی بعنوان کد شناسایی اماکن شده‌اند اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع، اجرای این طرح با همکاری مشترک مرکز آمار، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها با همکاری اداره پست استان اجرا خواهد شد.

طیفوری انطباق کامل نقشه‌های پستی و آماری، رفع مغایرت‌های احتمالی بین دو پایگاه اطلاعات مکانی، اتصال کد پستی به فایل جغرافیایی سرشماری و بلوک‌های آماری و همچنین افزایش دقت و جلوگیری از موازی کاری و اتلاف منابع را از جمله مزایای طرح اتصال کد‌های پستی به نقشه‌های آماری برشمرد.

 در ادامه، ابوالفضل باقری‌منش مدیرکل پست گیلان ضمن استقبال از موضوع، با تاکید بر لزوم جلوگیری از موازی‌کاری، به اهمیت نقش کد پستی در افزایش دقت پوشش سرشماری اشاره کرد و گفت: در سال گذشته بر اساس وظایف محوله بخش قابل توجهی از نقشه‌ها و کد‌های پستی استان مورد ارزیابی و بهنگام سازی قرار گرفته است که این موضوع می‌تواند به افزایش سرعت و دقت در کار کمک نماید. لذا در راستای اجرای طرح اعلام آمادگی اداره کل پست استان را اعلام نمودند.

در خاتمه جلسه مقرر شد، طرفین بر اساس هماهنگی‌ها و در قالب تفاهم نامه  میان مرکز آمار ایران و شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و نیز ارسال دستورالعمل‌ها و تبادل اطلاعات مربوط، اجرای طرح با همکاری کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان  و اداره کل پست استان گیلان آغاز گردد.

لازم به ذکر است برای دستیابی به یک فایل آدرس بهنگام، اجرای چرخه تکمیلی فایل آدرس ضروری است. لذا تهیه فایل آدرس سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 به عنوان اولین چرخه تولید آدرس بهنگام، مورد توجه قرار گرفت. با توجه به اهمیت موضوع و به منظور شناسایی ابعاد موضوع و مسایل فنی مربوط «طرح اتصال کد‌های پستی به نقشه‌های آماری» در سطح ملی با همکاری مشترک مرکز آمار ایران، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و در سطح استانی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ادارات کل پست اجرا خواهد شد. به این منظور جلسه هماهنگی بین معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مدیر کل پست استان برگزار گردید. 

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل