اخبار سازمان

در سمینار نوین‌سازی نظام آماری عنوان شد:

نظام مدرن آماری کشور در دست تدوین است/ امروز دنیا به ضرورت بیگ دیتا پی برده است   [ +51 | -15 ]

نظام مدرن آماری کشور در دست تدوین است/ امروز دنیا به ضرورت بیگ دیتا پی برده است

به مناسبت گرامیداشت هفته آمار و برنامه‌ریزی، سمینار "نوین‌سازی نظام آماری" با سخنرانی علی اکبر محزون مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری و بهنام نصوحی مدیرکل دفتر نقشه و اطلاعات مکانی مرکز آمار ایران و با حضور نمایندگان آمار و اطلاعات و نمایندگان نقشه و اطلاعات مکانی دستگاه‌های اجرایی صبح روز یکشنبه 29 مهرماه در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این سیمنار معاون آمار و اطلاعات سازمان در سخنانی با اشاره به چشم انداز نظام آماری کشور گفت: آمار و اطلاعات بستر اصلی برنامه‌ریزی در کشور است.

وحید طیفوری با تأکید بر لزوم ارتقای فرهنگ و سواد آماری در جامعه، افزود: ارتقای فرهنگ و سواد آماری در نهایت منجر به ارتقای نظام آماری ما خواهد شد. لذا باید دست به دست هم دهیم و با پوشش نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت در راستای یک هدف مشترک که همانا تولید آمار و اطلاعات دقیق است، گام برداریم.

وی با بیان اینکه مقوله سواد آماری در سطح دنیا و سطح کشور مطرح است، گفت: سواد آماری یک توانمندی محسوب می‌شود و متفاوت از فارغ التحصیل‌شدن در رشته آمار است و هر شهروند باید این توانمندی را داشته باشد تا بتواند به تحلیل حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پیرامون خودش بپردازد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان ادامه داد: جامعه به واسطه سواد آماری می‌تواند شاخص‌ها و پدیده‌های آماری را به درستی تفسیر کند و دچار ابهام و سردرگمی در انتخاب مسیر درست نشود. در واقع سواد آماری به مثابه سواد خواندن و نوشتن است و اگر کسی این توانمندی را نداشته باشد، نمی‌تواند به تحلیل و تفسیر آمار و اطلاعات بپردازد. متاسفانه برخی از روی عدم آگاهی نسبت به حیطه کاری تولیدات آماری، تفسیرهای آماری ارائه می‌دهند که منطبق با واقعیت‌ها و اهداف تولید آن آمار و اطلاعات نیست لذا وظیفه ماست که گام‌های موثری در حوزه سواد آماری برداریم تا نقاط ابهام را برطرف کنیم.

وی با اشاره به تولید آمار و اطلاعات براساس تعاریف و استانداردهای خاص، خاطرنشان کرد: گاهی آمار و اطلاعات توسط افراد نادرست تفسیر و تحلیل شده و در جایی نادرست مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که مردم باید بدانند هدف از تولید شاخص‌های آماری چیست، چگونه محاسبه می‌شوند و چه کاربردهایی دارند.

طیفوری با بیان اینکه در هفته آمار و برنامه‌ریزی قرار داریم، عنوان کرد: طی چند سال اخیر به همت مرکز آمار ایران علاوه بر روز آمار و برنامه‌ریزی در اول آبان، یک هفته گرامی داشته می‌شود و هر روز این هفته تحت عناوین مرتبط با آمار و برنامه‌ریزی نامگذاری شده است تا اقدامات فرهنگی متناسب با آن نامگذاری در کشور صورت گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با اشاره به آغاز هفته آمار و برنامه‌ریزی از 28 مهر لغایت 2 آبان، گفت: 28 آبان که مصادف با نخستین روز از هفته آمار و برنامه‌ریزی است روز «آمار و رسانه» نامگذاری شده است، زیرا اعتقاد داریم رسانه‌ها به عنوان یکی از مهمترین بازوان کشور می‌توانند علاوه بر اثرگذاری در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نقش موثری در توسعه داشته باشند.

وی «نوین‌سازی نظام آماری» را نامگذاری روز دوم دانست و تصریح کرد: نوین‌سازی نظام آماری بسیار مهم است، زیرا نظام آماری در کشور ما به لحاظ ساختار جزو نظام های غیر متمرکز بوده و از حیث تولید اطلاعات حالت سنتی و نیمه سنتی دارد. نظام آماری مدرن زمانی تحقق پیدا می‌کند که هم قوانین مدرن باشد و هم روش‌های جمع آوری داده‌های ما. در نظام آماری مدرن انتقال اطلاعات به صورت میکرو دیتا می باشد و قابلیت پردازش در پایگاه داده را دارد.

طیفوری با بیان اینکه نظام مدرن آماری کشور توسط شورای عالی آمار در دست تدوین است، یادآور شد: اشاعه فرهنگ آماری به ویژه از مدارس جزو اولویت‌های ماست. لذا سومین روز هفته آمار و برنامه‌ریزی تحت عنوان «فرهنگ‌سازی آماری» نامگذاری شده که با همکاری آموزش و پرورش زنگ آمار را در مدارس خواهیم داشت.

وی از برگزاری همایش «کاربرد آمار در نظام برنامه ریزی»در روز چهارم خبر داد و گفت: یکی از چالش‌های ما خلاء بین آمار و برنامه‌ریزی است و بسیاری از مردم این سوال را می‌پرسند که جایگاه آمار در برنامه‌ریزی کجاست. لذا نمود آمار در خروجی‌های نظام برنامه‌ریزی باید برای جامعه ملموس باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان «آمار و پژوهش» را عنوان روز پنجم دانست و بیان کرد: همایش استانی آمار و برنامه‌ریزی را با حضور رئیس مرکز آمار ایران و استاندار گیلان و تقدیر از دستگاه‌های برتر در این حوزه روز پنجشنبه، 3 آبان در دانشگاه گیلان برگزار خواهد شد.

 

امروز دنیا به ضرورت بیگدیتا پی برده است

 در ادامه این سیمنار علی اکبر محزون مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه نتایج حاصل از آمار و اطلاعات منجر به برنامه‌ریزی در راستای توسعه و پیشرفت کشور می‌شود، گفت: اولین اداره احصاییه ایران در سال 1297 تاسیس شد که نشان دهنده سابقه یکصد ساله آمار در کشور ماست.

وی با اشاره به رابطه ثبات جمعیتی و آب و هوایی موجود در آبان ماه و انتخاب اولین روز این ماه به عنوان روز آمار و برنامه‌ریزی، یادآور شد: به زودی همایش «70 سال برنامه ریزی توسعه در ایران» برگزار خواهد شد که به بررسی پیشینه برنامه‌ریزی در ایران می‌پردازد.

مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه آمارهای رسمی در دنیا به عنوان صنعت مطرح است، خاطرنشان کرد: این صنعت متشکل از ابعاد مختلف استاندارد، طبقه‌بندی و سازماندهی است و جهت گیری نوینی دارد لذا ما نیز نوین‌سازی نظام آماری را دنبال می کنیم، زیرا اگر جا بمانیم بسیاری از آیتم‌ها را از دست خواهیم داد.

محزون، با بیان اینکه برای نوین‌سازی نظام آماری باید ظرفیت‌سازی کنیم، گفت: سرمایه انسانی یکی از ظرفیت هاست که به تولید، تحلیل و ارائه آمار می‌پردازد.

وی با اشاره به تاسیس سازمان برنامه از سال 1307 و آغاز تدوین برنامه‌های عمرانی کشور، عنوان کرد: امروز در دنیا آمار ابزار مهم برنامه‌ریزی بوده و 10 اصل دارد که به تصویب سازمان ملل رسیده است. دسترسی آسان، اخلاق حرفه‌ای، عدم گرایش، پاسخگویی و شفافیت، صرفه‌جویی، حفظ محرمانگی و حریم شخصی و... از جمله استانداردهای بین المللی تولید آمار و اطلاعات است.

مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه آمار و اطلاعات تولید شده باید قابلیت تبادل داشته باشند، تصریح کرد: برای ایجاد زبان مشترک تبادل اطلاعات استانداردهایی تبیین شده است.

محزون، صنعت آمار را دارای شناسنامه و قانون آمار را دارای 12 عنصر دانست و خاطرنشان کرد: در سال 2014 سند اقدام برای داده های توسعه پایدار طرح ریزی شد و این سند تا سال 2030 دنیا را به مرحله جدیدتری از توسعه می رساند.

مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری، بیگ دیتا را اطلاعات کف جامعه دانست و اضافه کرد: بیگ دیتا یک اصطلاح لوکس نیست و دنیا به ضرورت آن پی برده است. در واقع امروز با دیتا ماینینگ، الگوی سبک زندگی شناسایی و سمت و سوی نیازهای بشر مشخص می‌شود.

وی وجود ابهام و تناقض در وظایف ارکان و تقسیم کار ملی، موازی کاری و اتلاف منابع را از جمله پیامدهای استمرار روند نظام آماری موجود دانست و گفت: خوشبختانه امروز کیفیت آمارها خیلی بهتر شده، اما در آمارگیری ترکیبی فقط ابزارها نوین شده و جهت گیری هنوز نوین نیست.

محزون با بیان اینکه به دنبال قانون آمار ایران هستیم؛ نه قانون مرکز آمار ایران، یادآور شد: قانون آمار همه اعضای نظام آماری را در سطح ملی و استانی پوشش می‌دهد. در این راستا نظام آماری با نقاط ضعف و قوت و فرصت‌ها و تهدیدها در قالب برنامه ملی آمار تدوین شد که می خواهد یک نظام یکپارچه، پاسخگو، مورد اعتماد عموم مردم و متخصصان و تامین کننده آمارهای رسمی با کیفیت و پیشرو را فراهم کند. 

محزون، تولید و انتشار آمارهای رسمی مورد نیاز ذی‌نفعان داخلی و بین المللی را ماموریت نظام آماری دانست و گفت: در ابتدا باید به توانمندسازی حرفه‌ای نیروی انسانی بپردازیم، زیرا در نظام ملی آماری کارکنان مهمترین و ارزشمندترین سرمایه هستند.

 

جمعیت، فعالیت، کسب و کار و املاک چهار مدل ثبتی در نوین‌سازی نظام آماری

بهنام نصوحی، مدیرکل دفتر نقشه و اطلاعات مکانی مرکز آمار ایران نیز در این سمینار، با تعریف فرایند نوین‌سازی نظام آماری گفت: در آمارگیری‌های نوین بر خلاف سنتی جمع‌آوری داده با مراجعه به خانوار و ارائه پرسشنامه نیست، بلکه سازمان‌ها و دستگاه‌ها که فعالیت‌های مختلف دارند، دیتا تولید می‌کنند و این دیتاها در سطح ریزداده به مرکز آمار ایران ارسال شده و پس از پردازش، آمار مورد نظر تولید و ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه سرشماری در قرن 19 رو در رو بوده و در قرن 20 نمونه‌ای شد، گفت: امروز بیگ دیتا مورد نظر است لذا کشورهای پیشرو به سمت آمارهای ثبت مبنا رفته‌اند.

مدیرکل دفتر نقشه و اطلاعات مکانی مرکز آمار ایران به اصول 10گانه آمارهای رسمی اشاره کرد و یادآور شد: مدلی که برای نوین‌سازی نظام آماری پیش‌بینی‌شده با توجه به توصیه‌های بین‌المللی و کارشناسی دارای چهار ثبت عمده اعم از جمعیت، فعالیت، کسب و کار و املاک است. این چهار ثبت با هم ارتباط دارند، زیرا هر شخصی یک فعالیت انجام می‌دهد و در یک مکان زندگی می‌کند. همچنین هر ثبت با ثبت های کمکی مرتبط است.

نصوحی، با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند دیتاهای ریز تولید شده را به مرکز آمار ایران ارائه کنند، گفت: مرکز آمار ایران مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمار است.

مدیرکل دفتر نقشه و اطلاعات مکانی مرکز آمار ایران، به نقش قانون جامع حدنگار (کاداستر) در شبکه ملی آمار اشاره کرد و یادآور شد: در این قانون سازمان پست  مکلف شده کلیه املاک و اراضی کشور را مشخص و سند صادر کند. لذا اطلاعات جمع‌آوری شده می‌تواند یکی از منابع اصلی نظام آماری باشد. 

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل