اخبار سازمان

جهانگیری در همایش 'تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اولین برنامه اقتصاد مقاومتی:

برنامه ششم توسعه نیازمند برنامه راهبردی به آینده است   [ +103 | -22 ]

برنامه ششم توسعه نیازمند برنامه راهبردی به آینده است

معاون اول رئیس جمهور گفت: برنامه ششم، سومین سند چشم انداز 20 ساله و نخستین برنامه مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی است. 


به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در همایش 'تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اولین برنامه اقتصاد مقاومتی «1399-1395» که در محل سالن اجلاس برگزار شد، گفت: دولت یازدهم به شدت به این موضوع اعتقاد دارد که اداره کشور و شرایط اقتصادی با برنامه انجام شود. برنامه ششم بر اساس تجارب گذشته و این که وضعیت فعلی چگونه است و به کجا و چگونه می خواهیم برویم تنظیم شده است.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به این که هم اکنون در برهه خاصی از تحولات ملی، منطقه ای و بین المللی قرار داریم، گفت: همه این تحولات بر روی تنظیم برنامه ششم تاثیر دارد. 
وی یادآور شد: از نظر منطقه ای در شرایط حساسی قرار داریم به طوری که رقابت ناصحیحی در منطقه شکل گرفته و خوشبختانه ایران کانون ثبات و آرامش است و باید شرایط خود را به گونه ای تعیین کند که تاثیرگذار باشد. 
وی با اشاره به تغییر شرایط بین المللی گفت: اقتصاد چین که به عنوان موتور تحرک اقتصاد جهانی محسوب می شد بعد از دوره طولانی رشد دو رقمی هم اکنون با افت رشد مواجه شده است که این موضوع روی ما (اقتصاد) نیز تاثیر دارد.
جهانگیری معتقد است، کشورهای نوظهور در صف بین المللی شکل گرفته و ایران به عنوان یکی از قدرت های اقتصادی در دنیا در تحولات بین المللی مورد توجه است.
وی با بیان اینکه باتوجه به شرایط متفاوتی که قرار داریم، برنامه ششم توسعه نیازمند برنامه راهبردی به آینده است، در خصوص ایران 1404 که از سوی مقام معظم رهبری ترسیم شده گفت: دو برنامه تاکنون برای رسیدن به این اهداف در کشور اجرایی شده که نتایج خوبی دربرنداشته است ، متاسفانه شاخص ها را که با کشورهای رقیب در سند چشم انداز مقایسه کردیم به دستاوردهای خوبی نسیده ایم.
وی گفت: قرار بود برای رسیدن به ایران 1404 رشد هشت درصدی داشته باشیم که در10 سال گذشته به طور میانگین 2.4 درصد رشد داشته ایم.
جهانگیری می گوید، باتوجه به مسایل یادشده آیا باید اهداف سند چشم انداز را کنار بگذاریم که چنین امری به مصلحت نیست زیرا کشور با چالش های جدی مواجه است و باید عقب ماندگی های قبلی را جبران کنیم.
وی تاکید کرد: نیازمند تدبیر، دانش و گام های استوارتر و بلندتر برای تحقق اهداف چشم انداز هستیم.
معاون اول رئیس جمهوری معتقد است: روند 10 سال گذشته به هیچ وجه رضایت بخش نبوده و در رسیدن به اهداف بلند نیازمند تغییر در دیدگاه ها هستیم زیرا با تفکر گذشته نمی توانیم به اهداف یادشده برسیم.
جهانگیری گفت: زمانی که می خواستیم برنامه ششم را تنظیم کنیم، یکی از محورها تدوین وضعیت موجود بود که کشور با چه تنگناهایی مواجه است. دولت یازدهم زمانی مدیریت کشور را برعهده گرفت که چالش های زیادی وجود داشت.
وی در ادامه گفت: برخی از این مشکلات در کوتاه مدت و برخی در بلندمدت قابل حل است. برخی انتقاد می کنند دولت نتوانسته در تمام سیاست ها خوب بدرخشد که این موضوع قابل قبول نیست.
وی گفت: رشد اقتصادی کشور در سال های 1384 تا 1392 به طور میانگین 2.6 درصد و رشد سرمایه گذاری نیم درصد، رشد اقتصادی در سال 1391 منهای 6.1 و سرمایه گذاری منهای 23.8 درصد بود. بیکاری جوانان تحصیلکرده بالا بود و نرخ بیکاری جوانان دو برابر نرخ بیکاری در کل کشور بود. تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل