اخبار سازمان

در پنل فرهنگي همايش تبيين برنامه ششم مطرح شد:

تعيين شاخص‌هاي پيشرفت در حوزه فرهنگ دشوار است   [ +113 | -33 ]

 تعيين شاخص‌هاي پيشرفت در حوزه فرهنگ دشوار است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: با توجه به رويكردهاي خاصي كه دولت يازدهم داشته و سياست‌هايي كه رئيس جمهور ترسيم كردند يكي از اقداماتي كه بايد انجام مي‌شد تصويب منشور توسعه فرهنگ قرآني بود.

 


علي جنتي طي سخناني در پنل فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان و ميراث فرهنگي و گردشگري همايش تبيين برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران گفت: تلاش‌هايي در وزارتخانه و سازمان‌هاي وابسته انجام شد. نيازي نيست در حوزه فرهنگ و اهميت فرهنگ و توجهي كه بايد به اين حوزه شود صحبت كنيم چرا كه به هر حال فرمايشات مقام معظم رهبري همگي در دل فرهنگ تبيين مي‌شود و فرهنگ چيزي نيست كه در كنار سياست و اقتصاد باشد در واقع سبقه و رنگ فعاليت‌هاي اقتصادي و سياسي ما مي‌تواند مسائل فرهنگي باشد، لذا توجه ويژه‌اي به حوزه فرهنگ در اين كارگروه شده است.

وي اظهارداشت: از جمله كارهايي كه صورت گرفته است، تبيين وضعيت شاخص‌ها بود؛ يكي از مشكلات در حوزه فرهنگ اين است كه در حوزه اقتصاد خيلي راحت مي‌توان از شاخص‌هاي تورم و بيكاري نام برد، اما حوزه فرهنگ به دليل پيچيدگي مسائل فرهنگي و اجتماعي، تعيين شاخص‌ها با دشواري روبرو شده است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي عنوان كرد: در برنامه ششم تلاش شده وضع موجود را از نظر ميزان مطالعه، كتابخانه‌ها، نشريات منتشر شده، تماشاگران فيلم‌هاي سينمايي، كانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد ترسيم شود.

وي ادامه داد: با توجه به رويكردها و سياست‌هاي خاصي كه دولت يازدهم داشته و آقاي روحاني رئيس جمهور آن را ترسيم كردند از جمله فعاليت‌هايي كه در اين حوزه دنبال شده بحث حمايت از فعاليت‌هاي قرآني است كه منشور توسعه فرهنگ قراني به تصويب رسيده و معاونت قرآن و عترت در طول ۳ سال گذشته تأسيس شده است.

جنتي گفت: هدف اصلي، توسعه فرهنگ قرآني است كه عموماً براي مبارزه با عوام‌زدگي و ترويج خرافاتي است كه در جامعه رواج داده مي‌شود كه در اين زمينه كتابهاي زيادي منتشر كرده‌ايم و از عرفان‌هاي كاذب وارداتي جلوگيري شده تا نگرش صحيح به جامعه عرضه شود.

وي تصريح كرد: در حوزه حمايت از پيشكسوتان در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي، علمي، هنري و ديني اقدامات خوبي صورت گرفته و مؤسسه پيشكسوتان هنرمند مورد حمايت قرار گرفته است و ساير نويسندگان و سينماگران به لحاظ مادي و معنوي مورد حمايت وزارت فرهنگ و ارشاد هستند.

وي با اشاره به مجموعه ظرفيت‌هاي فرهنگي اقوام مختلف در كشور ابراز داشت: ما در كشور، شهروند درجه ۲ نداريم، همه شهروندان با رويكردها و ديدگاه‌هاي مختلف از حقوق يكسان برخوردار بوده و همگي مورد حمايت هستند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي عنوان كرد: آنچه در فضاي مجازي گسترش پيدا كرده اكنون نشريات مكتوب و الكترونيكي است كه مجموعاً هفت هزار و ۵۰۰ نشريه است. در طول دولت يازدهم بيش از ۴ هزار نشريه مكتوب و الكترونيك مجوز داده شده و اين يك ارتقاي كيفي در اين زمينه به شمار مي‌رود.

وي اظهارداشت: در جشنواره فيلم امسال بيشتر به كيفيت آثار توجه شده است و از ميان ۷۷ فيلم ساخته شده در جشنواره فيلم فجر كه بخشي از آن براي مخاطبان به نمايش درآمد، نشان مي‌دهد كه يك تحول كيفي در اين زمينه پيدا شده است بخصوص نيروهاي جواني كه به تازگي وارد اين عرصه شده‌اند بيانگر يك حركت اميدبخش است.

جنتي با اشاره به تقويت و گسترش زبان فارسي در خارج از كشور اظهار داشت: بنياد سعدي در راستاي تقويت زبان فارسي در خارج از كشور تاسيس شد كه اين مسئوليت را به طور مستقل دنبال مي‌كند و وزارت فرهنگ و ارشاد به صورت تمام و كمال با رايزن‌هاي فرهنگي از اين بنياد حمايت مي‌كند.

وي، شفاف‌سازي در حوزه رسانه را از ديگر مواردي برشمرد كه در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است كه بر اين اساس يارانه‌اي كه به رسانه‌ها پرداخت مي‌شود براساس يك ضابطه است كه در پايگاه‌ اطلاع‌رساني وزارت ارشاد ارائه شده و همه كساني كه با توجه به اين ضابطه يارانه دريافت مي‌كنند، مي‌توانند ميزان يارانه خود را در پايگاه اطلاع رساني وزارت ارشاد مشاهده كنند و موارد زيرميزي و ... منتفي شده است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به تحكيم هويت ملي گفت: شوراي فرهنگ عمومي نهادي است كه زير نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي فعاليت مي‌كند و ۳۱ شخصيت حقيقي و حقوقي در آن فعاليت دارند همچنين حدود ۸۲-۸۰ رايزن فرهنگي داريم كه تلاش شده فرهنگ ايراني و اسلامي را به خارج از كشور منعكس كنند كه در يك مقطع فقط به فعاليت‌هاي شيعي و ديني توجه مي‌شد، اما در اين دولت علاوه بر اين موارد به معرفي تمدن ايراني نيز پرداخته شده است.

وي خاطرنشان كرد: تحكيم و پايدارسازي اقتصاد فرهنگ در اين دولت به ثمر نشست و خيلي خوب در اين زمينه كار شده است و سرمايه‌گذاري اقتصاد هنر با وجود بسياري از بانك‌ها و هلدينگ‌ها كه علاقمند هستند صورت مي‌گيرد.

جنتي تصريح كرد: در برنامه ششم توسعه با توجه به شناخت موجود و شناخت چالش‌ها و برنامه‌اي كه ترسيم شده است اگر در اختيار دوستان قرار گيرد نشان مي‌دهد رويكردهاي خوبي شكل گرفته است و اميد مي‌رود امكانات و منابع مادي اجازه دهد اهداف خود را پيش برده و برنامه را به درستي اجرا كنيم.

مسعود سلطاني‌فر رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز در اين نشست گزارشي از عملكرد اين سازمان ارائه داد و گفت: براي اولين بار بخش ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، كارگروه مستقلي در اين برنامه داشته است و توانسته‌ايم بسياري از زواياي مرتبط با اين بخش‌ها را مطرح كنيم. در سال ۲۰۱۴ حدود يك ميليارد و ۱۰۰ ميليون نفر در جهان از كشوري به كشور ديگر سفر كرده‌اند و حدود يك هزار و ۴۷۶ميليارد دلار درآمد حاصل از اين سفرها نصيب كشورها شده است كه سهم ايران در اين زمينه تنها نيم درصد بوده است.

وي ادامه داد: در سال ۹۳ ايران هفت ميليون گردشگر خروجي داشته است كه براي ايران تراز منفي به حساب مي‌آيد يعني پنج ميليون گردشگر خارجي وارد ايران شده و در مقابل هفت ميليون ايراني از ايران به كشورهاي ديگر سفر كرده‌اند. استراتژي سازمان ميراث فرهنگي در طول برنامه ششم توسعه اين است كه اين تراز منفي را مثبت كنيم و با ايجاد مقاصد جديد گردشگري، ذهن گردشگران ايراني را متوجه جاذبه‌هاي كشورمان كنيم.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تصريح كرد: از نظر اقتصاددانان و كارشناسان بايد سهم ايران در هر سال از تعداد و درآمد گردشگري دنيا دو تا سه درصد باشد. دو بند ۵۱ و ۵۰ برنامه ششم توسعه مرتبط با وظايف ميراث فرهنگي است كه يكي از آن اهداف كمي، بخش گردشگري را تبيين كرده و مسائل مربوط به ميراث فرهنگي و صنايع دستي است. از بين پنج ميليون گردشگري كه سال گذشته به ايران آمده‌اند، ۵۲درصد آنها مقصدشان جاذبه‌هاي زيارتي ايران بوده است.

سلطاني‌فر گفت: طبق سند چشم‌انداز توسعه بايد با گذشت ۱۰ سال، اكنون ميزبان ۹ ميليون گردشگر خارجي مي‌شديم ولي در حال حاضر حدود ۸۰درصد از اهداف سند چشم‌انداز عقب هستيم.

وي تصريح كرد: مسائل مربوط به صدور ويزا را تسهيل كرده‌ايم و ويزاي فرودگاهي را در ۱۹۰ كشور، از ۱۵ روز به ۳۰ روز ارتقا داديم و ويزاي الكترونيكي را تا قبل از پايان سال ۲۰۱۶ عملياتي مي‌كنيم. در نظر داريم تا با تعداد بيشتري از كشورها لغو رواديد انجام دهيم.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري افزود: رويكرد ما در حوزه ميراث فرهنگي، استفاده از مشاركت مردم است. ما انجمن‌ها و هيات‌ امناي ميراث فرهنگي را راه‌اندازي كرده‌ايم و بخش‌هاي مختلف موزه‌ها را برخي بعد از ۳۵ سال و برخي بعد از ۱۰ سال راه‌اندازي كرديم. از بين بناهاي تاريخي ايران، ۱۹ بنا در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده و ۶۰ بنا نيز در انتظار ثبت هستند.

وي اظهار داشت: در حوزه صنايع دستي نيز ما جزو سه قدرت برتر دنيا هستيم. چالش ما در حوزه صنايع دستي، فروش محصولات و بازرگاني است. سعي شده با كمك‌ دستگاه‌هاي مختلف و سيستم بانكي، چند هزار كارگاهي كه در سال‌هاي گذشته از مدار فعاليت خارج شده بودند را به حوزه توليد برگردانيم چون توليد صنايع دستي ارزان قيمت و بدون نياز به خروج ارز است. تنها دو فروشگاه اينترنتي صنايع دستي در كشور داشتيم اما امروزه ۱۷۱مجموعه به صورت اينترنتي صنايع دستي مي‌فروشند.

حسام‌الدين آشنا، مشاور رييس‌جمهور و رييس مركز بررسي‌هاي استراتژيك رياست جمهوري نيز در اين نشست گفت: ما امروز با ادغام فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي در فضاي مجازي با فناوري‌هاي توليد مواجه هستيم. اين اتفاق اگر با سياست‌گذاري‌هاي حاكميتي مواجه نشود، مي‌تواند منجر به تخريب بنيه‌هاي فرهنگي يك كشور شود، لذا براي اين موضوع ما نياز داريم تصميماتي را در حوزه ارتباطات و اطلاع‌رساني در كشور اتخاذ كنيم.

وي ادامه داد: بخشي از اين تصميمات معطوف خواهد بود به اصلاحات ساختاري در بخش‌هاي تصميم‌ساز، تصميم‌گير و سياست‌گذار در حوزه فرهنگ ارتباطات يك كشور. اين اصلاحات از شوراهاي عالي بايد شروع شود تا تداخل وظايف و هم‌پوشاني‌هايي كه در حوزه‌هاي مختلف و دستگاه‌هاي اجرايي وجود دارد را حل كند.

مشاور رييس‌جمهور و رييس مركز بررسي‌هاي استراتژيك رياست جمهوري عنوان كرد: مسأله نياز مصرف‌كننده و نياز كاربر به محتواي متنوع و متكثر دومين وظيفه ما به شمار مي‌رود كه تجربه تاريخي اخير ما نشان مي‌دهد با توليدكنندگان محدود نمي‌توان نيازهاي انبوه مصرف‌كنندگان را پاسخ داد؛ مراجعاتي كه مصرف‌كنندگان فرهنگي به فضاهاي فرهنگي غيرمجاز و محدوده‌هاي ممنوعه از نظر فرهنگي دارند، بخش مهمي از اين عدم تأمين نيازهاي مشروع در سامانه‌هاي ملي است.

وي افزود: ما موظفيم بخش غيردولتي توليد و توزيع فرهنگي كشور را با تدبير لازم، توانمند كنيم، اين توانمندي بايد اتفاق بيفتد. يكي از بزرگ‌ترين اقدامات تاريخ ارتباطات در ايران، بدون هيچ صدايي امروز به نام «سند» اتفاق افتاده است. سند يعني سامانه نمايش درخواستي در كشور كه اين مدل جديد فعاليت ارتباطي كشور ما است.

آشنا تصريح كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به‌ عنوان تسهيل‌كننده، تمام توليدكننده محتواي تصويري را در كنار هم گرد آورد و وزارت اطلاعات و فناوري ارتباطات به‌ عنوان حمايت‌كننده و تسهيل‌كننده تمام كساني كه در حوزه اپراتوري فضاي مجازي و ارائه خدمات اينترنتي و مخابراتي كشور، فعال هستند را پاي كار آورد.

وي ادامه داد: مؤسسات رسانه‌هاي تصويري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بين اين دو اتصال را برقرار كرد و اميدواريم بدون اينكه دولت هيچ سرمايه‌گذاري اضافه‌اي داشته باشد و بدون اينكه هزينه‌اي از جيب مردم در بخش زيرساخت هزينه كند، همچنين مجموع همكاري بين بخش‌هاي توليد محتوا و بخش‌هاي غيردولتي توزيع اطلاعات بتوانند با همكاري هم نيازهاي رو به‌ رشد اطلاعاتي، سرگرمي و آموزشي و انواع و اقسام خدماتي كه مي‌شود در فضاي مجازي به كاربران عرضه كند را فراهم نمايد.

مشاور رييس‌جمهور و رييس مركز بررسي‌هاي استراتژيك رياست جمهوري خاطرنشان كرد: نه تنها سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران يك بستر جديد را براي رسيدن كاربران و مصرف‌كنندگان و بينندگان را فراهم مي‌كند، بلكه حوزه‌هاي علميه، سازمان تبليغات اسلامي، آموزش و پرورش و تمام كساني كه دنبال بستري امن و مناسب و توانمند براي دستيابي به مخاطبان هستند، اكنون اين فضا را به همت بخش غيردولتي در اختيار دارند.

وي با اشاره به تعامل با سازمان صداوسيما گفت: همه ما مطلع هستيم كه امروز سازمان صداوسيما از مشكل تأمين هزينه‌هاي روزافزون خود مي‌نالد و در اين شكي نيست كه مخاطبان صداوسيما از محتواي توليدشده از سوي صداوسيما چندان رضايتي ندارند و بودجه دولتي هم توان تحمل مطالبات سازمان صداوسيما را ندارد، بنابراين ما نياز داريم به تعامل جديدي ميان سازمان صداوسيما و بودجه عمومي برسيم؛ اين تعامل نه از روي اجبار، بلكه از بابت جبر زمانه تغيير خواهد كرد.

آشنا تصريح كرد: مدل اداره سازمان صداوسيما در حال حاضر مشخص نيست، به دليل اينكه بعد از سال ۱۳۷۱ صداوسيما عملاً نياز به قانون جديدي براي اداره خويش داشت كه هنوز اين قانون تصويب نشده است و اميدواريم هيأت دولت با همكاري مجلس عزيز اين دوره، قانون اداره صداوسيما و نظارت بر آن را تصويب كند و قادر شويم اين سازمان در شرايط جديد به فعاليت‌ها فرهنگي و ارتباطي در سطح ملي و جهاني دست يافته و بتواند نيازهاي مخاطبان را پاسخ گويد.

وي درباره مسأله لايحه دسترسي آزاد به اطلاعات گفت: اين مسأله يكي از تحولات بنيادين رابطه دولت و ملت در كشور ما خواهد بود؛ بحث اين است كه آيا اطلاعات توليد شده توسط بودجه عمومي در دستگاه‌هاي دولتي، دانستن اين اطلاعات حق مسلم مردم ايران است يا نيست؟! سؤال اينجاست، اطلاعاتي كه با بودجه عمومي تهيه شده، حق عموم مردم است يا خير؟ قانوني كه تصويب شد اين حق را به رسميت شناخت.

مشاور رييس‌جمهور و رييس مركز بررسي‌هاي استراتژيك رياست جمهوري ادامه داد: متأسفانه چندين سال قانون آيين‌نامه‌هاي دسترسي آزاد به اطلاعات در ميان كميسيون‌هاي دولت معطل ماند كه در سال جاري به همت دكتر جنتي اين آيين‌نامه‌ها در دولت به تصويب رسيد.

وي اظهار داشت: سال‌هاي ۹۹-۱۳۹۵ سال‌هاي اجراي اين قانون، به معناي شفاف‌سازي اطلاعات در كشور است، ازاين‌رو تمام مناقصه‌ها و مزايده‌هاي كشور كه قرار است از بودجه عمومي تأمين مالي شوند، در اين چارچوب بايد به اطلاع همگان برسد.

آشنا افزود: همه كساني كه اطلاعاتي درباره آنها در دستگاه‌هاي دولتي توليد شده، حق دارند به اطلاعات خودشان در دستگاه‌هاي دولتي دسترسي داشته باشند، از همه اينها مهم‌تر حق شكايت از دستگاه دولتي است، ارائه شفاف اطلاعات در اينجا به رسميت شناخته شده و اين چالش بزرگ در هر دولت است كه بتواند پاسخگويي در موضوع شفافيت اطلاعاتي داشته باشد كه بتواند در موضوع شفافيت اطلاعاتي پاسخ‌گو باشد.

وي با اشاره به حق انتشار و كپي‌رايت در كشور ابراز داشت: اميدواريم تا سال‌هاي ۹۹-۱۳۹۵ تكليف قطعي به رسميت شناختن كپي‌رايت در سطح بين‌الملل روشن شود، ما نمي‌توانيم به خودمان اجازه دهيم همه آثار فرهنگي ديگران را كپي و منتشر كنيم، اما ديگران چنين حقي نداشته باشند.

مشاور رييس‌جمهور و رييس مركز بررسي‌هاي استراتژيك رياست جمهوري گفت: اگر خودمان را توليدكننده آثار باارزش فرهنگي بدانيم، آن وقت درباره تصويب قانون كپي‌رايت به گونه ديگر سخن خواهيم گفت كه در سطح داخلي و چه در سطح خارجي و اين مسأله بايد با جديت دنبال شود.

وي درباره مسأله محوريت مركز ملي فضاي مجازي در آينده سياست‌گذاري فضاي مجازي كشور تصريح كرد: اميدواريم بسياري از كارهاي سليقه‌اي، بيجا، بي‌ضابطه و بي‌نتيجه كه در حوزه و فضاي مجازي در حال انجام است و ثمره‌اي جز ناراضي كردن مردم و عادت دادن مردم به تخلف مستمر ندارد، جمع شده و با تدبير شوراي عالي مجازي و مركز فضاي مجازي، امنيت فضاي مجازي كشور همراه با تعدد و تكثر به رسميت شناخته شود.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل