اخبار سازمان

دکتر نوبخت:

احیاء تالاب انزلی در دستور کار دولت قرار دارد   [ +49 | -15 ]

احیاء تالاب انزلی در دستور کار دولت قرار دارد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در کنار احیاء دریاچه ارومیه که دولت تدبیر و امید به آن اهتمام داشته و دارد، احیاء تالاب بین المللی انزلی نیز در دستور کار دولت است.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به نقل از ایرنا، دکتر محمدباقر نوبخت روز جمعه پس از جلسه احیاء تالاب انزلی در جمع خبرنگاران بیان داشت: در برنامه ششم توسعه که مسئله محور است، چهار موضوع مورد توجه دولت بود که محیط زیست یکی از مهمترین آنهاست.
وی با اشاره به در نظر گرفته شدن 2 میلیارد دلار برای محیط زیست، ساماندهی پسماندها و رفع آلودگی ها در بودجه 97 گفت: با وجود اینکه این رقم مورد تایید مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت اما دولت این اولویت را همچنان در دستور کار دارد.
دکتر نوبخت اضافه کرد: مقرر شده با روش هایی نوین که بهره وری بیشتری دارد، این مهم انجام شود و برای این امر، طی سه سال با صرف اعتباراتی حدود 850 میلیارد تومان می توان نسبت به احیای این تالاب اقدام کرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در جمع خبرنگاران بیان داشت: چهار تکلیف از سوی رئیس جمهوری برای ساماندهی موضوعات مربوط به محیط زیست در دولت جدید تکلیف شده است.
عیسی کلانتری پسماندها با اولویت شمال کشور، ریزگردها ، آلودگی کلان شهرها و احیای تالاب ها را این چهار تکلیف عنوان و اضافه کرد: تالاب های ما به گونه ای است که بخش عمده آنها در انتهای رودخانه های کشور قرار دارند و چون بهره برداری بی رویه از رودخانه ها وجود داشته و تقریبا همه رودخانه ها خشک شده، آب ورودی به تالاب نیز کاهش یافته است.
وی ادامه داد: برخی تالاب ها مثل تالاب انزلی نیز که در انتهای رودخانه و ابتدای دریای خزر هستند، به دلیل ورود آلودگی هایی همچون پسماندهای کشاورزی و فاضلاب های شهری، حالت بی هوازی پیدا کرده، انباشته از رسوبات شده و بیش از 90 درصد از تالاب از بین رفته است.
به گفته کلانتری، برنامه جدیدی ارائه شده که با فناوری های نوین و با کمتر از سه درصد هزینه پیش بینی شده گذشته، طی سه تا چهار سال آینده، این تالاب احیاء شود.
وی افزود: عملیات آزمایشی این مهم با همکاری موسسه تحقیقات شیلات انجام شده و امیدواریم با روش جدید، تالاب تا سال 1400 احیاء شود.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل