اخبار سازمان

استاندار در چهارمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان:

جذب حداکثری سهم گیلان از محل اعتبارات ملی یکی از شاخص های ارزیابی مدیران استانی است   [ +47 | -14 ]

جذب حداکثری سهم گیلان از محل اعتبارات ملی یکی از شاخص های ارزیابی مدیران استانی است

عصر روز شنبه 23 تیرماه، چهارمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 97، به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و با حضور نمایندگان مردم شهرستان های استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو در سالن غدیر استانداری گیلان تشکیل شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان با بیان اینکه "تببین ظرفیت‌ها و منابع (وجوه متمرکز و تبصره‌ها) در قانون بودجه 1397" دستور جلسه امروز است به رقم بودجه سال 1397 اشاره کرد و گفت: از یک میلیون و دویست و بیست هزار میلیارد تومان بودجه سالجاری، 64 درصد مربوط به شرکت‌ها و بانک‌ها و 36 درصد برابر با 443 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است.

وی ادامه داد: از این رقم 337 هزار میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای و 75 هزار میلیارد تومان بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و 31 هزار میلیارد تومان هم دارایی‌های مالی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه از 75 هزار میلیارد تومان، 12 هزار میلیارد تومان بودجه مربوط به استان‌هاست و 48 هزار میلیارد تومان هم تملک داریی‌های ملّی است افزود: 15 هزار میلیارد تومان هم در ردیف‌های متفرفه است.

وی درپایان خاطرنشان کرد: که در این جلسه در خصوص 63 هزار میلیارد تومان (48+15) صحبت می‌شود که سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از طریق وزارتخانه‌ها یا نهادهای مرکزی خود اقدام به جذب آنها نمایند.

 

در ادامه جلسه استاندار گیلان در سخنانی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد اعتبارات قانون بودجه به صورت متمرکز در اختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌های تابعه کشوری است گفت: جذب حداکثری سهم گیلان از محل اعتبارات ملی توسط دستگاه‌های اجرایی استانی یکی از شاخص‌های ارزیابی مدیران است.

مصطفی سالاری ادامه داد: مدیران استانی در این مسیر با تسلط کامل بر ردیف های بودجه‌ای پیشنهادها و طرح‌های خود را برای جذب هرچه بیشتر اعتبارات درخصوص پروژه‌ها ارائه و مطالبه کنند.

وی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی صحیح و تدبیر مناسب باید سهم مطلوبی از اعتبارات ملی در جهت پیشرفت و توسعه گیلان دریافت شود.

وی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در زمانبندی مشخص از مدیران دستگاه‌های اجرایی طرح‌ها و پیشنهادها را دریافت و بر نحوه جذب اعتبارات نظارت کند.

استاندار گیلان افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان علاوه بر جدول اعتبارات مرتبط با هر دستگاه اجرایی در سال 97، میزان جذب اعتبارات ملی در سال‌های 96 و 95 را به صورت مقایسه‌ای تهیه و در اختیار دستگاه‌ها قرار دهد.

وی با بیان اینکه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کشوری به صورت مشخص اعتبارات استان‌ها را پیش‌بینی و در اختیار قرار می‌دهند گفت: با ارائه طرح‌های پیشنهاد‌ی و پیگیری و جدیت از سوی مدیران و نمایندگان استان این میزان به 2 تا 3 برابر قابل افزایش است.

سالاری با اشاره به اینکه متناسب با شرایط فعلی کشور برنامه‌ریزی‌هایی از سوی دولت و مجلس برای مدیریت ملی درحال انجام است افزود: نگاه دستگاه‌های استانی در هزینه اعتبارات در سال 97 به صورت صرفه‌جویانه باشد.

وی اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی تعهدهایی که متناسب با شرایط فراوانی اعتباری و بودجه است برای خود ایجاد نکنند.

وی به تعیین الزامات درون استانی برای مدیریت بودجه‌ اشاره و خاطرنشان کرد: تمرکز بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام با اولویت طرح‌های آب شرب، آب کشاورزی و برق در رأس برنامه‌های حوزه عمرانی استان است.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: پروژه‌های دارای پیشرفت بالای 70 درصد جزء اولویت اول و پروژه‌های 30 تا 70 درصد در اولویت بعدی قرار دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه حدود ۸ درصد اعتبارات قانون بودجه در اختیار استان‌ها قرار دارد اظهار داشت: این بودجه براساس مکانیزم مشخص هرساله و با مدیریت در نحوه هزینه از طریق شورای برنامه‌ریزی استان به کمیته‌های شهرستانی اختصاص پیدا می کند.

وی گفت: در مسیر جذب حداکثری اعتبارات ملی و در طرح هایی که نیازمند مشارکت استانی است از اعتبارات گیلان اختصاص داده می شود.

استاندار گیلان به افزایش دمای هوای استان و استفاده از وسایل سرمایشی همانند مناطق گرمسیری در هفته‌های اخیر اشاره کرد و افزود: به منظور تغییر در تعرفه برق مشترکان گیلانی پیشنهاد‌هایی به دولت و شرکت توانیر ارائه کرده‌ایم که در این مسیر نیازمند حمایت و پیگیری نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی هستیم.

وی به تشکیل جلسات کمیته‌های 48 گانه استان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در این جلسات به منظور پیشرفت استان در حوزه‌های مختلف پیشنهادها و طرح‌هایی ارائه شده که در آینده‌ای نزدیک به صورت تجمیعی و برای تعییین اولویت در اجراء تهیه و تدوین می شود.

سالاری به تلاش‌های صورت گرفته درخصوص جذب اعتبارات اسناد خزانه برای پروژه‌های استان اشاره و خاطرنشان کرد: نگرانی خاصی درخصوص جذب اعتبارات اسناد خزانه در مدت مقرر وجود ندارد.

وی به وجود برخی دغدغه‌ها درخصوص آب کشاورزی و شرب تعدادی از شهرستان‌های استان گفت: برخی مشکلات در خصوص آب شرب در ایام اخیر مربوط به شبکه و ساختار انتقال و توزیع است که امسال با اولویت به این بخش پرداخته می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: علیرغم وجود برخی نقیصه‌ها در خصوص آب کشاورزی، اقدامات صورت گرفته از سوی فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی متولی این بخش شایسته قدردانی است.

وی به رویکرد جدی همکاران خود در حوزه تأمین آب کشاورزی اشاره و خاطرنشان کرد: به لطف پروردگار و با نزول بارش‌های الهی و با مدیریت در زمانبندی رهاسازی آب سد و صرفه جویی مشکل حادی در این حوزه وجود ندارد.

استاندار گیلان به وجود دغدغه مشترک نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی در خصوص تأمین آب کشاورزی اشاره کرد و گفت: اعتبار اختصاص یافته برای تأمین لوله ایستگاه‌های پمپاژ و میزان لایروبی انهار در سال جاری طی 20 سال اخیر بی سابقه بوده است.

 

محمّدرضا فرمند کارشناس بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان نیز در این نشست به ظرفیت‌های قانون بودجه  97 اشاره کرد افزود: با استفاده از ظرفیت‌های موجود و با الویت قرار دادن پروژه‌های نیمه‌تمام می‌توان توسعه استان را فراهم کرد.

وی به بودجه و اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اشاره کرد گفت: 3 هزارمیلیارد تومان اعتبار برای قیر رایگان در نظر گرفته شده است.

 فرمند اذعان کرد: 54 درصد راه و شهر‌سازی  13 درصد وزارت کشاورزی، 17 درصد بنیاد مسکن، 30درصد آموزش و پرورش از مجموع اعتبارات قیر رایگان بهره‌مند خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه پروژه‌ها و طرح‌ها در قالب فاز بندی شده به بهره‌برداری می‌رسند تصریح کرد: با شناسایی پروژه‌های مهم و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود اعتبارات می‌توان توسعه استان را فراهم کرد.

فرمند اظهار کرد: پروژه آب و فاضلاب، گاز  و آسفالت و بهسازی جاده‌ها و.... از پروژه‌های مهم گیلان شمرده می‌شود.

 

در ادامه این نشست جبار کوچکی‌نژاد و غلامعلی جعفرزاده، از نمایندگان مردم رشت، حجت الاسلام افتخاری نماینده‌ مردم فومن و شفت، منوچهر جمالی نماینده‌ی مردم رودبار، محمود شکری نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی، رئیس کل دادگستری گیلان و تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان، هر یک در سخنانی به ارائه نظرات خود در خصوص نحوه‌ مهار مشکل کم آبی در حوزه‌های شرب و کشاورزی و مشکلات ناشی از آن، آگاهی از روند تخصیص اعتبارات تملک دارایی های استان در سال 96 و نحوه اولویت بندی طرح‌های نیمه‌تمام و اولویت‌دار پرداختند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل